Artykuły

Kraków. "Carmina Burana" wraca dziś do Opery Krakowskiej

Trzy części zebrane w jedno porywające libretto. Pieśni, które sławią naturę i chwalą budzącą się do życia wiosnę, oraz teksty opiewające miłosne rozkosze. "Carmina Burana" Carla Orffa po trzech latach wraca na scenę Opery Krakowskiej w zupełnie nowej odsłonie.

Jedni nazywająją kantatą sceniczną, inni oratorium. Historia "Carminy Burany" sięga 1803 roku, kiedy to w bawarskim opactwie Bene-diktbeuern odnaleziono świeckie pieśni średniowieczne. Ponad 134 lata później trafił na nie Carl Orff, niemiecki kompozytor, dyrygent i pedagog, doskonale znany dzięki upowszechnieniu tzw. metody Orffa odnoszącej się do edukacji muzycznej dzieci w duchu improwizacji i dbania o rytm. Spośród pokaźnego zbioru tekstów stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, artysta wybrał 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta.

Opera rozpoczyna się i kończy tak samo - pieśnią "O Fortuna" napisaną na chór i orkiestrę. Reszta treści jest podzielona na trzy części. - Pierwsza to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości - wylicza Ewa Bąkowska z Opery Krakowskiej. I dodaje: - Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata.

Operę "Carmina Burana" zespół Opery Krakowskiej wystawiał już dwukrotnie. Premiera tytułu odbyła się 28 czerwca 2013 roku na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu podczas Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Od ostatniego przedstawienia miną w tym roku trzy lata. Prośby publiczności skłoniły zespół Opery Kra-kowskiej do ponownego przygotowania "Carminy Burany". Libretto postanowił opracować muzycznie oraz choreograficznie Emil Wesołowski, reżyser i choreograf.

- Starałem się być wierny partyturze i tekstom poszczególnych pieśni, nie będąc jednocześnie zbyt dosłownym. Oczywiście realizuję główne tematy dzieła zgodnie z założeniami kompozytora - podkreśla Wesołowski.

Wystąpią soliści: Katarzyna Oleś-Blacha i Ewelina Szybilska (sopran), Adam Sobieraj ski i Krzysztof Kur (tenor) oraz Mariusz Godlewski i Stanisław Kuflyuk (baryton), tancerze:

Mizuki Kurosawa i Malika Tokkozhi-na (kobieta, dziewczyna), Yauheni Yatskerich i Dzmitry Prokharau (mężczyzna, chłopiec), Julia Galambos, Mariana Morfin Sanchez i Paulina Cisłowska (dziewczyny), Maciej Plu-skowski i Leonardo Cusinato (chłopcy, łabędź) i Federico Casilli (łabędź) oraz Zespół Baletu, Orkiestra, Chór i Chór Dziecięcy Opery Krakowskiej pod batutą Tomasza Tokarczyka.

Scenografia i kostiumy: Bożena Pędziwiatr, reżyseria światła i projekcje: Dariusz Pawelec, przygotowanie chóru: Jacek Mentel, przygotowanie chóru dziecięcego: Beata i Marek Kluzowie.

-> Premiera spektaklu

"Carmina Burana"

dziś o godz. 18.30 w Operze Krakowskiej (Lubicz 48).

Kolejne pokazy jutro i w niedzielę

o godz. 18.30 oraz 6 i 7 lipca

o godz. 18.30 w ramach 22. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej.

Bilety w cenie 20-100 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji