Artykuły

Wielkopolska. Plany na nowy sezon teatralny

W wielkopolskich teatrach trwają już próby do spektakli, które widzowie będą mogli zobaczyć po wakacjach. Powroty znanych i lubianych reżyserów, nowe nazwiska, prestiżowe wydarzenia artystyczne, muzyczne doznania - to wszystko już wkrótce na deskach wielkopolskich scen.

JUBILEUSZE

W nadchodzącym sezonie 2018/2019 dwa poznańskie teatry będą świętować jubileusze. Teatr Nowy w Poznaniu obchodzić będzie 95-lecie swojego powstania i 45-lecie reaktywacji po przejęciu dyrekcji przez Izabelę Cywińską w 1973 roku. Jako jubileuszową premierę widzowie zobaczą "Pana Tadeusza" w reżyserii Mikołaja Grabowskiego - z udziałem dużej części zespołu aktorskiego. 13 października odbędzie się również gala jubileuszowa, która będzie okazją do spotkania i wspomnień sympatyków, pracowników i ludzi zaangażowanych w działalność Teatru Nowego w Poznaniu.

Jubileusz 45-lecia w tym sezonie artystycznym będzie również obchodzić Polski Teatr Tańca. Na inaugurację obchodów zaplanowano premierę "Wszyscy jesteśmy bogami" w reżyserii Tomasza Rodowicza, współpracownika Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego w latach 1974-1976, współtwórcy Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz lidera Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA. Premiera odbędzie się w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek 12 września o godz. 20.00. Towarzyszyć jej będzie wystawa okolicznościowa, dokumentująca 45 lat działalności Polskiego Teatru Tańca. Mobilna ekspozycja będzie również pokazywana przy okazji występów teatru poza siedzibą.

Kolejne wydarzenia jubileuszowe to: premiera spektaklu "From the POLe to the END" w koprodukcji z bodytalk TanzTheater (premiera niemiecka: 7-8 grudnia w Münster BodyTalk, premiera polska: 18 grudnia w Teatrze Studio w Warszawie, premiera poznańska: 20 grudnia w CK Zamek) oraz premiera choreograficznego projektu filmowego "Brzemię" (13 grudnia, Charlie Monroe Kino Malta), którego producentem jest Polski Teatr Tańca.

ADAPTACJE

W planach wielkopolskich teatrów na nadchodzący sezon królują adaptacje znanych powieści. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczęły się już próby do spektaklu "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa w reżyserii Gabriela Gietzky'ego. Premiera planowana jest na grudzień 2018 roku. W czerwcu natomiast kaliski teatr chce wystawić spektakl na podstawie powieści Margaret Atwood "Opowieść podręcznej" w reżyserii Cezarego Ibera.

Szykuje się ciekawa konfrontacja, ponieważ "Mistrza i Małgorzatę" zobaczymy również w Teatrze Nowym w Poznaniu - premierę na Dużej Scenie w drugiej połowie sezonu wyreżyseruje znany już poznańskiej publiczności Michał Siegoczyński.

Na podstawie utworów literackich pisanych prozą, odwołujących się do powstania wielkopolskiego, które wygrały konkurs organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu, zostanie stworzony w tym właśnie teatrze spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Premiera planowana jest na grudzień. Jeszcze w październiku na scenie zobaczymy premierę w reżyserii Wiktora Rubina - tytuł spektaklu jest jeszcze nieznany, ale wiadomo, że dotyczyć będzie Marii Konopnickiej.

W Teatrze Fredry w Gnieźnie już 6 października widzowie zobaczą "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w reżyserii Piotra Ratajczaka. Dramaturgiem spektaklu jest Maria Marcinkiewicz-Górna. W gnieźnieńskim teatrze w ramach projektu "Zbitego lustra nie trzeba się bać" powstanie również spektakl inspirowany "Królową śniegu". Autorem tekstu i reżyserem będzie jeden z twórców młodego pokolenia - Beniamin Bukowski. W dalszych planach teatru pojawia się również spektakl instalacja "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" na podstawie tekstu Marcina Wichy w reżyserii Magdy Szpecht.

MUZYKA

Fani muzycznych doznań i dobrej rozrywki powinni koniecznie zajrzeć do Teatru Muzycznego, w którym 22 września odbędzie się premiera "Rodziny Addamsów". Spektakl zrealizowany zostanie w koprodukcji Teatru Muzycznego w Poznaniu i Teatru Syrena w Warszawie. Przebojowy musical, którego premiera miała miejsce na Broadwayu w 2010 roku, przyciąga tłumy widzów do teatrów na całym świecie. Jak czytamy w zapowiedzi poznańskiej premiery: "Muzyka w Rodzinie Addamsów stanowi fuzję tradycji broadwayowskiej i znakomitej stylistyki latynoamerykańskiej". Poznańsko-warszawską koprodukcję wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk, którego widzowie mieli już okazję poznać przy okazji polskiej prapremiery "Zakonnicy w przebraniu"- spektaklu będącego niesłabnącym przebojem poznańskiej sceny.

Mocną końcówkę sezonu planuje również Teatr Fredry w Gnieźnie. Spektakl muzyczny opowiadający o jednej z największych ikon światowego rocka, czyli o Freddiem Mercurym, na podstawie tekstu Marii Spiss wyreżyseruje Piotr Sieklucki.

Niewątpliwie ważnym i prestiżowym wydarzeniem muzycznym będzie również 21. edycja konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej". Organizację konkursu przejął w tym roku Teatr Nowy w Poznaniu i w październiku wszystkich wielbicieli twórczości Osieckiej czeka prawdziwe święto - trzy dni koncertów w ramach gali finałowych na Dużej Scenie teatru. Widzowie będą mogli również zdecydować, kto w konkursie otrzyma nagrodę publiczności.

ARTYŚCI

W planach teatrów na nadchodzący sezon pojawiają się nazwiska uznanych artystów, którzy wracają na wielkopolskie sceny. Wciąż toczą się rozmowy z reżyserami, więc z pewnością nie zabraknie również niespodzianek i odkryć nowych, ciekawych twórców.

Wśród wymienianych potencjalnych współpracowników znajdują się tacy reżyserzy jak: Agata Duda-Gracz (Teatr Nowy w Poznaniu, "Hamlet"), Radosław Rychcik (Teatr Nowy w Poznaniu), Jacek Przybyłowicz (Polski Teatr Tańca, choreografia na zwieńczenie obchodów jubileuszowych), Mirosław Różalski (Polski Teatr Tańca, premiera na Międzynarodowy Dzień Tańca 29 kwietnia), Katarzyna Kalwat (Teatr Fredry w Gnieźnie), Ewelina Marciniak w duecie z dramaturgiem Janem Czaplińskim (Teatr Fredry w Gnieźnie) i Mateusz Przyłęcki (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, "Trójka na głowie" Carsten Brandau). W Kaliszu reżyserować będą również Krzysztof Rekowski i dyrektor Bartosz Zaczykiewicz.

Jak co roku ważnym przedsięwzięciem, podczas którego widzowie będą mogli podziwiać artystów z całej Polski, będą Kaliskie Spotkania Teatralne Festiwal Sztuki Aktorskiej, których 59. edycja planowana jest w dniach 11-18 maja 2019 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji