Artykuły

Dolnośląskie. Co ciekawego dzieje się w teatrach?

Nowe spektakle dla dzieci i dorosłych oraz Polsko-Niemieckie Spotkania z Teatrem dla Młodzieży - na to mogą sobie ostrzyć zęby w tym tygodniu dolnośląscy miłośnicy teatrów.

W Lalkach

OD SOBOTY Godz. 17

"Drzewo" to nowy spektakl Teatru Lalek. Bartosz Kurowski sięga po najpiękniejsze wiersze dla dzieci polskich autorów, m.in. Ewy Szelburg-Zarembiny, Leopolda Staffa, Władysława Broniewskiego, Juliana Kornhausera, przywołuje atmosferę poezji czytanej kilku pokoleniom wnucząt przez ich dziadków. Spektakl adresowany jest do widzów w wieku przedszkolnym i dorosłych, szczególnie seniorów. Grany będzie na Scenie na Piętrze.

Pl. Teatralny 4; 20-25 zł.

W Teatrze Pieśni Kozła

OD CZWARTKU Godz. 19

W próbach bierze udział łącznie trzydziestu artystów, to aktorzy performerzy, zawodowi muzycy, wokaliści, śpiewacy operowi, tancerze z całego świata, w tym z Japonii, Niemiec i Włoch, a także choreografka z Francji. - Zależy nam, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń. Sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w naszych poszukiwaniach, a z myślą wystawienia Antygony noszę się od dwudziestu lat - mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła, reżyser spektaklu. Bezpośrednią inspiracją do spektaklu stał się średniowieczny bęben wikingów. To fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej, a muzyka to klucz do Sofoklesa. W "Anty-Gone" wykorzystamy siedem replik takich bębnów - wyjaśnia Bral. Spektakl to tryptyk: pierwszy akt opisuje brutalny świat pokazany z punktu widzenia Kreona, druga świat z punktu widzenia tytułowej bohaterki, całość zakończy dwudziestominutowy finał. Spektakl od 18. roku życia.

Więcej: www.piesnkozla.pl .

W Wałbrzychu

OD PIĄTKU

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na "Po nas choćby kosmos" [na zdjęciu] Pawła Świątka i według tekstu Sibylle Berg. To przede wszystkim opowieść o millenialsach, pokoleniu, które wchodzi w dorosłość, o fantazji na temat rzeczywistości ery cyfrowej i diagnoza współczesnych trzydziestolatków. Spektakl (prapremiera) zainauguruje tegoroczne "Z ogniem w głowie 3.", czyli Polsko-Niemieckie Spotkania z Teatrem dla Młodzieży. Odbędą się one w dniach od 16 do 19 listopada, poświęcone będą nowej dramaturgii i teatrowi dla młodzieży. W ich ramach zobaczymy też "Instytut Goethego" w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego (na zdjeciu scena ze sztuki), trzy czytania nowych niemieckich tekstów (w tłumaczeniu Iwony Nowackiej) i projekcję spektaklu Milo Raua "Five Easy Pieces". Wydarzeniom towarzyszą spotkania z publicznością, prezentacje niemieckich i polskich specjalistów, warsztaty, spektakle, rozmowy i debata z udziałem młodzieży.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji