Artykuły

Łódź. Trwa akcja "Dotknij Teatru"

Rozpoczęła się dziewiąta edycja akcji Dotknij Teatru. Od 6 kwietnia w Łodzi będzie można bezpłatnie oglądać spektakle i performance, brać udział w warsztatach, koncertach i panelach dyskusyjnych.

Hasłem tegorocznej edycji jest "Dzieciństwo". Chcemy, żeby tradycja rodzinnego chodzenia do teatru powróciła - mówi Anna Ciszowska, koordynatorka DT.

Inspiracją dla twórców, którzy wzięli udział w projekcie, były m.in. takie zagadnienia: "sztuka dziecka, czyli twórczość dzieci i dla dzieci", "dziecko jako twórca/bohater", "dzieciństwo jako przestrzeń przeżyć", "teatr jako plac gry".

W Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a) 7 kwietnia dwukrotnie zagoszczą "Dziwne zwierzęta" w reżyserii Marianny Piskorz i Julii Szmyt. Opowiadająca o inności sceniczna adaptacja książki Lotty 01-son przyjedzie do Łodzi z Poznania. Mrówkojad i Orzesznica zapytają: czy odmienność może być niebezpieczna?

8 kwietnia o godz. 18 POS zaprasza "najnaje" (dzieci do lat 5) z opiekunami na premierę familijnego spektaklu "Ciao Ciało!" w reżyserii Agnieszki Dziewy. Lekka forma taneczno-pantomimiczna opowiada o odkrywaniu ciała i nieposkromionej potrzebie ruchu. "Co można robić (z) nogami? Co kryje się w dziurkach od nosa? Ciało staje się w tej historii zarazem placem zabaw, jak i dziwnym niezbadanym mechanizmem". "Ciao Ciało!" można zobaczyć też 9 kwietnia o godz. 10 i 12.30. Po spektaklu dzieci i rodzice wezmą udział w warsztatach teatralnoru-chowych.

W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) swój nowy spektakl pokaże grupa KI JO. "Przypowieść Jin-Jang Zoo" w reż. Michała Ratajskiego i z choreografią Emilii Biskupik podejmie temat emocji. "Osią narracyjną bajki będą pojęcia zaczerpnięte z pojęć filozofii Dalekiego Wschodu: jin-jang i poszukiwanie balansu w życiu oraz tematyka czakr w naszym ciele, umyśle i duszy. Wszystko to stwarza nam opowieść o poszukiwaniu równowagi, akceptacji naszej zarówno jasnej, jak i ciemnej strony". 6 kwietnia o godz. 18 i 8 kwietnia o godz. 16.

W parku Poniatowskiego (wejście od ul. Parkowej/Inżynierskiej) wystawiony zostanie spektakl "Po drugiej stronie parku" (14 kwietnia, godz. 20), a w Teatrze Piccolo (ul. Tuwima 34,7 kwietnia o godz. 12, a 8 kwietnia - o godz. 15) - wokalno-taneczna "Karuzela wyobraźni".

W Teatrze Szwalnia (ul. Struga 90) warto wziąć udział w kolejnej produkcji duetu Magdalena Żarnecka i Przemysław Jaszczak. 9 kwietnia o godz. 17 i 10 kwietnia o godz. 12 pokażą "Prawdziwe królestwo" - familijny performance (+7 lat). To utrzymana w baśniowej konwencji historia młodego księcia, hołubionego następcy tronu. Chłopiec spada z konia i ulega poważnemu wypadkowi. "Czy prawdziwy książę może być niepełnosprawny? Co naprawdę stanowi o naszej wartości? Do jakiego stopnia uprzedzenia i bezpodstawne oceny wpłyną na głównego bohatera i jego postrzeganie "nowego" siebie?"

M.in. w Teatrze Zamiast, Zespole Tańca Ludowego Harnam, Szwalni i Pinokiu prezentowane będą spektakle dla młodzieży. Na uwagę zasługuje "Wysypisko" w reż. Hanny Matusiak (aktorki Teatru Pinokio) i Joanny Wiśniewskiej, z muzyką Piotra Klimka - o mieszkańcach domu dziecka. Nyska Studio (Szymon Nygard i Joanna Wiśniewska) zaproszą na "Ojcy" - prezentację "Diobła" Wojciecha Kuczoka (Paczka Centrum Artystyczne, ul. Zgierska 42A, 9 kwietnia o godz. 19,10 kwietnia o godz. 17).

W Centrum Kultury Młodych (ul. Lokatorska 13) odbędzie się koncert "Małe instrumenty grają Chopina". W Domu Literatury (ul. Roosevelta 17) panel dyskusyjny "Święte - przeklęte - magiczne: dziecko" (7 kwietnia, godz. 18).

Operatorem Dotknij Teatru jest Poleski Ośrodek Sztuki. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Zapisy trwają.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji