Artykuły

Warszawa. Próba otwarta i pokazy premierowe "Maliny"

Dzisiaj o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym odbędzie się próba otwarta spektaklu o Malinie Michalskiej - jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce. Na pokazy premierowe zapraszamy 3 i 4 listopada.

W "Malinie" spotykają się trzy artystki: zafascynowana jogą oraz śpiewem tradycyjnym aktorka, Marta Malikowska; antropolożka, śpiewaczka, znawczyni i propagatorka muzyki ludowej Maniucha Bikont oraz Agata Siniarska - performerka, choreografka i joginka aktywnie działająca na rzecz stworzenia feministycznej wizji choreografii.

Artystki wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i sesją medytacyjną. Stwarzają Świątynię Niewidzialnego Różowego Jednorożca pod wezwaniem Boskiej Matki Jogicznej.

Punkt wyjścia dla projektu stanowił życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich, aktorki i tancerki. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Michalska otworzyła w Warszawie własną szkołę, na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. W Malinie stawiamy pytania o to, jaka jest relacja między jogą i polityką. Czy joga nosi w sobie potencjał zmiany społecznej? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czy istnieje związek między jogą i patriarchatem? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas - mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?

"Żyjemy w świecie do tego stopnia nieprzychylnym relaksowi, że wiele ludzi umie lepiej pracować, niż odpoczywać. Dlatego zasadą racjonalnego wypoczynku byłoby całkowite zwolnienie siebie od jakiegokolwiek przymusu, również od przymusowych przyjemności. Chodzi o to, aby nie mówić sobie: - Muszę iść na ten spacer, muszę zobaczyć wodospad, muszę iść na dansing. (...) Spotkałam w górach dziewczynę, która szła sama z grającym radiem tranzystorowym. Tłumaczyła mi, że nie umie być sama, że boi się ciszy. Powiedziałam jej wtedy, że jeśli wyłączy radio, usłyszy wiele dźwięków, które zagłusza muzyka."

Malina Michalska

Uwaga! Przed wejściem do Świątyni Niewidzialnego Różowego Jednorożca, w której odbywa się spektakl "Malina", zostaniecie poproszeni o zdjęcie butów, którymi na czas spektaklu zaopiekuje się obsługa widowni Instytutu Teatralnego.

Wstęp wolny, obowiązują bezpłatne zaproszenia do pobrania ze strony www.instytut-teatralny.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji