Artykuły

Gdańsk. Dwudniowe obchody 90. rocznicy urodzin Guentera Grassa

Promocja "Gdańskiej Encyklopedii Guentera Grassa", interaktywny spacer, koncert oraz wystawa - to niektóre z wydarzeń, które odbędą się w niedzielę i poniedziałek w Gdańsku dla uczczenia 90. rocznicy urodzin niemieckiego laureata Literackiej Nagrody Nobla.

Guenter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku. Zmarł 13 kwietnia 2015 r. w niemieckiej Lubece.

Obchody 90. rocznicy urodzin pisarza rozpoczną się w niedzielę interaktywnym spacerem po Śródmieściu Gdańska śladami miejsc związanych z jego twórczością. Uczestnicy przechadzki będą mogli korzystać ze specjalnej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety pn. "G:Rass". O oglądanych miejscach będzie też opowiadać Anna Kowalewska-Mróz w towarzystwie tłumacza języka niemieckiego. Podobny, interaktywny spacer zaplanowano także w poniedziałek, a przewodnikiem będzie Andrzej Fac.

Również w niedzielę w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa zostanie zaprezentowana publikacja "Guenter Grass - Odpominania", której pomysłodawcą jest germanistka, dr Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Guentera Grassa wyjaśniła PAP, że książka jest swoistą księgą pamiątkową, w której prawie 30 zaproszonych osób, w tym bliskich współpracowników i przyjaciół twórcy z Polski i Niemiec umieściło osobiste wspomnienia oraz refleksje dotyczące noblisty oraz jego twórczości. Relacjom tym towarzyszą m.in. zdjęcia.

Wieczorem w niedzielę w kościele św. Jana wystąpi Guenter "Baby" Sommer - to uznany perkusista jazzowy, przyjaciel Grassa, z którym przez wiele lat organizował happeningi literacko-muzyczne. Polegały one na performatywnym czytaniu literatury przez pisarza przy akompaniamencie perkusyjnym muzyka.

W poniedziałek w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa odbędzie się natomiast promocja "Gdańskiej Encyklopedii Guentera Grassa", w której wezmą udział jej redaktorzy: prof. Marek Jaroszewski, dr Piotr Wiktor Lorkowski oraz prof. Mirosław Ossowski. Prawie 300-stronicowa, ilustrowana książka, prezentuje w syntetycznej formie fakty dotyczące biografii i dorobku artystycznego twórcy, podkreślając m.in. jego związki z rodzinnym miastem Gdańskiem.

Tego samego dnia otwarta zostanie wystawa pt. "GG na UG. Spotkania z Guenterem Grassem na Uniwersytecie Gdańskim". Ekspozycja na Wydziale Filologicznym UG przypomni m.in. spotkania z Grassem na uczelni, w tym uroczystość nadania artyście tytułu doktora honoris causa UG, a także organizowane na uniwersytecie seminaria, konferencje, debaty i warsztaty poświęcone jego twórczości.

Na niedzielny i poniedziałkowy wieczór zaplanowano happening multimedialny połączony z mappingiem pt. "Chodowiecki na urodzinach u Grassa". Na fasadach dawnego Domu Dobroczynności i Sierot oraz w jego wnętrzach będą wyświetlane wielkoformatowe animacje rysunków i grafik Daniela Chodowieckiego i Guentera Grassa - dwudniowy cykl wydarzeń jest też bowiem poświęcony rocznicy urodzin tego pierwszego artysty. Chodowiecki urodził się 16 października 1726 r. w Gdańsku. Jak sam o sobie napisał był "pierwszym z Chodowieckich, który opuściwszy Polskę w Niemczech osiadł".

Guenter Grass, pisarz, autor powieści, poezji i dramatów, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 r., urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela w dzielnicy Wrzeszcz.

Sławę międzynarodową przyniosła mu tzw. trylogia gdańska - powieści "Blaszany bębenek" (1959), "Kot i mysz" (1961) i "Psie lata" (1963).

Grass od dziesięcioleci angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego; popierał politykę wobec Polski kanclerza Willy'ego Brandta. Towarzyszył Brandtowi w jego podróży do Polski w grudniu 1970 r., podczas której kanclerz RFN uznał granicę na Odrze i Nysie, wbrew stanowisku większości mieszkańców zachodnich Niemiec. Sam Grass podkreślał wielokrotnie, że utrata Pomorza czy Dolnego Śląska to zasłużona kara za niemieckie zbrodnie. Z tego powodu sceptycznie zareagował na zjednoczenie kraju w 1990 r.

Od czasu protestów robotników na polskim Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Grass śledził uważnie sytuację w Gdańsku, sympatyzując z polską opozycją.

W 2006 r. w autobiograficznej książce "Przy obieraniu cebuli" nieoczekiwanie ujawnił, że pod koniec wojny służył w hitlerowskiej formacji zbrojnej Waffen-SS. Zarzucano mu wtedy, że zbyt długo ukrywał ten fakt przed opinią publiczną.

W 1993 r. radni Gdańska przyznali pisarzowi tytuł honorowego obywatela miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji