Artykuły

Bronisław Opałko. Odszedł artysta wielkiego formatu

Aktor i kompozytor, autor wielu piosenek i ballad, muzyki do spektakli teatralnych, założyciel kabaretu "Pigwa Show" - Bronisław Opałko, zmarł 18 sierpnia w Kielcach. Od kilku lat zmagał się z ciężką chorobą, miał 66 lat.

W grudniu 2015 roku obchodził 40-lecie pracy twórczej. W swoich monologach i piosenkach komentował polską rzeczywistość.

Bronisław Opałko skomponował muzykę do wielu programów kabaretowych, spektakli teatralnych i recitali. Repertuar, który wykonywał składał się z różnorodnych utworów. Mimo bogatego dorobku artystycznego znany był przede wszystkim jako Genowefa Pigwa z Napierstkowa.

- Pigwa to był tylko jego sposób na życie, działalność o charakterze komercyjnym, która dawała mu utrzymanie. Natomiast kiedy podchodził do fortepianu czy mikrofonu stawał się innym człowiekiem, od razu rósł. Jego marzeniem było, aby był rozpoznawalny nie jako Pigwa, ale właśnie w tym ambitnym repertuarze - mówi Adam Ochwanowski, poeta, wieloletni przyjaciel artysty.

- Dzięki tej "babce" Bronek nie tylko sam zarabiał na życie, ale i pomagał wielu ludziom, których przyjmował do zespołu, gdy znaleźli się w potrzebie - dodaje Jan Kozłowski, muzyk, przyjaciel artysty, współtwórca kabaretu "Pigwa Show". - Razem przepracowaliśmy 42 lata. W tym czasie występowaliśmy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, nie mowiąc już o Polsce. Każde miasto, w którym dom kultury liczył około 300 miejsc, odwiedziliśmy kilka lub kilkanaście razy. Publiczność go uwielbiała - podkreśla.

Kabaretowa postać, którą Bronisław Opałko wykreował występowała dla Polonii na scenach w wielu krajach świata.

- Świętokrzyska zapaska, chustka na głowie i charakterystyczny głos rozpoznawane były nie tylko w Polsce. Genowefa Pigwa, pochodząca z miejscowości leżącej gdzieś w Górach Świętokrzyskich, reprezentowała świętokrzyskie na całym świecie - mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Bronisław Opałko ukończył studia na kierunku wychowanie muzyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Już podczas studiów występował w kabarecie "Pod postacią", potem założył "Orkiestrę do Użytku Wewnętrznego". W1986 na kilka lat związał się z kabaretem radiowym Zespół Adwokacki Dyskrecja, dla którego w latach 1986-1989 nagrał wiele piosenek oraz występował w skeczach. W1987 założył własny kabaret "Pigwa Show". Do występów w tym kabarecie zapraszał także dziennikarzy telewizyjnych: Zbigniewa Krajewskiego, Wojciecha Nowakowskiego i Wojciecha Reszczyńskiego. Pigwa była laureatką wielu nagród m. in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, Famy w Świnoujściu, Festiwalu Piosenki w Opolu.

Bronisław Opałko był współautorem widowisk muzycznych: Misterium Męki Pańskiej i Drogi Krzyżowej wystawionej w klasztorze na Karczówce, potem na ulicach Kielc, czy śpiewogrania "Od Sabatu do ornatu". Był autorem kabaretowych skeczy dla radiowej Trójki. Od 2005 współtworzył audycję "Radio Pigwa", nadawanej na żywo w każdą niedzielę.

- Bronek komponował piękne utwory poetyckie, uwielbiał i czuł to. Muzyka, którą tworzył była bardzo przemyślana, wartościowa, ale nie przebiła się do ogólnopolskich anten - mówi Jan Kozłowski.

- Był osobą wyjątkową, tym się różnił się od nas, że był artystą prawdziwym, bo żył przede wszystkim muzyką i swoją twórczością - wspomina Adam Ochwanowski. - To z jednej strony fenomen jego jako artysty, ale z drugiej dramat człowieka, który nie potrafił odnaleźć się w otaczającej go rzeczywistości. Był człowiekiem wielkiego serca, otwarty na potrzeby innych. Był artystą wielkiego formatu, niestety niedocenionym. Wraz z jego śmiercią kończy się pewna epoka.

Artysta od kilku lat zmagał się z chorobą. - W krótkim czasie przeszedł kilka operacji, był bardzo słaby, ale zawsze gdy wchodził na scenę nawet o kulach, odzyskiwał siły. Nie straszne były mu bóle kości, kręgosłupa. Dostawał takich skrzydeł, które sprawiły, że wykonywał znakomity koncert. Ostatni raz zagraliśmy wspólnie w czerwcu, w Tokami na festiwalu Jawor Kultury. Myślałem, że się jeszcze z tego podniesie, że jak zwykle we wrześniu będziemy świętować jego imienny - dodaje Jan Kozłowski.

Pogrzeb Bronisława Opałki odbył się 23 sierpnia na Cmentarzu Nowym w Kielcach. Żegnały go tłumy kielczan, fani, przyjaciele i współpracownicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji