Artykuły

Częstochowa. Brak ministerialnej dotacji na remont teatru

Częstochowscy radni na ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosku o dotację na remont Teatru im. Adama Mickiewicza. Ocenili decyzję resortu jako "bezpodstawną".

Miasto wiele sobie obiecywało po funduszach europejskich na lata 2014-2020. Praktycznie w całości udało się zrealizować plany drogowe. Ale te nie były jedynymi wielkimi projektami, jakie miasto chciało zrealizować w obecnej perspektywie budżetowej. Jednym z najważniejszych był remont Teatru im. Adama Mickiewicza. Obiekt nie przechodził gruntownej modernizacji od wielu lat.

Miasto przygotowało projekt i uzyskało wszystkie zgody niezbędne do rozpoczęcia prac. Wartość całego zadania miała wynieść ok. 44 mln zł.

- Na teatr mogliśmy pozyskać tylko środki z konkursu ogólnopolskiego. Urząd marszałkowski wpisał nasze zadanie na listę pięciu kluczowych w województwie śląskim i przesłał ją do ministerstwa - wyjaśniał niedawno "Wyborczej" naczelnik wydziału funduszy europejskich i rozwoju Piotr Grzybowski.

Problem w tym, że miasto nie dostało środków i nie wiadomo, dlaczego ministerstwo odrzuciło częstochowski wniosek.

Częstochowscy radni przyjęli w tej sprawie na ostatniej sesji stanowisko. Oto jego treść:

Rada Miasta Częstochowy pragnie wyrazić swoje niezadowolenie w związku z bezpodstawnym odrzuceniem wniosku o dotację i usunięciem z listy kluczowych projektów w województwie śląskim remontu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miasto Częstochowa przygotowało dokumentację oraz uzyskało wszystkie niezbędne zgody do rozpoczęcia prac. Ponadto wniosek został wpisany przez Urząd Marszałkowski na listę pięciu kluczowych inwestycji w województwie śląskim. Warto podkreślić, że o przedłożenie takiej listy występowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Brak dotacji nie pozwoli na przeprowadzenie pilnego remontu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, zwłaszcza że oprócz gruntownej modernizacji technicznej budynku niezbędne jest jego przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz spełnienia przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Odrzucenie wniosku przez Ministerstwo jest tym bardziej niezrozumiałe, gdyż z puli środków na lata 2007-2013 z tego samego programu Częstochowa pozyskała prawie 17 mln zł na remont i rozbudowę Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Z puli środków na lata 2014-2020 Miasto Częstochowa zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykluczone, na co jako Rada Miasta Częstochowy nie możemy się zgodzić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji