Artykuły

Poznań. "Dom/Granica" Fundacji Art Junction w Gruzji

Fundacja Art Junction wraz z polskimi i gruzińskimi artystami zrealizowała i zaprezentowała w Gruzji plenerowy spektakl "Dom/Granica". Grupa zajęła się ludzkimi dramatami będącymi konsekwencjami ponoszonymi przez lokalne społeczności wskutek Gruzińsko-Osetyjskiego konfliktu oraz narzucanej im z zewnątrz sytuacji terytorialnej i politycznej.

Kilkumiesięczny projekt rozpoczął się od spotkań i rozmów z mieszkańcami regionu Shida Kartli, który cały czas boryka się ze efektami konfliktu zbrojnego. Aby lepiej zrozumieć skutki wojny i ludzi tam żyjących polscy artyści osiedlili się tymczasowo w wiosce Koshka. Pracowali w miejscowościach położonych w strefie buforowej konfliktu w Południowej Osetii.

Art Junction nawiązała współpracę z gruzińskimi aktorami z regionu. Kolejnym etapem były warsztaty, w których lokalni artyści mogli zapoznać się z metodami ekspresji stosowanymi w polskim teatrze niezależnym. Scenariusz działań bazował na spotkaniach z osobami żyjącymi na terenach bezpośrednio dotkniętych konfliktem w Południowej Osetii. Inspiracją do pracy i rozmów z mieszkańcami terenów przy obecnej strefie granicznej był dramat Sławomira Mrożka "Dom na granicy".

W trakcie gdy pracowano z lokalnymi artystami upływało właśnie 10 lat od czasu gdy po długim okresie niepokojów rozpoczęła się kolejna wojna w Osetii Południowej i wybuchły walki pomiędzy wojskiem rosyjskim i gruzińskim. "Od tamtych dni do dzisiaj wioski pozostają rozdzielone sztucznie wyznaczoną linią demarkacyjną. Dotyka ona tysięcy osób - rozdarła rodziny, sąsiadów i przyjaciół. Drut kolczasty na 10 lat podzielił wioski, a czasem nawet przydomowe zagrody. Za nim pozostali ludzie, którzy nie mogą wyjść poza swoje gospodarstwo. Często są skazani na pomoc sąsiadów." - mówi Jarosław Siejkowski z Fundacji Art Junction. "Zależało nam, aby dotrzeć nie do historii z pierwszych stron gazet - ale do małych historii indywidualnych. Ważne dla nas było też to, aby tematem projektu nie była polityka, ale pozycja zwykłego człowieka wobec wydarzeń historycznych. Skupiliśmy się na życiu bohaterów na granicy, ich historiach, troskach i nadziejach. Mogliśmy odkryć ich niesamowitą siłę i człowieczeństwo - ich miłość do życia - nawet kiedy balansuje ono na skraju niepewności".

Premiera odbyła się w mieście Gori, kolejne pokazy "House/Border" zaprezentowano na Tbilisi International Festival of Theatre - międzynarodowym festiwalu odbywającym się w jednym z najstarszych miast świata - Tbilisi, prezentującym od 2009 roku gruzińskie, kaukaskie i światowe zjawiska performatywne. Spektakle spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a wielu z widzów nie ukrywało wzruszenia. Projekt zwrócił też uwagę działaczy kulturalnych. Spektakl jest przystosowany do prezentacji również poza krajem premiery. Trwają rozmowy na temat kolejnych pokazów "House/Border".

Projekt "Dom/Granica" został zrealizowany przez niezależnych artystów i performerów z Polski: Jarosława Siejkowskiego i Barbarę Prądzyńską z Fundacji Art Junction, Zbigniewa Olkiewicza z Akademii Ruchu i artystę multimedialnego Dariusza Błaszczyka, a po stronie Gruzinów: aktorów dramatycznego teatru Eristavi w Gori, lokalnych młodych aktorów pracujących pod opieką Zuraba Mdzinarashvili oraz producenta Giorgija Babalashvili.

Fundacja Art Junction została założona przez Jarosława Siejkowskiego i Barbarę Prądzyńską w 2015 roku w Poznaniu jako organizacja łącząca świadomość społeczną i sztukę. Działalność Fundacji koncentruje się na wymianie międzykulturowej, wzajemnej tolerancji, współpracy z mniejszościami oraz grupami o ograniczonym dostępie do zasobów kulturalnych i społecznych. Art Junction za pomocą artystycznej ekspresji prowokuje i tworzy działania przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu. Współpracuje przede wszystkim z aktywistami społecznymi i niezależnymi artystami z różnych środowisk i regionów m.in. z Turcji, Niemiec, Rumunii, Węgier oraz Meksyku. Fundacja Art Junction od 2015 roku tworzyła i realizowała liczne projekty społeczno-kulturalne, warsztaty i spektakle m.in. na terenie Kurdystanu/Iraku, Indii, Rumunii, Turcji i Polski, w tym z udziałem uchodźców z Syrii oraz Kurdyjskimi i Arabskimi dziećmi w południowo-wschodniej Turcji. Strona Fundacji Art Junction: www.artjunction.pl

Projekt "Dom/Granica" sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na 2017 - 2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty" oraz ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu "RITA - Przemiany w regionie", realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Więcej informacji: www.artjunction.pl www.facebook.com/Fundacja-Art-Junction-1623286501274078/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji