Artykuły

Kraków. Instalacja "Kartonteka. Hommage a Tadeusz Kantor"

7 grudnia o godz. 18.00 w Cricotece odbędzie się wernisaż instalacji "Kartonteka. Hommage a Tadeusz Kantor" Bogdana Korczowskiego. Wystawę można oglądać od 8 grudnia do 13 stycznia.

Bogdan Korczowski, zamieszkały od 1980 roku w Paryżu, stale powraca do Krakowa. "Urodziłem się w Środkowej Europie, pochodzę z małego kontynentu wielu kultur" - mówi o Krakowie, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych i zadebiutował jako artysta wizualny. Kwintesencją krakowskiej atmosfery i sztuki jest dla Korczowskiego Tadeusz Kantor, z którym miał regularnie styczność od 1970 roku. Artysta traktuje go jako swojego duchowego mistrza: "Jestem urzeczony jego sztuką, ponieważ pamięć i przeszłość były dwoma obsesyjnymi wymiarami w jego pracy".

Od 8 grudnia 1990 roku, daty śmierci Tadeusza Kantora, artysta tworzy i wystawia instalację poświęconą Kantorowi, zatytułowaną "Kartonteka". Monumentalna instalacja, od 1990 roku nieustannie aktualizowana, zainspirowana jest ideą Archiwum Tadeusza Kantora CRICOTEKA w kontekście pamięci wizualnej. Budowana jest z obrazów malowanych na kartonach pakunkowych, nawiązujących do idei ambalaży Kantora. Instalacja była kilkakrotnie prezentowana we Francji, między innymi w 2000 roku na festiwalu "Tadeusz Kantor et aprs" w Orleanie. Największą wersję (długości 25 m i wysokości ponad 3,5 m) wystawiono w Centre d'Arts Plastiques Chanot w Clamart pod Paryżem w roku 2010. Na wystawie w Cricotece zaprezentujemy wersję instalacji szczelnie dopasowaną do sali wystawienniczej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji