Artykuły

Mało brakowało, by Stary Teatr wybuchł

- Wolność jest nam dzisiaj ograniczana. To nie tylko polski, ale też europejski problem. Porządek, który wydawał nam się wieczny, rozpada się z roku na rok, z miesiąca na miesiąc. Tym spektaklem chcemy zastanowić się, czy poprzez tę malutką utopię, jaką jest Stary Teatr, można opowiedzieć o rzeczywistości w szerszym kontekście. Może "Królestwo" będzie pretekstem do dyskusji? - mówi Remigiusz Brzyk, reżyser "Królestwa" w Starym Teatrze w Krakowie.

- To spektakl inspirowany niedawną sytuacją w Narodowym Starym Teatrze - mówi otwarcie Remigiusz Brzyk, reżyser "Królestwa", pierwszej tegorocznej premiery najważniejszej krakowskiej sceny i drugiej za rządów Rady Artystycznej.Na scenie wielkie nazwiska - Krzysztof Globisz i Anna Dymna, ale też gościnnie nowe twarze. "Królestwo" na podstawie scenariusza Larsa von Triera i Nielsa V?rsela od soboty (9 lutego) na Dużej Scenie.

Tytułowe "Królestwo" reżyser porównuje do wielkiej instytucji, która nagle zaczyna mieć problemy. - Złe oczy zaczynają patrzeć na królestwo. Coś, co miało swój porządek, stanowiło pewną wspólnotę, rozsypuje się. Zbliża się wybuch, krach jest blisko - mówi Remigiusz Brzyk.

Chaos w Starym Teatrze

Twórca nie ukrywa, że podstawową inspiracją była sytuacja w Starym Teatrze. Przypomnijmy, konflikt wybuchł, kiedy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydowało, że stanowisko dyrektora przejmie od Jana Klaty Marek Mikos. - To, co ja teraz robię, to reformacja Narodowego Starego Teatru. Tak jak Marcin Luter w 1517 roku powiesił swoje tezy w kościele w Wittenberdze, tak ja powiesiłem swoje na drzwiach palarni NST i mam swoje plany wobec tej sceny - zapowiedział Marek Mikos na pierwszej za jego kadencji dyrektorskiej konferencji prasowej.

Ale po objęciu przez niego rządów w teatrze zapanował chaos. Najpierw zrezygnował wybrany na dyrektora artystycznego Michał Gieleta, potem zasłużeni dla polskiej sceny reżyserzy (m.in. Monika Strzępka, Paweł Miśkiewicz, Krystian Lupa, Jan Klata, którzy dołączyli do Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych), aż wreszcie, we własnym teatrze nie chcieli grać jego aktorzy (ze Starego na dobre odeszli: Jaśmina Polak, Bartosz Bielenia, Małgorzata Gorol i Marcin Czarnik).

- Decyzja o przerwaniu misji dyrektorskiej Jana Klaty jest dla nas bolesnym zaskoczeniem i nie znajdujemy dla niej merytorycznego uzasadnienia - komentował zespół aktorski NST.

Mało brakowało, by Stary Teatr wybuchł

Ku uldze aktorów, reżyserów i publiczności, na początku lata 2018 roku rządy w Starym przejęła, za zgodą i we współpracy z Markiem Mikosem, Rada Artystyczna. W jej skład wchodzą: Radosław Krzyżowski, Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk i Krzysztof Zawadzki.

To właśnie z Radą Remigiusz Brzyk ustalił, że na scenie NST wystawi "Królestwo". - Znam ten zespół, śledziłem sytuację w Starym Teatrze, czułem wiszące nad nim zagrożenie, wiedziałem, co się wokół nas dzieje. Nadciągała katastrofa. Mało brakowało, by Stary Teatr wybuchł. Historia tego miejsca, tych artystów, stała się dla mnie podstawą myślenia o "Królestwie" - przyznaje reżyser. I dodaje: - Wolność jest nam dzisiaj ograniczana. To nie tylko polski, ale też europejski problem. Porządek, który wydawał nam się wieczny, rozpada się z roku na rok, z miesiąca na miesiąc. Tym spektaklem chcemy zastanowić się, czy poprzez tę malutką utopię, jaką jest Stary Teatr, można opowiedzieć o rzeczywistości w szerszym kontekście. Może "Królestwo" będzie pretekstem do dyskusji?

"Królestwo" w Starym Teatrze

W rolach głównych: Bogdan Brzyski, Iwona Budner, Anna Dymna, Małgorzata Gałkowska, Roman Gancarczyk, Krzysztof Globisz, Mateusz Górski (AST), Magda Grąziowska, Zygmunt Józefczak, Zbigniew W. Kaleta, Elżbieta Karkoszka, Urszula Kiebzak, Zbigniew Kosowski, Radosław Krzyżowski, Michał Majnicz, Błażej Peszek, Łukasz Szczepanowski, Małgorzata Zawadzka, Krzysztof Zawadzki, Julia Łętocha i Oliwia Łętocha oraz Martyna Okrajek i Zuzanna Okrajek.

Autorem opracowania i adaptacji jest Tomasz Śpiewak, scenografię i kostiumy przygotowali Iga Słupska i Szymon Szewczyk przy asyście Magdaleny Łakomej, muzykę Jacek Grudzień i Marta Kalfas, światło i wideo Jacqueline Sobiszewski przy współpracy Agi Beaupré oraz Jana Świetlika. Za kamerą staną Ewa Kałat i Bartosz Cichoński. W roli inspicjenta, suflera i asystenta reżysera Zbigniew S. Kaleta.

Premiera "Królestwa" w sobotę (9 lutego) na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru (Jagiellońska 1). Kolejne spektakle 10, 12 i 13 lutego oraz 3, 5 i 6 marca. Bilety w cenie 40 zł (ulgowe) i 70 zł (normalne) do nabycia na stronie bilet.stary.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji