Artykuły

Chorzów. Prapremiera współczesnej śląskiej bajki dla dzieci

10-letni Achim, który wędruje po Śląsku zbierając złom, by pomóc rodzicom, a przy okazji przechodzi ważne życiowe lekcje - to fabuła "Bajki o małym złomiarzu", której prapremiera odbyła się w środę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Dzieci były angażowane przez artystów do aktywnego udziału w spektaklu - odpowiadały na zagadki, klaskały, tupały, przybijały piątki. Wychodząc z przedstawienia chwaliły piosenki i zabawne opisy zwierząt w gwarze śląskiej - były to fragmenty książki Stanisława Ligonia "Bery i bojki śląskie", czytane "z offu" przez Dariusza Niebudka.

- W sumie wszystko było tak fajne, jak się tylko da - powiedział PAP 6-letni Bartek z Katowic.

Achim spotyka na swojej drodze bajkowe postaci, zarówno znane wszystkim dzieciom - Pinokia, Trzy Świnki, czy Królewnę Śnieżkę, jak i głównie tym ze Śląska, jak Bebok, którym śląskie babcie zwykły niegdyś straszyć dzieci. "Ja jestem stąd, trzeba te tereny trochę pokolorować i podtrzymywać gwarę przy życiu" - mówił PAP przed premierą autor scenariusza, choreografii i reżyser przedstawienia Maciej Cierzniak.

W spektaklu oprócz niego wystąpili: Wioleta Malchar-Moś, Zuzanna Marszał, Daniel Cebula-Orynicz (który jest też autorem muzyki), Hubert Waljewski. Za scenografię i kostiumy odpowiadała Lidia Kanclerz.

Maciej Cierzniak - tancerz, choreografii i muzyk - jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej w Bytomiu. Gra na afrykańskich instrumentach perkusyjnych; wraz z zespołem Dharmapunk nagrał płytę "Pieśń drzewa". Pracował między innymi w: Operze Śląskiej w Bytomiu, Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w którym stworzył choreografię do spektaklu Umwuka. Współpracował z Operą Wrocławską, z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego, gdzie wziął udział w spektaklu El perro w reż. Rodrigo Garcii oraz współtworzył takie spektakle, jak Ciało, Niemiłość/Wmiłość. Na Małej Scenie Teatru Rozrywki można też zobaczyć 2 jego inne autorskie spektakle: "Osobowość zaburzona" oraz "Człowiek, najbardziej niebezpieczne ze zwierząt".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji