Artykuły

Przeciwko "Wyzwoleniu

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz w Teatrze Polskim w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w tygodniku Idziemy.

Nowa inscenizacja "Wyzwolenia" w Teatrze Polskim w Warszawie okazała się spektaklem przeraźliwie smutnym, depresyjnym i pesymistycznym. Anna Augustynowicz, zgodnie z aktualną modą, uwspółcześniła dramat Stanisława Wyspiańskiego, dodając do dialogów teksty z innych jego utworów, w tym "Studium o Hamlecie". Zapewne dlatego Konrad nie przypomina patetycznej postaci z Wyspiańskiego. Wygląda raczej jak hamletyzujący współczesny antybohater. Dyskurs Wyspiańskiego z romantyzmem, tradycją i rzeczywistością początku XX w. realizatorka uprościła i spłaszczyła. Na scenie Konrad sprowadzony został do roli obserwatora tłumu ludzi miotających się po scenie i przypominających postacie z filmowego horroru, a nie z "Wyzwolenia". Ten tłum to współcześni Polacy, wyglądający tu jak prymitywny motłoch. Postać Geniusza - Mickiewicza upozowana została na kibola z biało-czerwonym szalikiem, inne symboliczne postacie ze sztuki biegają bez celu, jak w amoku. Kobieta z figurą Matki Boże wygląda na wariatkę, mężczyzna z kropidłem i metalowym kubłem także przypomina szaleńca Tak według Anny Augustynowicz wygląda współczesna Polska.

Odbiegające od ducha dzieła Wyspiańskiego przedstawienie w Teatrze Polskim natychmiast po premierze spotkało się z zachwytami wpływowych recenzentów. Nic dodać, nic ująć.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji