Artykuły

Kielce. Opowieść o małych-wielkich strachach w Kubusiu

Już w najbliższą sobotę, tj. 23 lutego o godz. 17 w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, odbędzie się premiera spektaklu pt. "Zmruż oczko", na podstawie sztuki Magdaleny Mrozińskiej.

Jej akcja rozpoczyna się w pokoju pięcioletniego Tadzia, w tradycyjnej, wieczornej porze spania, tyle tylko, że samotnie i w ciemnościach o sen wcale nie jest tak łatwo. Zwłaszcza, gdy cień paprotki i plama na ścianie wydają się dziwnie podejrzane, zaś wielka szafa może pomieścić tyle niestworzonych rzeczy A już najwięcej strachów.

Skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Czy szalony miłośnik kulinariów, Luliusz Marmolada, wie na ten temat coś więcej? Jakie przygody może zgotować chłopcu tak osobliwy przewodnik podczas sennej wyprawy rowerowej, zwłaszcza gdy wszędzie wokół wirują tajemnicze Farfocle? A do tego jeszcze zjawia się i Panda, i Szafik, czy choćby Trzy Cieniutkie Czego o sobie i o świecie dowie się dzięki nim mały Tadzio?

Sztuka, powstała z inspiracji baśnią H. Ch. Andersena "Ole Zmruż-oczko", osadzona jest w przestrzeni snów i dziecięcych fantazji, a zarazem zwykłej, współczesnej, rodzinnej codzienności. To ciepła i zabawna opowieść o lękach czy nieposkromionej dziecięcej wyobraźni. Ale też o małych - wielkich troskach, jak własna nieporadność lub brak pewności siebie, dobrze znanych zarówno kilkuletnim widzom, do których adresowane jest przedstawienie, jak również ich rodzicom.

Spektakl wyreżyserował Przemysław Żmiejko, scenografię stworzyła Bożena Ślaga, ruch sceniczny - Ewelina Ciszewska, a muzykę - Tomasz Lewandowski.

***

BIOGRAMY

twórców spektaklu "Zmruż oczko"

Magdalena Mrozińska

Autorka sztuk teatralnych, scenariuszy słuchowisk radiowych i książek dla dzieci, za które otrzymała wiele nagród. Dziennikarka i italianistka z wykształcenia, obserwatorka dziecięcego świata z zamiłowania. Absolwentka podyplomowych studiów "Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności" w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Za zbiór wierszy dla dzieci "Paskudki słowiańskie" (2013) nominowana do Nagrody Literackiej Zielona Gąska. W 2016 roku nakładem Wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy wydała prozatorską książkę dla dzieci "Czary na Białym". Prowadzi też twórcze warsztaty dla dzieci.

-

Przemysław Żmiejko

Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku na kierunku reżyserii. Reżyser takich spektakli jak: "Taxi Podlasie" (we współpracy z Konradem Szczebiotem) - Teatr Kolegtyw, Białostocki Teatr Lalek; "Uczeń Czarnoksiężnika" - spektakl realizowany z uczniami VII Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku w ramach projektu "Młodzi w awangardzie", "Opowieść o drzewie" - Mały Teatr Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. W TLiA "Kubuś" w Kielcach wyreżyserował spektakle: "O Wilku i Czerwonym Kapturku", "O Rybaku i Złotej Rybce", "Kapitan Porządek". Współpracuje z nauczycielami oraz uczniowskimi grupami teatralnymi w ramach realizowanych przez TLiA "Kubuś" projektów "W szkole i na scenie" oraz "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne". Autor filmów dokumentujących realizację projektów oraz filmów promujących spektakle w TLiA "Kubuś" w Kielcach.

-

Bożena Ślaga

Studio projektowe PAPER HEROES. Bożena Ślaga projektuje kostiumy teatralne, scenografię do spektakli teatralnych, filmów krótkometrażowych i teledysków. Zajmuje się projektowaniem graficznym i projektowaniem ubioru. Uwielbia myślenie konceptualne i prace ręczne. Ukończyła ASP Katowice, studiowała w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Ma za sobą pokaz swojej kolekcji podczas Fashion Philosophy Fashion Week Poland w Łodzi. Stylizuje sesje zdjęciowe. Fascynuje się połączeniem mody ze sztuką. Dla dzieci prowadzi warsztaty teatralne i twórcze zajęcia pobudzające zmysły.

-

Tomasz Lewandowski

Kompozytor, pianista, aranżer. Absolwent Katedry Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Autor wielu utworów muzycznych do realizacji teatralnych m.in. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Animacji w Poznaniu, Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, a także w Teatrze Pinokio w Łodzi. Jako kompozytor współpracował z takimi reżyserami jak Paweł Aigner ("Marvin", "Zemsta"), Przemysław Jaszczak ("Odd i Luna"), Konrad Dworakowski ("Don Kichot", "Arka"), czy Aleksiej Leliawski ("Tłumacz snów"). W ostatnim czasie zrealizował głośny spektakl, z aranżacjami piosenek Beaty Kozidrak i zespołu Bajm, pt. "Być jak Beata" w reż. Magdy Miklasz. Sztukę można obejrzeć w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

-

Ewelina Ciszewska

Aktorka, mimka, choreografka. W 2011 r. zadebiutowała jako reżyserka spektaklem "Pinokio" w Wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2006 r. ukończyła PWST we Wrocławiu (Wydział Lalkarski), w maju 2009 uzyskała tytuł doktora na tym Wydziale, gdzie od 2006 r. pracuje ze studentami nad plastyką ruchu scenicznego. Współpracuje z Teatrem Formy; brała udział w niemal wszystkich pełnowymiarowych spektaklach tego teatru. Prowadzi warsztaty pantomimy i ekspresji ruchowej w kraju i za granicą. Swoje umiejętności i myślenie o ciele wykorzystuje podczas pracy nad choreografią do spektakli dramatycznych, muzycznych i lalkowych. Od kilku lat zajmuje się również sztuką performance.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji