Artykuły

Bielsko-Biała. Ikary do pary

Ikary 2018 - nagrody prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki - wręczone podczas uroczystej gali w sobotę, 12 stycznia, w Bielskim Centrum Kultury przypadły młodej pianistce jazzowej Katarzynie Pietrzko oraz nestorowi bielskich lalkarzy, aktorowi Banialuki Eugeniuszowi Jachymowi.

Statuetki, wyrzeźbione przez Bronisława Krzysztofa (też laureata Ikara, a w ostatnich latach przewodniczącego kapituły wybierającej kandydatów do nagrody), przyznawane są od 1993 roku, była to już więc 26 edycja.

Na uroczysty wieczór w BCK-u przybyło liczne grono gości, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, biskupi - katolicki i ewangelicki, ludzie kultury i ich sympatycy. Witając zebranych, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski podkreślił, że rok 2018 był kolejnym dobrym rokiem dla bielskiej kultury, a wyliczając osiągnięcia podziękował swemu poprzednikowi - prezydentowi Jackowi Krywultowi, który przez większość minionego roku sprawował nadzór nad placówkami kultury.

Podsumowanie roku 2018 wypadło imponująco - podległe ratuszowi, utrzymujące wysoki poziom instytucje kultury zorganizowały ponad 5 tysjęcy imprez, w których udział wzięło blisko 600 tysięcy osób! W Bielskim Centrum Kultury odbyło się 246 imprez, w tym koncerty światowych gwiazd, dla ponad 186 tysięcy widzów. Placówki Miejskiego Domu Kultury zorganizowały ponad 940 imprez dla blisko 87 tys. osób. Teatr Polski zagrał 340 przedstawień, które obejrzało około 83 tys. widzów, ponad 400 przedstawień dla 73 tys. widzów dała Banialuka. W gmachu głównym i 17 filiach Książnicy Beskidzkiej przygotowano blisko 3 tysiące wydarzeń dla ok. 150 tys. osób, było też 1,1 min wypożyczeń różnych materiałów bibliotecznych. 24 wystawy i 150 innych wydarzeń dla 17 tysięcy zwiedzających ma na koncie Galeria Bielska BWA.

Tę bogatą ofertę uzupełniały placówki niezwiązane z miejskim samorządem, jak Muzeum Historyczne, Regionalny Ośrodek Kultury spółdzielcze Centrum Kultury Best, Galeria Fotografii B&B, szkoły artystyczne - muzyczna i plastyczna oraz blisko 50 stowarzyszeń organizujących bardzo udane imprezy. Wybór laureatów, jak co roku, nie był więc łatwy.

Ikary - statuetki plus nagroda pieniężna - przyznawane są tradycyjnie w dwu kategoriach: za szczególne osiągnięcia w minionym roku oraz za całą dotychczasową wybitną działalność.

Do nagrody za szczególne osiągnięcia w 2018 roku nominację uzyskali: Krzysztof Maciejowski - kompozytor muzyki budującej klimat niezwykłego widowiska "Oresteja?" w Teatrze Lalek Banialuka; Dariusz Gajny - strażnik pamięci Żydów z naszego regionu, pomysłodawca wystawiania "Dziadów" na bielskim kirkucie; Marek Matlak i Jacek Proszyk - kuratorzy wystawy "Niepodległa. Od Czytelni Polskiej do Rzeczypospolitej Polskiej" prezentowanej w muzeum Historycznym; Katarzyna Pietrzko - pianistka, aranżerka, kompozytorka. W jej ręce trafiła statuetka. Jest absolwentką bielskiego "Muzyka" i Akademii Muzycznej w Krakowie, a jazzowe szlify zdobywała w Nowym Jorku. Efektem jest doskonale przyjęty przez krytykę album "Fortright Stories", nagrany w trio z Corcoranem Holtem (USA) na basie i Piotrem Budniakiem na perkusji. Płyta zdobyła nagrodę Mateusza, przyznaną przez radiową Trójkę w kategorii muzyka jazzowa za oryginalny styl, wyobraźnię muzyczną oraz zapadające w pamięć melodie i harmonie.

Nominacje za wybitną dotychczasową działalność uzyskali: Leszek Pollak - założyciel i dyrygent działającego od 1981 roku młodzieżowego chóru mieszanego Ave Sol, który zdobył wiele prestiżowych nagród; Stanisław Biłka - popularyzator wiedzy o Bielsku-Białej, działający od 1986 roku w Towarzystwie Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej (od roku 2009 jako prezes), organizator cieszącego się wielkim zainteresowaniem młodzieży konkursu wiedzy o mieście; Agata Smalcerz - krytyk sztuki, która od 2004 roku kieruje Galerią Bielską BWA, lokując ją na wysokich miejscach w ogólnopolskich rankingach; Tadeusz Moskała - artysta plastyk uprawiający grafikę i malarstwo, autor wielu znaków firmowych, medli i odznak okolicznościowych, a także wielkopowierzchniowych ceramicznych płaskorzeźb; Eugeniusz Jachym - aktor Banialuki od 1968 roku. Świętował 50-lecie nieprzerwanej pracy artystycznej, co zostało teraz przypieczętowane Ikarem. To znakomity animator lalek, radzący sobie w różnych technikach aktorskich, przełamujący stereotypy i konwencje. Ostatnio podziwiać go było można w spektaklach "Zielona Gęś" oraz Buratino".

Tytuły Dobrodzieja Kultury 2018 przypadły spółce Enersys od wielu lat wspierającej finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych i działalność BCK-u, a także FCA Poland SA - sponsorowi festiwali - kompozytorów polskich oraz muzyki sakralnej - a także koncertów z okazji Dni Bielska-Białej.

Dyplomy Specjalne trafiły do bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która w minionym roku przypomniała w cyklu imprez bielszczankę Selmę Kurz - słynną śpiewaczkę operową z przełomu XIX i XX wieku, oraz do zespołu aktorów prezentowanego w Banialuce świeżo i odkrywczo brzmiącego spektaklu "Tuwim i...".

Z kolei Dyplomy Honorowe powędrowały do Książnicy Beskidzkiej - od wielu lat znakomicie promującej czytelnictwo; Centro Italiano di Cultura - od 20 lat popularyzującego poprzez koncerty, recitale i popisy taneczne kulturę Italii i język włoski; Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej - od wielu lat przypominającej o historii oraz wielokulturowych tradycjach Bielska-Białej.

Uroczysty wieczór zakończył koncert przebojów ABBY w wykonaniu solistów Studia Accantus i Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego z Zamościa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji