Artykuły

Wrocław. "Wyzwolenie: królowe" premierowo w Capitolu

O kondycji współczesnej Polski i współczesnego artysty opowiada spektakl pt. "Wyzwolenie: królowe" w reżyserii Martyny Majewskiej, którego premiera odbędzie się w sobotę w Teatrze Muzycznym Capitol. Tekst na podstawie "Wyzwolenia" Wyspiańskiego napisała Agnieszka Wolny-Hamkało.

Jak tłumaczyła podczas wtorkowej próby medialnej reżyserka Martyna Majewska, spektakl będzie opowiadał o kondycji współczesnej Polski i współczesnego artysty. - Te dwa aspekty, ważne w "Wyzwoleniu", są też ważne współcześnie, dla nas jako artystów próbujących działać w takich społeczno-kulturowych warunkach, w jakich teraz się znajdujemy - mówiła reżyserka.

Dodała, że podobnie jak w dramacie Wyspiańskiego, tytułowe +wyzwolenie+ w jej spektaklu będzie wielowymiarowe. - Z jednej strony to wyzwolenie od ról społecznych, od zadań dla artysty, ale też od opresji kultury, od opresji społeczeństwa i państwa. Wszystkie te aspekty znajdziemy u Wyspiańskiego. W naszym spektaklu bardzo podkreślamy właśnie aspekt wyzwolenia się od funkcji artysty - mówiła reżyserka.

Tekst na podstawie "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego napisała Agnieszka Wolny-Hamkało. - W spektaklu pojawiają się literalne fragmenty "Wyzwolenia", ale była to też inspiracja na innym poziomie - mówiła autorka tekstu. - Tematy takie jak to, czym jest polskość, jak ją postrzegamy, pluralizm naszych postaw jako Polaków, to jaki potencjał daje teatr i co możemy razem w nim zbudować - to wszystko wzięliśmy z Wyspiańskiego - tłumaczyła.

Akcja spektaklu toczy się w Teatrze Narodowym, który przygotowuje "Wyzwolenie" Wyspiańskiego. Na casting do roli Muzy przychodzą drag queens.

Według autorki tekstu, zdanie jakie wypowiada Muza w dramacie Wyspiańskiego: "będę dzisiaj w grze cudowną, bo będę kapryśną", stanowi kwintesencję drag queen. - Ten kaprys polega na tym, że każdy może być, kim chce. Drag queen powie, że możesz być kobietą, możesz być mężczyzną, to jest zabawa w odgrywanie; a to paradoksalnie bardzo pasuje do "Wyzwolenia", gdzie cały czas mówi się o teatrze, o wchodzeniu i wychodzeniu z roli - mówiła Wolny-Hamkało.

Jak dodała, spektakl dotyka też ważnych współcześnie tematów, takich jak ekologia, czy media społecznościowe.

Kostiumy i scenografię do spektaklu przygotowała Anna Haudek, a muzykę skomponował Dawid Majewski. Choreografię opracowały Magdalena Marcinkowska i Kamila Górny.

Na scenie publiczność zobaczy m.in. Justynę Antoniak, Helenę Sujecką, Emose Uhunmwangho, Klaudię Waszak, Magdę Szczerbowską-Wojnarowską, Adriana Kącę, Ceziego Studniaka i Łukasza Wójcika.

Premiera spektaklu odbędzie się w sobotę, 26 stycznia na Scenie Ciśnień Teatru Muzycznego Capitol.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji