Artykuły

Lublin. Ważna premiera w CSK na Rok Moniuszkowski

- Chciałbym zmobilizować państwa do podjęcia działań, które przywrócą Moniuszce należyte miejsce w kulturze polskiej i europejskiej - mówił w Centrum Spotkania Kultur Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Odpowiada on za obchody 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Z okazji jubileuszu w Lublinie zaplanowano premierę "Halki".

Stanisław Moniuszko przeszedł do historii jako "ojciec polskiej opery narodowej", a także czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej. Śpiewniki domowe jego autorstwa obejmują blisko trzysta pieśni. Jednak jako twórca muzyki kameralnej, baletowej, utworów fortepianowych i organowych jest on prawie nieznany. Zmienić mają to działania artystyczne przygotowywane na jubileusz 200. rocznicy urodzin Moniuszki. Przypadają one w 2019 roku i będą świętowane w całej Polsce.

Waldemar Dąbrowski jest pełnomocnikiem ministra kultury do spraw organizacji 200. urodzin. - Chciałbym razem z państwem zastanowić się nad zaniedbaniem osoby piątego wielkiego romantyka w kulturze polskiej. Polacy zapytani o trzecie dzieło Moniuszki kłopotliwie milczą. Mamy do czynienia z pewnym paradoksem polegającym na tym, że ulica czy plac Moniuszki znajduje się w prawie każdym polskim mieście, ale jego dzieła pozostają nierozpoznane - mówił dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej

Centralne wydarzenie w regionie

Przygotowania jubileuszu cały czas trwają, ale podczas lubelskiej wizyty Dąbrowski już zadeklarował, że właśnie w Lublinie, w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się premiera "Halki" (wersji wileńskiej) w reżyserii Agnieszka Glińskiej. - Mam nadzieję, że będzie to centralne wydarzenie w waszym regionie, a na pewno ważny moment z perspektywy ogólnopolskiej. Być może zrobimy to wspólnie z Lwowską i Litewską Operą Narodową - tłumaczył Dąbrowski.

W Lublinie usłyszymy też koncerty pieśni Moniuszki. - Jeżeli jesteśmy jako naród w jakimś stopniu rozśpiewani, to fundament położył pod to Moniuszko swoimi pieśniami. Ale niestety one też są nieobecne, dlatego zamierzamy przygotować dziesięć wieczorów wypełnionych tymi utworami. Część na pewno zaprezentujemy u państwa - dodawał dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej i zapewniał, że oprócz programu ogólnopolskiego obchodów powstaną programy regionalne. Kompozycje Moniuszki - niezależnie od stałego repertuaru - mają pojawić się w polskich filharmoniach, teatrach i innych instytucjach muzycznych, na festiwalach, jak również w instytucjach kultury polskiej za granicą.

- Trudno będzie wprowadzić Moniuszkę na światowe salony, ale spróbujemy - puentował Dąbrowski. Gala inauguracyjna Roku Moniuszkowskiego 2019 odbędzie się 5 stycznia w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji