Artykuły

Warszawa. W Teatrze Baj premiera spektaklu "RA-DOŚĆ!"

Teatr Baj zaprasza 16 marca na Scenę na Jagiellońskiej 54 na premierę spektaklu "RA-DOŚĆ!" w reżyserii Beaty Bąblińskiej.

Człowiek, aby móc wykonać swoje pierwsze kroki, uczy się łapać równowagę - stać na dwóch nogach. Później robi to nieustannie - nie tylko w ciele, ale także w przeżywaniu swoich emocji, w budowaniu relacji ze światem, w tworzeniu własnego kosmosu. Umiejętność przeżywania i uwalniania różnych emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych, pozwala zyskiwać równowagę.

Inspiracji w powstawaniu spektaklu były zabawy przedmiotami codziennego użytku, także tymi starymi, którymi bawią się dzieci (i bawili się nimi dorośli jako dzieci). Sprawdzamy, na ile związane z nimi działania pozwalają porządkować rzeczywistość, sprzyjają twórczości, łapaniu równowagi i przeżywaniu emocji.

Zapraszamy widzów, dzieci i dorosłych, aby w sytuacji teatralnej przyjrzeli się przeżywaniu złości, ale przede wszystkim łapaniu równowagi. Czasami trzeba powiedzieć: "dość", by móc poczuć radość.

Reżyserem spektaklu jest Beata Bąblińska - współzałożycielka niezależnego teatru dla dzieci najmłodszych - Teatru Atofri, aktorka i współtwórczyni wszystkich spektakli tego teatru, m.in. przedstawienia "Pan Satie" wyróżnionego nagrodą Grand Prix na XV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011, współtwórczyni pierwszego w Polsce spektaklu dla najmłodszych dzieci od 0 do 3 lat "Plumplumdzyńdzyńbum..." zrealizowanego w 2006 roku przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Opieką dramaturgiczną spektakl objęła Joanna Żygowska - dramaturżka, autorka książki "Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej" (Kraków 2018), współtwórczyni Obserwatorium Sztuki dla Dziecka przy 22. Biennale Sztuki dla Dziecka; edukatorka w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie, współtwórczyni spektakli dla młodego widza, m.in.: "Droga" (reż. B. Bąblińska, M. Kabacińska - pedagożka teatru), "z czuba albo #byćjakzlatanibrahimović" (reż. T. Kaczorowska - dramaturżka, pedagożka teatru).

Scenografię spektaklu zaprojektowała Sylwia Maciejewska - scenografka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza na Wydziale Sztuki Lalkarskiej, autorka scenografii m. in. do "Szczurzysyna" (Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu), "sPRÓBUJ PRÓBY... czyli prawdziwej bajki o sztuce reżyserii i Czerwonym Kapturku" (Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze), "Tuliluli" (Teatr Pinokio w Łodzi), prowadząca warsztaty teatralne i scenograficzne.

Muzykę skomponował Józef Buchnajzer - kompozytor, muzyk, psycholog, prowadzący wydawnictwo Ciche Nagrania, autor muzyki m.in. do spektakli teatralnych "Zatrzymania" (Scena Robocza, Poznań) "Trzy Marie" (Antrakt, C.K Zamek) oraz tanecznych "Rytm przestrzeni" (Kinestrefa), "Wspomnienia z wakacji" (Kinestrefa), "_ON_LINE_" (Kolektyw Holobiont, Stary Browar Nowy Taniec), "KONTAKT" (Kolektyw Back to The Future/ KIJO).

Czas trwania: 30 minut + 15 minut zabawy

Wiek: od 2 do 5 lat

Kolejne spektakle: 30 marca godz. 15.00 i 16.30, 27 kwietnia godz. 15.00 i 16.30

Teatr Baj we wrześniu 2017 roku wyruszył w podróż: po Warszawie, okolicach, po Polsce i po świecie. Prezentuje swoje spektakle na różnych scenach i w różnych miejscach. W tym czasie w naszej siedzibie przy ul. Jagiellońskiej 28 prowadzony jest generalny remont, którego zakończenie planowane jest na rok 2019.

Teatr Baj powstał w 1928 r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 160 premier. Baj sięga polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji