Artykuły

Szczecin. Zaczyna się budowa nowej siedziby Teatru Polskiego

Wrzesień 2021 roku to data zakończenia budowy nowej siedziby Teatru Polskiego. Będzie to pierwszy teatr szczeciński, który doczeka się nowego lokum. Dotąd funkcjonuje w budynku przystosowanym do jego potrzeb.

Idea powstała osiem lat temu. To wówczas ówczesny wicemarszałek Witold Jabłoński powiedział "Głosowi": - Pracujemy nad koncepcją wybudowania Teatru Elżbietańskiego tuż obok Teatru Polskiego. Inwestycję wprowadzamy do przyszłorocznego budżetu (2011 r. - przyp. mdr) oraz do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.

Była euforia środowiska, zachwyty dziennikarzy. A później plany zawaliły się. Komisja Europejska postanowiła, że nie da pieniędzy na takie inwestycje, chyba że jakieś drobne do pięciu milionów euro. A nasz Teatr Szekspirowski (jak go nazwano) miał kosztować dużo więcej.

Dopiero w tym roku Komisja Europejska zmieniła koncepcję i zgodziła się na kwotę 10 mln euro. A takie pieniądze pozwolą sfinansować inwestycję w 50 proc. Planowany bowiem koszt całości to około 105 mln zł.

Szczecin wciąż nie ma nowoczesnej sceny teatru dramatycznego. Zmieni się to dzięki przebudowie obecnej siedziby Teatru Polskiego oraz wybudowaniu nowych obiektów

Wczoraj została podpisana umowa o dofinansowaniu między urzędem marszałkowskim a Teatrem Polskim na kwotę 42 mln zł. Nic więc już budowy nie zatrzyma. Poinformowano też, że został już wybrany inżynier kontraktu, tj. Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych Eko-Inwest ze Szczecina.

Przetarg unijny na wykonawcę (tj. bez ograniczeń) ogłoszony zostanie do końca stycznia 2020 r. Gotowy obiekt oddany do użytku powinien być we wrześniu 2021 r. To wersja optymistyczna, bo skarpa może kryć jakieś niespodzianki.

Dyrektor teatru Adam Opatowicz przyznał, że zorganizowanie działalności instytucji podczas przebudowy będzie wyzwaniem. Na ten czas główną siedzibą teatru stanie się hala strukturalna przy ul. Energetyków. Ujawnił też, że wybrano na spektakle ciekawe miejsca, ale jakie, tego na razie nie może ujawnić.

Inwestycja obejmie przebudowę obecnego budynku, wtym realizację wersji według projektu architekta A. Tesmachera. Na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i sala klubowa. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru kabaretu.

Nowa część ukryta zostanie pod ziemią. Będzie to konstrukcja żelbetowa, w strukturze której wykorzystane zostanie szkło - ściany osłonowe, świetliki i przeszklone drzwi wejściowe. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego w foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji