Artykuły

Białystok. Rozpoczął się festiwal Wschód Kultury/ Inny Wymiar

Prezentacja wielokulturowości Podlasia oraz kultury krajów tzw. Partnerstwa Wschodniego to główny cel rozpoczętego w czwartek w Białymstoku VI festiwalu Wschód Kultury/ Inny Wymiar. Podczas czterech festiwalowych dni zaplanowano ok. 30 imprez: wystaw, koncertów, pokazów filmów.

Białystok jest ostatnim - po Lublinie i Rzeszowie - miastem, gdzie odbędą się zaplanowane na 2018 r. wydarzenia w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Jest on realizowany od kilku lat w tych miastach, dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (z Narodowego Centrum Kultury), by promować różnorodność kultury wschodu. Chodzi też o integrację artystów ze wschodniej części Polski z artystami krajów Partnerstwa Wschodniego czyli Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

"Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu. W tym roku w Białymstoku pojawią się twórcy m.in. z Izraela, Armenii, Gruzji, Rumunii, Białorusi, Litwy, Austrii, Szwajcarii, Chin i Japonii. W programie znajdzie się kilkadziesiąt wydarzeń: koncertów, wystaw, spektakli, filmów, warsztatów, instalacji i pokazów mody" - zachęca Białostocki Ośrodek Kultury (BOK), który jest koordynatorem festiwalu.

Do przypadającego w 2018 r. 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Gruzję i Armenię będzie nawiązywać zaplanowany na sobotę koncert "Polska, Armenia, Gruzja" z udziałem Kapeli ze Wsi Warszawa, grupy Dogma z Armenii oraz gruzińskiej grupy Folk Band Bani.

Ta sama tematyka pojawi się w sobotnich działaniach gruzińskiego kolektywu artystycznego Bouillon Group. "To instalacja dźwiękowa zatytułowana +Sto minut+, tematycznie nawiązująca do setnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję. Hymny narodowe oraz gruzińskie pieśni patriotyczne zostaną zaprezentowane w uwspółcześnionej aranżacji, w postaci elektronicznej muzyki klubowej" - informuje BOK.

Od czwartku wieczorem w foyer kina Forum można oglądać wystawę "Foto splendid" Costicy Acsinte, na której prezentowane jest codzienne życie w Rumunii w pierwszej połowie XX w. O tym kraju opowiada także film "Licu. Rumuńska historia", którego pokaz zaplanowano na piątek.

W piątek w galerii sztuki współczesnej Arsenał będzie otwarta wystawa instalacji video Huberta Czerepoka "Początek".

W niedzielę wieczorem, na zakończenie festiwalu odbędzie się pokaz mody projektantów z Polski i Kazachstanu. Projekty pokażą kazachska marka Zeken Moda, oraz polscy projektanci Jakub Bartnik i Aneta Popławska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji