Artykuły

Warszawa. Krupowicz i Malecka laureatami Nagród Związku Kompozytorów Polskich

Stanisław Krupowicz i Teresa Malecka są laureatami Nagród Związku Kompozytorów Polskich 2019. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi we wrześniu, podczas 62. Festiwalu Warszawska Jesień - informuje ZKP.

ZKP podało w komunikacie przekazanym PAP, że doroczne Nagrody Związku Kompozytorów Polskich przyznało 24 kwietnia jury w składzie: Krzysztof Baculewski, Mieczysław Kominek, Tadeusz Wielecki i Sławomira Żerańska-Kominek.

Stanisław Krupowicz został nagrodzony "za całokształt dorobku kompozytorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia jego utworów dla polskiej sceny muzyki elektroakustycznej i komputerowej oraz działalność organizacyjną i promocyjną w tej dziedzinie".

Teresa Malecką doceniono "za całokształt dorobku naukowego w zakresie muzykologii i teorii muzyki oraz działalność na rzecz środowiska akademickiego w tej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnieniem udziału w stworzeniu Krakowskiej Szkoły Teoretycznej"

Stanisław Krupowicz urodził się 25 listopada 1952 r. w Grodnie. Ukończył Wydziały Matematyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (1976) i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1981, dyplom z wyróżnieniem). W 1989 r. uzyskał tytuł Doktora Sztuk Muzycznych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Jest laureatem m.in. Nagrody na XXIV Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP, rekomendacji na Paryskiej Trybunie Kompozytorów, II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Komputerowej NEWCOMP w Bostonie i finalistą Konkursu Kompozytorskiego z okazji 100-lecia ZAikSu. Był stypendystą wielu instytucji, takich jak np. ASCAP, Prix-de-Paris. W latach 1993-96 był członkiem Komisji Repertuarowej festiwalu "Warszawska Jesień". W latach 1998-2000 był Prezesem Fundacji Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni". Między innymi z jego inicjatywy w 2005 r. powstał we Wrocławiu festiwal Musica Electronica Nova - był jego pierwszym Dyrektorem Artystycznym. Obecnie jest profesorem sztuk muzycznych i pracuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada kompozycję i muzykę komputerową oraz kieruje jej Studiem Kompozycji Komputerowej.

Teresa Malecka to teoretyk muzyki. Jest kierownikiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kierownikiem Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich. W latach 2002-2008 była prorektorem ds. nauki i dydaktyki tej uczelni. Jest wielu konferencji naukowych organizowanych w Akademii Muzycznej w Krakowie, a także redaktorem naukowym licznych książek - wydań zbiorowych. W zakres jej zaintersowań zawodowych wchodzą muzyka rosyjska (M. Rimski-Korsakow, M. Musorgski), polska muzyka współczesna (K. Penderecki, H.M. Górecki, Z. Bujarski), oraz związki między sztukami w perspektywie semiotycznej. Napisała książkę "Słowo, obraz i dźwięk w twórczości Modesta Musorgskiego" (Kraków 1996) oraz monografię "Zbigniew Bujarski. Twórczość i osobowość" (Kraków 2006), oraz wiele artykułów naukowych. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich, Societe Internationale d'Histoire Comparee du Theatre, de l'Opera et du Ballet i Stowarzyszenia Beethovenowskiego (w zarządzie). Od początku istnienia Festiwalu Beethovenowskiego jest członkiem Rady Programowej, była członkiem Rady Programowej Festiwali Muzyki Krzysztofa Pendereckiego oraz Festiwalu Kraków 2000. Aktualnie jest wiceprzewodniczącą Rady Programowej Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Doroczna Nagroda Związku Kompozytorów Polskich przyznawana jest od 1949 r., jak podano "do 1991 r. dla uhonorowania twórców i odtwórców za ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, a od 1991 r. polskim kompozytorom, wykonawcom, muzykologom, pedagogom i organizatorom życia muzycznego za wybitne osiągnięcia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji