Artykuły

Lublin. Lato w Centrum Spotkania Kultur

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - największa instytucja kulturalna województwa lubelskiego przygotowała letnie propozycje.

Liczne wystawy oraz kino letnie na podniebnych tarasach to tylko część wydarzeń, które proponujemy mieszkańcom Lublina w tym sezonie. Kulturalna rozrywka na najwyższym poziomie w najpiękniejszym i najnowocześniejszym budynku na Lubelszczyźnie dla dorosłych i dzieci. Latem w CSK można przenieść się do lat 80., dzięki wystawie "Ekspedycja 88`", podziwiać prace jednego z najpopularniejszych grafficiarzy w Polsce i na świecie oraz oglądać filmy na wielkim ekranie. Spędźcie ten czas w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur na miejskich wakacjach w Lublinie. Lubelskie - smakuj życie!

Wydarzenia w lipcu w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie:

TARASY WIDOKOWE

Ukoronowaniem wyjątkowej architektury Centrum Spotkania Kultur są podniebne tarasy. Dostępny dla zwiedzających dwupoziomowy ogród naturalistyczny jest dziś najchętniej odwiedzanym miejscem w Lublinie. Jego urokowi nie oprą się młodzi ani dorośli. Dachy można odwiedzać na wiele sposobów: z paczką znajomych, rodzinnie, samotnie, w celach prywatnych, relaksu, lansu i biznesu. Tarasy to dziś najchętniej prezentowane miejsce na lubelskich zdjęciach na Instagramie oraz jako plener sesji foto i video.

Urok ogrodów i łąki, która znajduje się na poziomie 5, tkwi w ich prostocie. Ogród zaprojektowano tak, by odzwierciedlał to, co naturalne dla naszego regionu, mamy więc krzewy i drzewa owocowe (truskawki, poziomki, maliny, gruszki, aronie), dziką różę, miętę, trawy i kwiaty polne. W takim otoczeniu nowej mocy nabiera hasło: Oderwij się!

Dachy CSK, poziom +4, +5

Wstęp wolny

MIEJSKA PASIEKA ARTYSTYCZNA

Uwaga! Gości zielonych tarasów może w pierwszej chwili zaskoczyć spotkanie z pszczołami, bo to właśnie tu mieści się Miejska Pasieka Artystyczna. Nasze pszczoły nieagresywnej rasy Buckfast czują się tu doskonale i produkują pyszyny i czysty miód, który dostępny jest w sklepie Centrum Spotkania Kultur. W pasiecie można wziąć udział w warsztatach, uczestniczyć w miodobraniu i spróbować miodu z woskowego plastra. Wokół pasieki odbywają się zajęcia praktyczne z budowy ula, wykorzystywania produktów pszczelich czy spotkania związane z ekologią i tajemnicami królestwa pszczół. Pasieka znajduje się na poziomie 4, czyli na dachu budynku.

Ważne: pszczoły to żywe organizmy, które mają swoją naturę i gatunkowe systemy ochrony przed zagrożeniem, dlatego na teren pasieki należy wchodzić tylko w obecności pszczelarza i w ubraniu ochronnym. Natmiast swobodnie można obserwować pracę pszczół i pasiekę z odległości.

Każdy może umówić się na spotkania czy warsztaty w pasiecie. Rezerwacje należy przesłać na adres obsługawidza@spotkaniakultur.com

Ginące plemiona - Namibia. Wystawa fotografii Krzysztofa Weremy

Wystawa

Fotograf, archeolog, podróżnik. Pierwsze projekty fotograficzne realizował w Irlandii, dokumentując stanowiska archeologiczne. Po powrocie do Polski zajął się fotografią komercyjną. Jego ulubioną dziedziną jest portret. Ma w swoim portfolio portrety znanych aktorów: Pawła Małaszyńskiego, Bogusława Lindy, Anny Dereszowskiej oraz wielu innych. Wystawiał swoje prace w Polsce i za granicą. Obecnie pracuje nad kilkoma długofalowymi projektami, jeden z nich to "Ginące plemiona Afryki". Laureat wielu międzynarodowych konkursów fotograficznych, m.in. PX3 Paris, International Photographer of the Year. Uwielbia wino i rosyjskie kino.

Foyer Sali Kinowej

24 maja - 31 sierpnia

Wstęp wolny.

NAWER / Shapes of Mind

Wystawa

Wystawa czołowego przedstawiciela graffuturismu na świecie i jednego z najwybitniejszych polskich twórców ulicznych. Ze sztuką uliczną związany od połowy lat 90. Prace prezentowano w najważniejszych galeriach na świecie (San Francisco, Tokyo, Dortmund, Praga, Berlin, Paryż, Londyn, Monachium, Lyon i w wiele innych). Jego prace słyną z nowatorskiego podejścia do abstrakcji i geometrii, która znajduje się w ciągłym dialogu z przestrzenią publiczną i jej funkcjonalnością.

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Partnerem i sponsorem wydarzenia jest Liquitex Artist Materials

Brain Damage Gallery

19 maja - 31 lipca

Wstęp wolny.

Tadeusz Rolke

Wystawa

Tadeusz Rolke to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów. Uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Urodził się 1929 roku w Warszawie, gdzie mieszka do dziś. Fotografią zainteresował się już w czasie wojny, potem współpracował z takimi tytułami jak "Świat Młodych" czy "Stolica", dokumentował m.in. historyczny wiec Gomułki. Wystawa fotografii Tadeusza Rolkego w Galerii Saskiej składa się z dwóch części - pierwsza nosi tytuł "Wspomnienia z Lublina" i jest wglądem w środowisko studencko kulturalne powojennego Lublina. Druga - bardziej obszerna - część nosi nazwę "Izraelski Esej" i stanowi ona reportażowy zapis wielokulturowego Izraela

Galeria Saska

26 maja - 20 września

Wstęp wolny.

MUR LUBELSKI

instalacja z kolekcji Dariusza Prażmo

Z pasji powstają najciekawsze rzeczy.

Bolesław Stelmach, projektując siedzibę Centrum Spotkania Kultur, nadpisał nową historię Teatru w Budowie. Ukazanie procesów przekształcania przestrzeni okazało się najważniejszą, obok "spotkania kultur", ideą miejsca. Dziś wspaniały budynek kształtuje przyszłość Lublina.

Pasja Dariusza Prażmo jest w jakiś sposób wpisana w tę ideę. Odnajdując ślady przeszłości w materialnym wymiarze, jaki daje cegła, mniej lub bardziej odbudowuje naszą tożsamość lokalną w duchu "spotkania kultur". Cegła jest też immanentną częścią Centrum Spotkania Kultur, została w formie odkrytych murów wyniesiona do rangi rzeźby. Kompozycja powstała z sygnowanych cegieł pochodzących z zakładów produkcyjnych na terenie Lublina, buduje ciekawą opowieść o mieście i dodaje nową warstwę do "zamyślonego" palimpsestu.

Aleja Kultur CSK, poziom 0, wejście od strony ul. Skłodowskiej

Wstęp wolny

Ekspedycja '88

Wystawa

Wystawa jest działaniem pilotażowym - procesem budowania spójnej edukacyjnej, etnograficznej i dostępnej powszechnie kolekcji artefaktów z II p. XX wieku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wydarzenie daje możliwość bezpośredniego, wręcz dotykowego kontaktu z kolekcją unikalnych artefaktów oraz zastanowienia się, jaką rolę w naszym życiu pełnią przedmioty. Wystawie towarzyszą materiały edukacyjne, ułatwiające samodzielne zwiedzanie, materiały w formie audiodeskrypcji i filmów migowych.

Duża Kieszeń Sceny +1 Centrum Spotkania Kultur

2 czerwca - 15 lipca

Wstęp wolny.

Gołe niebo. Kino letnie na dachu

Kino

Zapraszamy do Kina letniego na dachach Centrum Spotkania Kultur. Piękne widoki, wspaniała atmosfera i kino najwyższych lotów. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane:

5 lipca "Paryż na bosaka" reż. Dominique Abel i Fiona Gordon, Belgia, Francja, 2016, 84 min.

Komedia "Paryż na bosaka" to pełna niecodziennych żartów i slapstickowej choreografii historia znajomości bibliotekarki z miasteczka na dalekiej północy Kanady i dziwnie pociągającego, ekscentrycznego kloszarda z Paryża. Czy ci czarujący dziwacy znajdą miłość w Mieście Świateł? W głównych rolach sami twórcy filmu.

12 lipca "Wiosna smoków" reż. Jarosław Wszędybył, Polska, 2017, 57 min

Film o pasji i walce z przeciwnościami losu. Główny bohater filmu 25-letni Paweł marzy o tym, aby kiedyś zostać trenerem Arsenalu Londyn. Ale do tego daleka droga. Póki co zamiast marzeń jest brutalna rzeczywistość. Pierwszą samodzielną pracą, jaką udaje mu się podjąć, jest trenowanie Czerwonych Smoków Brwinów, najgorszego zespołu piłkarskiego w Polsce. Ten dramat sportowy to uniwersalna opowieść o marzeniach i marzycielach, o przyjaźni i solidarności, a także o outsiderach, którzy nigdy się nie poddają.

19 lipca "Mocne uderzenie" reż. Jerzy Passendorfer, Polska, 1966, 78 min.

Dzień ślubu Kuby i Majki miał być wyjątkowy. Niestety tuż przed ceremonią obca dziewczyna wyzywa pana młodego od bigamistów. Na nic tłumaczenia Kuby, że musiała go z kimś pomylić. Chłopak postanawia więc odnaleźć swojego sobowtóra, który okazuje się gwiazdą big-beatu.

26 lipca "MATANGI / MAYA / M.I.A" reż. Steve Loveridge, Sri Lanka, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, 2018, 95 min.

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Pochodząca ze Sri Lanki Mathangi "Maya" Arulpragasam, znana szerzej pod pseudonimem M.I.A., to wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny, stojąc często w opozycji do polityki zachodniego świata, wyrażając niepopularne opinie i wątpliwości na temat jej mechanizmów.

Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie CSK. Wszystkie seanse odbywają się o godz. 21:00.

Rdzawy Jaco - warsztaty deskorolki

Warsztaty

"Rdzawy Jaco - warsztaty deskorolki" to unikatowa inicjatywa polegająca na spotkaniach, podczas których uczestnicy poznają świat deskorolki i zdobywają praktyczne umiejętności. Poprzez krótkie wprowadzenie w postaci wykładu, a następnie naukę jazdy, Jacek Harasimiuk, prowadzący warsztaty, pragnie zainteresować uczestników deskorolkową pasją oraz pokazać, że deskorolka sprawia dużą radość i umożliwia poznanie świata wokół siebie.

Skwer od ulicy Radziszewskiego

7 lipca, godz. 16:00

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Centrum Spotkania Kultur.

Żarcie Na Kółkach: Centrum Spotkań Kulinarnych

Kulinarne

14 i 15 lipca za sprawą Żarcia Na Kółkach plac przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zamieni się w kolorowy i pachnący smakami z różnych stron świata zlot food trucków - Centrum Spotkań Kulinarnych. Na liście znajdzie się wiele smakowitych food trucków, które zaserwują Wam dania rodem z Korei, Tajlandii, Meksyku czy Ameryki Południowej. Nie zabraknie też klasyków streetfoodu w najlepszym wydaniu. Dla dzieciaków też na pewno znajdzie się coś na ząb.

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji