Artykuły

Poznań. W sobotni wieczór Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Ponad 300 aktorów weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jak podkreślają organizatorzy, jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie. W tym roku Misterium odbędzie się po raz 20.

Plenerowe Misterium Męki Pańskiej organizowane jest w Poznaniu z przerwami od 1998 r. Do tej pory inscenizację obejrzało w sumie przeszło milion osób z Polski i ze świata.

Spektakl pozwala przeżyć ostatnie godziny z życia Chrystusa, począwszy od wjazdu do Jerozolimy, po Jego śmierć i zmartwychwstanie. Spośród ponad 300 aktorów większość to aktorzy - amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy czy prawnicy. Budowa monumentalnej sceny zajmuje zwykle ok. tygodnia.

Poza aktorami przy Misterium pracuje ok. 650 osób. Są to m.in. scenografowie, reżyser, operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy, budowniczy rusztowań, 300-osobowy chór i 50-cio osobowa orkiestra symfoniczna. Drogę krzyżową oświetlają pochodniami harcerze ZHR i ZHP, którzy podczas Ostatniej Wieczerzy rozdają także 1000, specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

W scenie finałowej występują aktorzy teatru tańca. W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się obraz Jezusa Miłosiernego o wielkości 12x20 metrów, z którego serca wychodzą promienie miłosierdzia.

Reżyser i pomysłodawca widowiska Artur Piotrowski podkreślił, że od 20 lat tworzy dzieło, które jest ważne dla ludzi. "To dla mnie duże wyzwanie, ale też olbrzymia radość. Każdego roku otrzymuję świadectwa od osób, dla których Misterium jest jednym z najważniejszych duchowo dni w roku. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu porusza i wzmacnia w wierze" - wskazał.

Jak dodał, "Misterium ma za zadanie odpowiadać na duchową i artystyczną potrzebę ludzi nie tylko wierzących. Chcę, by każdy mógł się zatrzymać i pochylić nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa".

Organizatorzy wydarzenia wskazują, że przeżycie Misterium Męki Pańskiej to okazja do "wyjątkowego wejścia w Wielki Tydzień, odbycia rekolekcji +last minute+".

Cezary Łapa, odgrywający w Misterium postać Jezusa, powiedział, że "sukcesywnie angażuje w granie i wspólne przeżywanie całą rodzinę". Jak wskazał, "jest w Misterium jedna scena, w której małe dzieci przychodzą do Jezusa, moja żona w ścieżce dźwiękowej użycza swego głosu dla jednej postaci Misterium, najstarsze dzieci zaczynają w Misterium grać nowe role, przyciągają swoich kolegów. Staje się to naszą tradycją, że całą rodziną wydłużamy przeżywanie Świąt Wielkanocnych: najpierw o próby, potem Misterium, Niedzielę Palmową i Triduum Paschalne - 2 dni świąt my obchodzimy ponad 3 tygodnie" - podkreślił.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 20 pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli i potrwa ok. 80 min. Poprzedzone zostanie mszą św., która odbędzie się o godz. 18. w kościele u Salezjanów na poznańskich Winogradach. Wstęp na widowisko, jak co roku, jest bezpłatny. Osoby, które nie będą mogły osobiście wziąć udziału w wydarzeniu, będą mogły zobaczyć widowisko dzięki transmisji na stronie www.misterium.eu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji