Artykuły

Jak zaimprowizować proszek do prania?

Teatr improwizacji, dla przyjaciół impro. Z czym to się je? Forma wymaga od aktorów niesamowitych pokładów kreatywności, bo odgrywane sceny są w pełni improwizowane - piszą Oliwia Frankowicz i Marta Wolska w Gazecie Wyborczej - Opole.

Każda budowana jest na sugestii. Może nią być miejsce, sytuacja, tożsamość postaci czy nawet dany gest. Rolę w takiej scenie może odegrać każdy widz - w końcu to on ma możliwość pociągnąć za sznurki i narzucić świat, w którym znajdą się aktorzy. Oczywiście kreatywność nie pojawia się sama z siebie, a scenka nie jest po prostu losowym, bezcelowym zlepkiem gestów, słów i decyzji postaci. Ćwiczeniem dla aktorów i jednocześnie bazą scen są gry zawierające np. uproszczony schemat fabuły. Przykładem jest randka w ciemno. Polega ona na wybraniu trzech kandydatów dla osoby poszukującej partnera.

Aktor odgrywający postać poszukującą swojej drugiej połówki na chwilę wychodzi z sali, aby nie mógł usłyszeć, kim będą kandydaci. Tożsamość tej trójki jest całkowicie kreowana przez widzów. Przed aktorami stawiane jest intrygujące wyzwanie odegrania postaci nieraz tak abstrakcyjnych jak zmarznięte Słońce. Rolą ostatniego z aktorów jest odgadnięcie, kim są zalotnicy, na podstawie ich odpowiedzi na zadawane pytania.

Skoro już wiadomo, czym jest impro, można przejść do spraw poważnych. Mianowicie do spektakli impro odbywających się w Opolu. Grupa To Mało Powiedziane z chęcią wtajemnicza nowych widzów w swój improwizowany świat.

To na podstawie kreatywności widzów jest tworzona przez aktorów zupełnie niespodziewana, krótka scenka. Mamy okazję zobaczyć rzeczywistości pod innym kątem.

Przykład? "Improwizowany blok reklamowy". Widzowie mieli dwa tygodnie, by nadsyłać swoje propozycje reklam, które następnie były przez grupę przekształcane w niewyobrażalne historie. Reklamy każdy z nas widzi po kilka razy dziennie, ale jakby tak... przenieść je do świata realnego? Taki proszek do prania. Zwykły detergent czy rzecz, która jest w stanie połączyć dwie bratnie dusze? A płatki śniadaniowe. Czy dzięki nim człowiek jest w stanie wyrazić więcej niż słowami?

Spektakle odbywają się w każdym miesiącu.

* Tekst powstał w ramach projektu "Miasto Młodych" stworzonego w partnerstwie z Urzędem Miasta w Opolu. Jego celem jest oddanie głosu młodym Opolanom, uczniom opolskich szkół średnich. Wspólnie pracujemy nad stworzeniem miejskiej gazety i serwisu internetowego poświęconych temu, czego młodzi oczekują od Opola, jak je widzą, co o nim myślą, co jest dla nich interesujące, drażniące, niepokojące, ważne.

Zachęcamy do dyskusji o mieście dla młodych i o młodych w mieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji