Artykuły

Warszawa. Benefis Wojciecha Pszoniaka w MIK-u

Wojciech Pszoniak świętuje 50-lecie swojej pracy artystycznej. 24 marca o godz. 18.00 w Mazowieckim Instytucie Kultury odbędzie się benefis artysty z udziałem m.in. prof. Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka i Małgorzaty Terleckiej-Reksnis. Wieczór będzie połączony z promocją najnowszego audiobooka Wojciecha Pszoniaka - "Profesor Tutka" z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego.

Wyjątkowa sceniczna osobowość, artysta niezwykłego formatu, należący do czołówki polskich mistrzów sceny. Wymieniany jednym tchem wśród nazwisk największych polskich aktorów. Lubiany i ceniony przez publiczność i krytykę. Mija 50 lat artystycznej pracy Wojciecha Pszoniaka. Swój benefis będzie świętował wśród grona przyjaciół na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury 24 marca o godz. 18.00. Udział w jubileuszu wezmą m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek i Małgorzata Terlecka-Reksnis.

Podczas spotkania Wojciech Pszoniak przeczyta wybrane fragmenty ze swojego najnowszego audiobooka "Profesor Tutka", zawierającego wszystkie opowiadania Jerzego Szaniawskiego z tego cyklu. O wyborze zdecydował literacki gust aktora. Wojciech Pszoniak wymienia Szaniawskiego wśród swoich ulubionych twórców, ze względu na jego humor, styl, wysmakowaną ironię i dystans. Tak sam artysta mówi o motywach swojego wyboru:

- W dzisiejszym świecie coraz bardziej brakuje mi subtelności. W naszej cywilizacji jest o nią coraz trudniej. Subtelność umiera w fast foodach, na autostradach, w telewizji, w Internecie, a wraz z nią znika, umiera człowiek, który potrafi słuchać drugiego, który potrafi z drugim rozmawiać. Nagranie opowiadań "Profesora Tutki" traktuję osobiście. To moje koło ratunkowe przed nadejściem potopu, przed zalewem pospolitości, brutalności i wulgarności.

Wojciech Pszoniak

W 1968 r., po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, aktor rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem, gdzie trafił pod opiekę Konrada Swinarskiego. Zagrał w kilku spektaklach reżysera. Wykreował m.in. świetną rolę Puka w "Śnie nocy letniej". W Starym Teatrze pracował również z Andrzejem Wajdą, z którym stworzył niezapomnianą rolę Wierchowieńskiego w "Biesach". Współpracę z Wajdą kontynuował na deskach Teatru Powszechnego, gdzie zagrał m.in. Robespierre'a w "Sprawie Dantona". W Teatrze Narodowym u Adama Hanuszkiewicza wystąpił jako Chlestakow w "Rewizorze". Pod koniec lat 70. zaczął grać w teatrach francuskich. Znany jest także z wielu wybitnych sugestywnych ról filmowych, takich jak: Dziennikarz i Stańczyk w "Weselu", Moryc w "Ziemi obiecanej", tytułowa rola w "Korczaku", Robespierre w "Dantonie" Andrzeja Wajdy czy Josełe w "Austerii" Jerzego Kawalerowicza.

Wojciech Pszoniak od kilku lat związany jest z Teatrem Mazowieckim - sceną Mazowieckiego Instytutu Kultury. Tu z ogromnym powodzeniem gra swój monodram "Belfer" Jean-Pierre'a Dopagne'a w reż. Michała Kwiecińskiego. O wyborze miejsca świętowania swojego jubileuszu zdecydował sam, podkreślając, że scena MIK-u jest mu szczególnie bliska i dobrze się na niej czuje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji