Artykuły

Kraków. Rusza Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych

Spotkanie kultury ludowej z folklorem miejskim, poezja Witkacego, wieczór flamenco. Spektakle, spacer teatralny i koncerty piosenki aktorskiej. 12. Festiwal STeN - Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych od soboty na kilku scenach miasta.

Szemrane zaułki, krwawe i groteskowe zbrodnie, miejskie legendy i wiejskie pogłoski. A wszystko połączone fragmentami ballad wieszcza Adama Mickiewicza. To nie scenariusz filmu, a krajobraz "Pieśni gminnej", spektaklu muzycznego w reżyserii Wiesława Hołdysa teatru Mumerus i grupy wokalnej Strojone, który będzie jedną z propozycji festiwalu STeN. - Wychodzimy z tradycyjnej kultury ludowej na spotkanie z folklorem miejskim. Przestrzenią staje się nieokreślone polskie miasto ostatniego stulecia. Tutaj w szemranych zaułkach bandyci snują opowieść o zbrodniach wszelkiej maści, krwawych, makabrycznych, groteskowych. Tutaj pieśń wędrownego dziada przeistacza się w miejską balladę - zdradza Hołdys. - W owej historii zbrodni na równi wybrzmiewają lwowska bałaka, gwara warszawska czy rzeszowska pieśń ludowa. Przeplatające się miejskie legendy i wiejskie pogłoski spajają fragmenty Mickiewiczowskich ballad. Zestawienie tych, zdawać by się mogło, tak różnorodnych opowieści ukazuje ich koherencję i wspólną genezę. To pieśń wędrownego lirnika, z ust którego wypływa historia niesiona od wsi do wsi lub od ulicy do ulicy. W przedstawianych w "Pieśni gminnej" utworach, skleconych niekiedy koślawo, częstochowskimi rymami, innym razem buchających barokowym dramatyzmem, wciąż pobrzmiewa echo pragnienia uwiecznienia słowem i pieśnią różnych, czasem niecnych czynów.

Premiera "Pieśni gminnej" miała miejsce 3 lipca 2016 r. Teraz zobaczymy ją w "wersji podwórzowej". - Zapraszamy Cię, widzu i podglądaczu, słuchaczu, na podwórze "Pieśni gminnej", gdzie diabeł staje się spowiednikiem, rewolwer - aniołem, a ulicznica - liryczną bajarką - zachęca reżyser. "Pieśń gminną. Wersję podwórzową" zobaczymy 23 sierpnia (czwartek) o godz. 19 w Muzeum Archeologicznym (Senacka 3). W rolach głównych: Katarzyna Chodoń, Monika Gigier, Agnieszka Nastalska, Agnieszka Szeptalin (śpiew) oraz Alicja Margolin.

To nie wszystko. Festiwal STeN zainauguruje w sobotę (godz. 19, Teatr Zależny) recital "Tutli Putli" Marty Grabysz przy akompaniamencie Ewy Ryks. To oparty na tekstach poetyckich Witkacego pokaz piosenki aktorskiej z cyklu "Muzyka w poezji - poezja w muzyce". W programie letniego spotkania ze sztuką teatralną ponadto m.in.: "Flamenco Puro", czyli koncert flamenco w wykonaniu artystów z Polski i Hiszpanii (24 sierpnia), "Manifest" - monodram Ziuty Zającównej oparty na tekstach Witkacego (26 sierpnia) oraz spacer teatralny z przewodnikiem Zbigniewem Kozłowskim, podczas którego poznamy historię teatrów, w których bywamy, ale o których mało wiemy (19 sierpnia). 8

12. Festiwal STeN - Letni Festiwal Teatrów Nieinstytucjonalnych od 18 sierpnia do 2 września. Rezerwacje: rezerwacjasten@wp.pl. Szczegóły na stronie stenkrakow.pl. Bilety w cenie 30 zł lub wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji