Artykuły

Warszawa. Rusza Festiwal Mozartowski

Po raz XVI Warszawska Opera Kameralna wykona wszystkie dzieła sceniczne geniusza. Przez najbliższe sześć tygodni teatr przy al. Solidarności, kościoły ewangelicko-augsburski i seminaryjny, Pałac na Wodzie, Zamek Królewski i teatr Collegium Nobilium będą rozbrzmiewać muzyką Wolfganga Amadeusza.

- Przypuszczam, że nigdy już nie uda się powtórzyć tak bogatego festiwalu - mówi Stefan Sutkowski, dyrektor WOK.

Dziś o godz. 23 w teatrze Collegium Nobilium w Akademii Teatralnej odbędzie się premiera spektaklu "Azione Teatrale". Będzie to wieczór złożony z intermediów scenicznych, scenek i arii w formie ronda, które Mozart komponował dla przyjaciół. W listach często podkreślał, że niektóre z nich uważa za swoje najpiękniejsze kompozycje.

W "Azione Teatrale" wystąpią: Marta Boberska, Olga Pasiecznik, Dorota Lachowicz, Leszek Świdziński i Andrzej Klimczak. Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense poprowadzi Władysław Kłosiewicz. Kolejne spektakle będą grane co czwartek w tym samym miejscu o godz. 19.

Collegium Nobilium stanie się też sceną dla innych wyjątkowych spektakli: "Baletu dworskiego" [na zdjeciu] wykorzystującego muzykę Mozarta pisaną na królewskie bale, oraz fragmenty baletowe z opery "Idomeneo" i dawno nie granej pantomimy "Pantalone e Colombina" w wykonaniu Sceny Mimów WOK. W kościele ewangelicko-augsburskim co sobota obejrzeć będzie można misterium masońskie "Thamos".

Festiwal wzbogacą dwie monograficzne prezentacje koncertowe. Znakomita pianistka i klawesynistka Viviana Sofrinitzki podczas dwunastu koncertów wykona wszystkie koncerty Mozarta na fortepian, a Olga Pasiecznik wraz z siostrą pianistką - wszystkie pieśni kompozytora. Zostały one już utrwalone, a płyty pojawią się w sprzedaży podczas festiwalu.

Festiwal Mozartowski to jednak przede wszystkim dzieła operowe Mozarta. Prócz stale obecnych na światowych scenach przebojów jak "Don Giovanni", "Czarodziejski flet", "Wesele Figara" czy "Cosi fan tutte", w Warszawie wyjątkowo można zobaczyć młodzieńcze dzieła Mozarta - "Apollo i Hiacynt" i "Rzekoma naiwna". Powodzeniem cieszy się zabawna "Rzekoma ogrodniczka", wzniosłe oratorium sceniczne "Betulia wyzwolona" czy opery "królewskie" - "Idomeneo, król Krety" i "Mitrydates, król Pontu". Nawet Salzburg, rodzinne miasto Mozarta, dopiero w tym roku zmierzył się z prezentacją wszystkich tych dzieł podczas jednego roku. Chyba więc Mozart wcześniej został obywatelem Warszawy.

Festiwal otworzy dziś spektakl "Czarodziejskiego fletu" (nie mylić z piątkową premierą tego samego dzieła w reżyserii Achima Freiera w Teatrze Wielkim- -Operze Narodowej). Na zakończenie 26 lipca zobaczymy "Don Giovanniego" - przez wielu uważanego za operę oper. Między tymi spektaklami pomieści się cały muzyczny kosmos stworzony ręką geniusza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji