Artykuły

Poznań. Ruszają Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi "#Polska"

Jak mocno współczesna rzeczywistość w Polsce leży na sercu (i na wątrobie) teatralnym twórcom i co z tego wynika dla widzów (i obywateli), przekonamy się podczas jedenastej odsłony festiwalu Bliscy Nieznajomi w Teatrze Polskim. W tym roku opatrzonego hasłem "#Polska" właśnie.

"Czy pamięć może nas uchronić przed przemocą?", "Jak reagować na mowę nienawiści, antysemityzm i nacjonalizm w polityce i debacie publicznej", "Jak dyskutować o wielokulturowej historii, także tej najbardziej bolesnej i wstydliwej?" - lista pytań, które formułują w tym roku twórcy festiwalu, jest długa i kilkuwątkowa. Zapraszają do kolejnej ważnej rozmowy o Polsce tu i teraz: "Wierzymy, że pełna otwartości i wzajemnego zainteresowania rozmowa może wiele wnieść do publicznej debaty i przełożyć się na pozytywne postawy obywatelskie i, jeśli trzeba, na gesty oporu" - piszą w manifeście tegorocznej edycji. Bo Bliscy Nieznajomi to nie tylko prezentacje spektakli (choć wokół nich przede wszystkim zbudowany jest program), ale także spotkania z ich twórcami, otwarte dyskusje wokół realizacji.

28 maja festiwal otworzy spotkanie z prof. Joanną Tokarską-Bakir - antropolożką kultury i religioznawczynią, autorką m.in. wydanej niedawno książki "Pod klątwą. Portret społeczny pogromu kieleckiego".

Dzień później na scenie Teatru Polskiego zobaczymy "Chłopów" Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. "Można po prostu rozkoszować się stworzonym przez Garbaczewskiego i jego znakomitych współpracowników (...) scenicznym kosmosem, bo niemal każda scena w tym spektaklu jest takim odpałem, że albo oczy z orbit wychodzą, albo spada się ze śmiechu z fotela, bowiem Krzysztof Garbaczewski zrobił w Powszechnym najdowcipniejszy spektakl w swojej karierze" - pisał o spektaklu Mike Urbaniak, recenzent teatralny, autor bloga "Pan od Kultury".

Kolejne dni to m.in. okazja do zobaczenia w Poznaniu "Golema" Teatru Żydowskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej - zamykającego tryptyk realizowany przez twórców warszawskiego teatru. Legenda o Golemie - jedna z najstarszych w tradycji żydowskiej - jest w nim opowiadana głosami Dzieci Holokaustu...

W tegoroczny temat festiwalu wpisują się także spektakle "Workplace" [na zdjęciu] w reżyserii Bartka Frąckowiaka - trzy historie kobiet, które straciły pracę, "trzy opowieści o pracy, która niszczy godność, stabilność i poczucie wartości" oraz "Solidarność. Nowy projekt" w reżyserii Pawła Wodzińskiego - oparty na stenogramach I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" z 1981 roku.

Specjalny program na poznański festiwal przygotowuje Siksa - performerka, wokalistka i poetka punkowa, autorka jedynego w swoim rodzaju widowiska, łączącego w sobie elementy punkowego koncertu, teatralnego happeningu i poetyckiego slamu. Festiwal zakończy się 6 czerwca.

***

XI Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi "#Polska"

Teatr Polski

28.05-6.06

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji