Artykuły

Warszawa. Pięć dni niekończącej się komedii

Pięć dni i ponad 40 spektakli granych przez improwizatorki i improwizatorów z różnych części świata - przed nami druga edycja Warsaw Improv Festival - wydarzenia dla wszystkich miłośniczek i miłośników improwizacji teatralnej i alternatywnej komedii.

Zabawa będzie się tu przeplatała z nauką - nie zabraknie m.in. warsztatów z mistrzami humoru z Polski i świata, a wydarzenie otworzy całodzienne forum "Kto się boi impro" organizowane we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Czym jest impro?

Improwizacja teatralna to sztuka pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstała jako alternatywa dla komedii i kabaretu. Polega na graniu spektakli wymyślanych na żywo na oczach widzów - bez żadnego scenariusza. W ciągu ostatnich 10 lat rozwijała się w Polsce w małych klubokawiarniach, na prywatnych scenach, w barach, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, Wrocławiu i w Warszawie.

Już drugi raz chcemy sprawić, aby Warszawa stała się międzynarodowym centrum improwizacji - mówi Paweł Najgebauer ze Szkoły Impro, odpowiedzialny za program WIFe. Spektakle obejrzymy na dwóch scenach - na biletowej scenie głównej w Kinie Muranów oraz na bezpłatnej Małej Scenie w Resorcie Komedii. Program jest bardzo różnicowany, zależało nam bowiem, aby pokazać różne formy improwizacji, żeby każdy mógł poznać coś nowego - tłumaczy.

Co łączy tradycyjny teatr i improwizację teatralną?

Festiwal to nie tylko rozrywka, ale też rozbudowana część edukacyjna. Zaawansowani improwizatorzy będą brali udział w warsztatach z instruktorami ze Stanów Zjednoczonych, z Australii i warszawskiej Szkoły Impro, zdobywając i szlifując nowe umiejętności. Eksperci, którzy odwiedzą Warszawę to czynni komicy, piszący skecze, współpracujący z Comedy Central, czy Saturday Night Live, od lat specjalizujący się w improwizacji.

Ważnym wydarzeniem dla świata improwizacji będzie także pierwsza w Polsce publiczna debata - "Kto się boi impro?" organizowana we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Wydziałem Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Od niej rozpocznie się cały Festiwal. Co łączy tradycyjny teatr i improwizację teatralną? Jak wartości impro są przekładalne na inne dziedziny życia? Na te pytania będą odpowiadali zaproszeni gości - reżyserzy, edukatorzy artystyczni, krytycy teatralni i naukowcy.

Kto się boi impro?

20 czerwca, godz. 10.00 - 15.30

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1

Szczegółowy program debaty: http://www.instytut-teatralny.pl/kalendarium/kto-sie-boi-impro_2018-06-20

Warsaw Impro Festival

20-24 czerwca

Kino Muranów | Resort Komedii

Szczegółowy program festiwalu: http://festival.warsawimprov.pl/shows/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji