Artykuły

Gdańsk. Pięcioro laureatów Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury

Dziennikarze i pisarze - Bożena Ptak, Edmund Szczesiak i Barbara Kanold, oraz dwóch muzyków - Grzegorz Zięba i Franciszek Iskrzycki z zespołu The Barbershop Quartet - otrzymają w tym tygodniu Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

O laureatach Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury poinformowała we wtorek Anna Iwanowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Bożena Ptak i Edmund Szczesiak otrzymają nagrodę w środę podczas promocji książki "Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #3". Oboje dostaną po 5 tysięcy złotych.

Ptak od kilkunastu lat jest związana z Gdańskim Oddziałem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Znana jest ze swojej działalności społecznej i edukacyjnej. Przygotowywała m.in. spektakle poświęcone legendom gdańskim Jerzego Sampa czy Guenterowi Grassowi.

Szczesiak to dziennikarz i pisarz, który niedawno świętował pięćdziesięciolecie pracy twórczej. W swoich tekstach koncentruje się na małej ojczyźnie, czyli Gdańsku i ziemi pomorskiej. W 2017 r. wydał "Drogę do nieba. Śladami Remusa - małą odyseję kaszubską".

Nagrodę Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury, w wysokości 6 tys. zł, otrzyma dziennikarka i pisarka Barbara Kanold, która w piątek zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Wizjoner", którego bohaterem jest dyrektor Państwowej Filharmonii Bałtyckiej, profesor Roman Perucki. To dwunasta książka powstała w ramach cyklu "Znani gdańszczanie".

W niedzielę podczas benefisu z okazji 25-lecia założenia męskiej grupy wokalnej The Barbershop Quartet Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzyma dwóch założycieli kwartetu: Grzegorz Zięba i Franciszek Iskrzycki. Nagroda dla muzyków wyniesie po 1,5 tys. zł.

Zięba jest związany z Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, współpracuje także z Cappellą Gedanensis oraz Akademickim Chórem Uniwersytetu Gdańskiego. Iskrzycki współpracował między innymi z Chórem Opery Novej w Bydgoszczy, Polskim Chórem Kameralnym Schola Cantorum Gedanensis, Cappellą Gedanensis i Chórem Uniwersytetu Gdańskiego.

Wszystkie trzy wydarzenia związane z wręczeniem Nagrody Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury odbędą się w Ratuszu Staromiejskim.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury to wyróżnienie przyznawane od 1999 roku za "osiągnięcia artystyczne, za upowszechnianie kultury i ochronę jej dóbr". Jej przyznanie zazwyczaj uświetnia jubileusze i ważne daty w twórczości nagrodzonych.

Zgłoszenia do nagrody kierować mogą stowarzyszenia i związki twórcze działające na terenie miasta, instytucje kulturalno-edukacyjne działające na terenie Gdańska, szkoły artystyczne działające na terenie Gdańska, radni Miasta Gdańska, Komisja Nagrody oraz Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury.

Nagrody te mogą mieć postać nagrody rzeczowej, zazwyczaj są to instrumenty dla grup muzycznych lub nagrody finansowe, których wysokość ustala każdorazowo Komisja Nagrody.

W 2018 r., oprócz piątki wymienionych laureatów, Nagrodę Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury otrzymało 30 osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji