Artykuły

Kraj. Nowy sezon transmisji spektakli baletowych z Teatru Bolszoj do kin - od niedzieli

Pokazem na żywo "Sylfidy" rozpocznie się w niedzielę nowy sezon "Bolshoi Ballet Live" - cyklu transmisji i retransmisji spektakli baletowych Teatru Bolszoj do polskich kin. W cyklu "Wystawa na Ekranie" reż. Phila Grabsky'ego będzie można obejrzeć m.in. film "Degas. Umiłowanie perfekcji".

Program "Bolshoi Ballet Live" zaprezentowano we wtorek w Warszawie na konferencji prasowej. Jak powiedział Bartłomiej Majchrzak, dyrektor dystrybutora nazywowkinach.pl, transmisje spektakli baletowych w kinach "umożliwiają wprowadzenie wysokiej sztuki tam, gdzie do tej pory była nieobecna".

- Tak jak kiedyś obawiano się, że fotografia zabije malarstwo, tak na początku pojawiały się obawy, że transmisje spektakli w kinach zabiją teatr. Uważam, że jest odwrotnie. Te transmisje napędzają i edukują publiczność. Widzimy to choćby po sprzedaży biletów, która z roku na rok jest coraz większa. Mamy wierne grupy widzów. Są ludzie, którzy przychodzą na każdą transmisję i grupy dyskusyjne, które zawiązują się w kinach formalnie i nieformalnie - stwierdził.

Jak dodał, zespół Teatru Bolszoj "jest najlepszy na świecie pod względem technicznym". - To są wręcz sportowcy, którzy tańczą co do jednego milimetra. Nawet, jeśli ktoś nie do końca jest przekonany do baletu klasycznego, to na pewno doceni perfekcję wykonania. Wiadomo, że w baletach klasycznych historie są proste, ale kiedy dostrzeże się sposób ich wykonania, emocje i technikę tancerzy to pozostaje się pod wielkim wrażeniem - powiedział.

Brytyjski reżyser Phil Grabsky przybliżył uczestnikom konferencji szczegóły swojego autorskiego cyklu filmów dokumentalnych o sztukach pięknych pt. "Wystawa na Ekranie". Jak przypomniał, jego początki sięgają 2009 r. - Ukazanie najlepszych artystów i największych wystaw w kinach umożliwiła mi bardzo szybko rozwijająca się technologia HD. Dzięki niej dzisiaj, oprócz transmisji na żywo z Teatru Bolszoj, na ekranach kin możemy oglądać także ekspozycje. Oczywiście, wciąż muszę się mierzyć z pytaniami, kto chce oglądać w kinach operę oraz filmy o malarzach i wystawach. Filmy z mojego cyklu pokazywane są obecnie w 65 państwach. Niedawno prezentowaliśmy je m.in. w Dubaju. W Polsce będzie je można oglądać w stu kinach, a w Stanach Zjednoczonych aż w 250 kinach - poinformował.

Jak dodał, filmy te "nie są typowymi wykładami, poświęconymi artystom i sztuce". - Uważam je za swoisty rodzaj filmów detektywistycznych. Wcielam się w detektywów, którzy badają biografie artystów i opowiadają, w jaki sposób powstawały ich obrazy, co stanowiło dla nich inspirację. Podczas pracy nad filmem korzystam z korespondencji i listów. Opieram się na biografii artysty i na tym, jak niezwykłe było jego życie. "Degas. Umiłowanie perfekcji" to historia pełna humoru i miłości. Tak samo jest w przypadku innych dokumentów, np. na temat Picassa, gdzie opowiadam o tym, jak młody chłopiec z Malagi stał się jednym z największych artystów XX w. - wyjaśnił Grabsky.

Nowy sezon transmisji z cyklu "Bolshoi Ballet Live" rozpocznie się w niedzielę 11 listopada pokazem na żywo "Sylfidy", słynnego baletu, którego premiera rozpoczęła epokę romantyzmu w sztuce tańca. 2 grudnia odbędzie się retransmisja uwielbianego przez publiczność "Don Kichota". W programie nie zabraknie także "Dziadka do orzechów", którego obejrzymy w nowej obsadzie solistów 23 grudnia. Z myślą o wielbicielach rosyjskiej klasyki przygotowano dwa spektakle w choreografii Mariusa Petipy - "Bajadera" i "Śpiąca królewna". Pierwszy z nich trafi na ekrany w 20 stycznia 2019 r., a drugi - w 10 marca 2019 r.

Sezon zwieńczą dwa XX-wieczne balety. W kwietniu widzowie będą mieli okazję zobaczyć retransmisję "Złotego Wieku" z muzyką Dmitrija Szostakowicza. W pierwotnej wersji spektakl był satyrą polityczną na zmiany zachodzące w Europie w latach 30. ubiegłego wieku. Natomiast w maju organizatorzy zapraszają na premierowy wieczór baletowy. W programie znalazł się spektakl "Carmen-Suita", stworzony dla rosyjskiej tancerki Mai Plisieckiej oraz nowa wersja "Pietruszki", czyli historii o marionetce z teatrzyku ludowego.

Kolejny sezon autorskiego cyklu Grabsky'ego zainauguruje we wtorek wieczorem pokaz filmu "Degas. Umiłowanie perfekcji", który powstał przy okazji ekspozycji, zorganizowanej przez The Fitzwilliam Museum w Cambridge. Następnie na ekrany kin wejdą dokumenty "Młody Picasso", "Van Gogh i Japonia", ukazujący związki twórcy z krajem kwitnącej wiśni i "Nuriejew bez kurtyny". Przy okazji 350. rocznicy śmierci Rembrandta widzowie będą mogli ponownie obejrzeć film poświęcony jego życiu i twórczości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji