Artykuły

Rzeszów. "Kołowrotek". Weekend z teatrami autorskimi

Rzeszowskie teatry zapadły już w wakacyjny letarg, ale niestrudzona Aneta Adamska i jej Teatr Przedmieście jeszcze nie wybierają się na urlop, wręcz przeciwnie - od piątku do niedzieli zapraszają na II Letnie Spotkania Teatralne "Kołowrotek" do Rakszawy. Będą ciekawe spektakle i świetna atmosfera. To niedaleko od Rzeszowa, warto się wybrać.

Teatr Przedmieście wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Czytelnictwa w Rakszawie po raz drugi latem zapraszają do Rakszawy teatry z całej Polski - takie jakim jest samo Przedmieście: autorskie i niezależne. "Kołowrotek" to nie tylko oglądanie spektakli. Na oklaskach dla artystów wieczory się nie kończą. To także forum wymiany doświadczeń, poglądów pomiędzy twórcami i publicznością. Festiwal "Kołowrotek" to także konkurs, do którego stają teatry realizujące przedstawienia oparte na tekstach autorskich i literackich.

Swój udział w spotkaniach teatralnych zapowiedziały m.in.: zespoły z Częstochowy, Tychów, Dębna, Katowic, Lublina, Warszawy czy Gdyni.

Organizatorami Letnich Spotkań Teatralnych są GOKiC w Rakszawie, Teatr Przedmieście w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Lokalnego "VAN-PUR".

Wszystkie spektakle odbywają się w sali teatralnej Zespołu Szkół nr 1 w Rakszawie. Wstęp wolny.

***

6 LIPCA-PIĄTEK

17.00 Bartosz Mazurkiewicz - Teatr KOD "Koniec" (Dębno).

Autor: Samuel Beckett. Widz ogląda świadomy, wręcz zaplanowany upadek człowieka poczciwego, pozbawionego przeszłości, pozbawionego kontaktu z bliskimi.

*

18.15 Teatr Pierwszego Kontaktu "Zawieszeni" (Lublin).

Para majeden cel: wyjść z miejsca, gdzie ktoś ich uwięził. Żeby tego dokonać, muszą zacząć ze sobą prawdziwie rozmawiać - a to okazuje się najtrudniejsze. Ich relacji przygląda się z góry "wielki brat".

*

19.15 Teatr Poświęcony "Niechciany" (Katowice).

"Niechciany" to historia 27-let-niego, młodego mężczyzny, który postanawia wyjawić światu skrywaną od lat tajemnicę: jest Jarosławem, synem TEGO Jarosława, a jedyne, na co liczy, to moment, w którym jego ojciec wreszcie przyzna się do ojcostwa i zwyczajnie go zaakceptuje.

*

20.15 Teatr Sioło "Requiem dla gospodyni" (Rakszawa).

Akcja dramatu dzieje się współcześnie, w starej wiejskiej chałupie podczas czuwania przy zmarłej gospodyni. Ale szybko okazuje się, że w kuchennej izbie nie ma kto zasiąść za stołem. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak nakazuje wielowiekowa tradycja

***

7 LIPCA-SOBOTA

14.00 Teatr Ludowy "Tradycja" "Folwark zwierzęcy" (Alwernia).

Opowieść o manipulacjach władzy i polityków, które mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie.

*

15.30 Jerzy Kałduś "Stary" (Lublin).

Jerzy Kałduś z Lublina, były górnik, opowiada prostą historię z prozy Juliana Kawalca o tym, jak umierała polska wieś, ludzie wyrywali korzenie pamięci, sprzedawali duszę miejskiemu molochowi.

*

17.00 Teatr Wojtka Kowalskiego "Wiech" (Częstochowa).

Przedstawienie powstało na bazie tekstów Stefana "Wiecha" Wiecheckiego, prozaika, satyryka, publicysty i dziennikarza. Był bystrym obserwatorem codziennego życia mieszkańców Warszawy.

*

18.30 Magdalena Bochan-Jachimek "Mamy problem. Monodram macierzyński" (Gdynia).

Kiedy w domu pojawia się noworodek, wszyscy są szczęśliwi, tak to przynajmniej wygląda w reklamach. Rzeczywistość jednak okazuje się diametralnie inna. O pierwszych miesiącach macierzyństwa i związanym z nim emocjonalnym rollercoasterze opowiada ten spektakl. Jest śmieszny, straszny i wzruszający.

*

20.00 Grupa Artystyczna Teatr T.C.R. "Gnienie" (Tychy).

Dramat rozgrywa się w ośrodku pragnień i antyszambrowań. Bohaterowie w oczekiwaniu na wymarzone życie zabierają nas na panoramiczną wycieczkę po swoim wyłażonym życiu.

***

8 LIPCA-NIEDZIELA

14.00 Teatr Kąt "Poobiednie igraszki" (Jarosław).

Pozornie niewinne zabawy pozbawionych opieki dzieci ukazują mechanizmy działające w społeczeństwie.

*

15.30 Kompania Teatralna MAM-RO "Epopeja" (Warszawa).

Ceniony reżyser podejmuje się realizacji "epopei narodowej". Okazuje się, że nie jest to takie proste zadanie. Kolejni ministrowie kultury, sponsorzy za pomocą "delikatnych nacisków" próbują wywrzeć wpływ na efekt końcowy epopei.

*

17.00 Amatorski Teatr Dramatyczny im. J. Żmudy "Chłopcy" (Stalowa Wola).

Najczęściej wystawiana sztuka Stanisława Grochowiaka. Jej bohaterami są staruszkowie z domu starców, schorowani, samotni i traktowani jak dzieci, stają się anarchicznymi "chłopcami", którzy wywracają na opak porządek rzeczywistości. Tworzą własny fikcyjny świat, gdzie to oni narzucają prawa - nie są już ludźmi zepchniętymi na margines, ale wtajemniczonymi "spiskowcami".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji