Artykuły

Matka Boska Fryzjerska się objawiła?

A jakże! Ale... jednorazowo. Niestety, publiczne czytanie sztuki jeszcze nie zwiastuje premiery. Tym większego znaczenia i kolorków wyjątkowości nabiera wydarzenie w gościnnej Galerii BWA, gdzie przed tygodniem kilkunastu artystów Lubuskiego Teatru czytało sztukę "Do Ciebie mówię" - pisze Zdzisław Haczek w Gazecie Lubuskiej.

Rzecz popełnił Lech Mackiewicz - reżyser, aktor i dramaturg, który kilka lat temu "ożenił się" z Zieloną Górą, a dosłownie z aktorką LT Alicją Stasiewicz. "Do Ciebie mówię" to kolejna sztuka, która wyszła spod ręki aktora, znanego nie tylko z desek teatrów, ale też seriali (m.in. "Prokurator", "Na dobre i na złe", "Korona królów") czy filmów: "Bikini Blue", "Karol. Człowiek, który został papieżem" - rola prymasa Stefana Wyszyńskiego, "Drogówka"...

Bohaterem "Do Ciebie mówię" jest Cycu-Rasiak. Potrzebuje matki, ojca, chciałby być z ukochaną dziewczyną... Nic mu nie wychodzi. Pozostaje iść na dworzec, do świąt się przygotować, czyli... włosy ostrzyc. No, może się jeszcze Cycu do Matki Boskiej Fryzjerskiej zwracać. Z życzeniami, których ta nie spełnia. I jest jeszcze Winnetou - bohater młodzieńczej lektury. Ale polska rzeczywistość ma się nijak do tej wymyślonej przez niemieckiego pisarza Karola Maya. Apacz zjawia się w życiu Cyca na zawołanie, ale jest przecież chodzącą fikcją... Nie jest czytanie sztuki pełnoprawnym spektaklem, ale to, czego mogliśmy być świadkami w zielonogórskiej Galerii BWA, dało o utworze Lecha Mackiewicza jakieś pojęcie. Nawet nie jakieś, a spore, bo kilkunastu artystów Lubuskiego Teatru na koniec oklaskiwano na stojąco. Jest w "Do Ciebie mówię", w tym zagubieniu się młodego Polaka, ładunek emocji, celna obserwacja tego, co się z Europą dzieje. Jest humor. I tragedia bohatera doprowadzonego do ostateczności, czyli żałosnego napadu z plastikową bronią w ręku. Ale wcześniej próbującego budować coś w ojczyźnie, czerpiąc z innej kultury.

Dostaliśmy podczas czytania sztuki całą galerię wyrazistych postaci, którym muzycznie towarzyszy grupa Marka Sitarskiego ze Scandalami. Cycu-Rasiak w osobach Aleksandra Stasiewicza i Ernesta Nity, Anna Haba jako Matka Boska Fryzjerska, Anna Stasiak szczególnie jako urzędniczka, Alicja Stasiewicz jako wyśniona Cyca, Robert Kuraś w roli Winnetou i inni - choć czasami z kartkami z tekstem przed oczami - stworzyli już zaczątki (jeśli nie więcej!) kapitalnych kreacji. Lechowi Mackiewiczowi, który z "Do Ciebie mówię" dotarł do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, można życzyć tylko jednego: premiery na scenie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji