Artykuły

Baba Jaga i Klasztor Ocalenia

"Koniec bajki" Anny Wieczorek w realizacji Sceny Inicjatyw Aktorskich w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Pisze MZG w Gazecie Olsztyńskiej.

Pan Forte, Janka Opowiadanka i Baba Jaga czekają na widzów w Olsztyńskim Teatrze Lalek. Można ich oglądać w przedstawieniu OTL "Koniec bajki". To prosta historia, ale dotykająca naprawdę ważnych problemów.

Jest to historia z jednej strony prosta, ale dotykająca ważnych problemów. W bajkach zazwyczaj wszystko kończy się dobrze, w zwykłym życiu niekoniecznie. Przywykliśmy do bajkowego faktu, że Baba Jaga jest zła, ale nie zastanawiamy się dlaczego. O tym wszystkim opowiada w swojej historii autorka "Końca bajki" Anna Wieczorek. W telewizyjnym studio zamiast Babci Bajby pojawia się Baba Jaga. I to ono opowiada historię, która okazuje się jej własną. Opowieść w dyskretny sposób zwraca uwagę małego widza na wagę relacji między dziećmi, które mogą zaważyć na przyszłym życiu. Ale przedstawienie nie jest smutne. Dzięki bogatej oprawie plastycznej i muzycznej jest żywe i dynamiczne. Występują jako pan Forte Piotr Michalczuk (który od września dołączy do zespołu OTL), Jagna Polakowska - Janka Opowiadanka i Agnieszka Rożko, która zagrała bardzo pięknie Babę Jagę. Natomiast dzieci powyżej 9 roku życia, młodzież i dorośli powinni wybrać się do OTL na "Dziecko Noego". To z kolei adaptacja opowiadania Erica-Emmanuela Schmitta, autora m.im. "Pana Ibrahima i kwiatów Koranu" oraz "Oskara i pani Róży". Tytułowe dziecko to żydowski chłopiec, którego rodzice w okupowanej Belgii wysyłają do katolickiego klasztoru. Ksiądz ukrywa tam kilku innych chłopców, na których polują Niemcy. Dzięki pomocy dzielnej aptekarki, odwadze i sprytowi wszyscy przetrwali. Ksiądz starał się, by chłopcy zachowali swoją religijną tożsamość, choć na zewnątrz musieli udawać katolików. Spektakl wyreżyserowany przez Andrzeja Bartnikowskiego jest bardzo wysmakowany plastycznie i muzycznie, co jest zasługą autorki scenografii Moniki Wójcik oraz Nataszy Topor i Dariusza Chocieja, którzy przygotowali muzykę. Niesie też ze sobą mnóstwo pytań o naturę swojskości i obcości, więzów rodzinnych i kulturowych, rasizmu i przemocy. Ze sceny można się dowiedzieć, na czym polega obrzezanie. To temat niby nieteatralny i prowokujący do chichotów. Ale oglądałam "Dziecko Noego" w towarzystwie nastolatków i oni byli równie skupieni jak ja. W przedstawieniu występują: Jarek Cupriak, Tomasz Czaplarski, Elżbieta Grad, Monika Gryc, Adam Hajduczenia, Mateusz Mikosza, Marcin Młynarczyk i Roman Wolosik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji