Artykuły

Gdańsk. 20 lat temu powstało Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

20 lat temu na Dolnym Mieście w Gdańsku powstało Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Obchody jubileuszu tej miejskiej placówki kultury zainauguruje w piątek wystawa prac Dominika Lejmana pt. "Opatrzenie/Healing Loop".

Program obchodów jubileuszu 20-lecia instytucji przedstawiła w czwartek na konferencji prasowej dyrektorka CSW Łaźnia Jadwiga Charzyńska.

W piątek w CSW Łaźnia odbędzie się wernisaż wystawy niepokazywanych jeszcze w Polsce realizacji Dominika Lejmana. Na wystawie pt. "Opatrzenie/Healing Loop" artysta pokaże ok. 10 prac, animowanych obrazów i fresków wideo. Będzie to pierwsza przeglądowa ekspozycja dorobku Lejmana w Gdańsku, prezentująca w ujęciu problemowym ważniejsze prace twórcy z ostatniej dekady m.in. "YoLoVi", "Basic Training", "Płot", jak również specjalnie przygotowana na wystawę "Równia pochyła" (Inclined Plane).

Obecny na konferencji prasowej Lejman objaśniał ideę swojej wystawy.

- To piękne polskie słowo opatrzenie ma tutaj podwójne znaczenie. Chodzi o sytuację, w której patrzymy na coś tyle razy, że coś się nam opatruje i tego właściwie już nie dostrzegamy i stajemy się obojętni. Drugie znaczenie to zaś opatrywanie ran i sytuacji, które są traumatyczne. Healing Loop to zaś coś w rodzaju leczącej i opatrującej pętli. To jest też jakaś pętla mojego powrotu do Gdańska, ostatni raz gościłem tu ze swoją sztuką 10 lat temu - mówił artysta.

Jak podkreślił, chciałby podczas tej wystawy "oddać pole widzowi".

- Galerie sztuki, moim zdaniem, są po to, żeby przypominać o obecności publiczności. Ja moje prace pokazuję bardziej jako malarstwo niż jak prace wideo. Dzieła te są w oświetlonych przestrzeniach, gdzie światło przestrzeni zmywa trochę obraz i być może staje się on słabszy, ale dzięki temu sam widz staje się silniejszy stojąc naprzeciwko danej pracy - ocenił Lejman.

Artysta urodził się w 1969 w Gdańsku. Obecnie pracuje i mieszka w Poznaniu i Berlinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Ostatnio został nagrodzony Berlin Art Prize w dziedzinie sztuk wizualnych.

Wystawa prac Lejmana będzie czynna do 27 maja.

W ramach obchodów 20. rocznicy powstania CSW Łaźnia w dniach 10-13 maja w placówce odbędzie się Międzynarodowy Kongres Kuratorów IKT. Podczas niego ponad 100 kuratorów z całego świata przyjrzy się działaniom gdańskich instytucji kultury. W trakcie tej imprezy zaplanowano też otwarcie wystawy prac Katarzyny Józefowicz, która pełni obecnie funkcję prodziekana na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku.

W połowie czerwca do CSW Łaźnia przyjedzie znany brytyjski duet artystów Gilbert&George.

W dniach 19 października-25 listopada oraz od 14 grudnia do 24 lutego 2019 r. zaplanowano natomiast w CSW Łaźnia dwie wystawy z cyklu "Art+Science Meeting" - "Przetworzone ciało - poszerzony mózg - usieciowiona sprawczość" oraz "Fluorescent Chrysanthemum remembered".

Powołana do życia w 1998 r. instytucja swoją główną siedzibę znalazła w odrestaurowanej, zabytkowej dawnej miejskiej łaźni z 1908 r. przy ul. Jaskółczej. W 2012 r. CSW Łaźnia otworzyła swoją filię w Nowym-Porcie przy ul. Dokerów. Na ten cel zaadaptowano także byłą łaźnię, wybudowaną w latach 1907-1909.

W sumie, oba oddziały CSW Łaźnia w ciągu 20 lat odwiedziło ponad 325 tys. osób. Zrealizowano w tym czasie 230 wystaw, a 60 tys. osób wzięło udział w warsztatach i zajęciach edukacyjnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji