Artykuły

Wielopole. Plebania jak na starej fotografii

W Wielopolu Skrzyńskim, w rodzinnej miejscowości Tadeusza Kantora, otwarto muzeum jego imienia.

Muzeum mieści się w starej plebanii, gdzie w 1915 roku przyszedł na świat twórca krakowskiego teatru Cricot 2. Budynek został odrestaurowany z pietyzmem, na podstawie starych fotografii. Kiedyś w starej plebanii była tylko jedna izba pamięci poświęcona Kantorowi, udostępniona zwiedzającym w maju 1996 roku, zamknięta trzy lata później ze względu na zły stan budynku. Obecnie w Kantorówce znajdzie się ośrodek dokumentacji regionu, muzeum, pracownia informatyczna dla młodzieży oraz biblioteka. W jej zbiorach będą książki i prace magisterskie poświęcone Kantorowi i jego twórczości, regionalne dokumenty dotyczące Wielopola i okolic, publikacje zawierające spis lokalnych zabytków oraz pomników.

W muzeum zobaczymy pamiątki z dzieciństwa Kantora, zdjęcia, korespondencję oraz publikacje poświęcone jemu i jego twórczości. Część eksponowanych materiałów, np. rekwizyty ze spektakli, została wypożyczona z autorskiego Ośrodka Dokumentacji Sztuki Kantora z Krakowa. - Mamy też tutaj XIX-wieczne ławki szkolne z niedalekiej Pstrągówki oraz obraz św. Juliana, jedyny obraz świętego namalowany przez Kantora, podarowany przyjacielowi ks. Julianowi Śmietanie z Wielopola. Zaprezentujemy również listy Kantora do ks. Śmietany i niedawno odnalezione dzienniki klasowe ojca Kantora z lat 1909-1914, kiedy był dyrektorem szkoły w Pstrągówce - mówi Marcin Świerad, dyrektor Domu Kultury w Wielopolu. - Przygotowaliśmy także czasową wystawę fotograficzną poświęconą prezentacjom twórczości Kantora w Niemczech i Szwajcarii oraz ekspozycję 42 fotografii Jacka Stokłosy do spektaklu "Umarła klasa"- dodaje Świerad.

Działalność nowej placówki zainaugurowało w piątek sympozjum naukowe oraz spektakl rzeszowskiego teatru Maska "Mitologia Greków- Interpretacje" w reżyserii Ewy Piotrkowskiej. Podczas "Kantoriady", czyli imprezy towarzyszącej otwarciu muzeum, odbyła się wystawa plenerowa strachów polskich z Lubeni, IV Podkarpackie Prezentacje Teatrów Poszukujących oraz koncert zespołu Klepisko. Józef Chrobak z Cricoteki zaprezentował pierwszy tom książki "Wielopole Skrzyńskie Tadeusza Kantora", zawierający 200 unikalnych fotografii, dokumentujących miejsce urodzenia artysty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji