Artykuły

Uliczne granie

- Tak naprawdę to festiwalowe warsztaty rozpoczęły się już miesiąc temu w Strzelenie. W pięknym miejscu, na łonie przyrody, grupa artystów, w tym goście z Niemiec, wspólnie pracują nad przedstawieniem "Antygona Work in Progress" - mówi Dariusz Mikuła, koordynator VII Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy w Szczecinie.

W tym roku zabrakło jednego z twórców festiwalu, zmarłego niedawno Zygmunta Duczyńskiego. Czy Jego śmierć miała wpływ na organizację Imprezy?

- Tegoroczny Festiwal Artystów Ulicy budowaliśmy wspólnie z Zygmuntem Duczyńskim. Po jego śmierci podjęliśmy decyzję, że będziemy realizować festiwal według scenariusza, który ustaliliśmy jeszcze wspólnie, na początku roku.

W tym roku festiwal zyskał dodatkową nazwę - "spoiwa kultury"..

- Jest to nazwanie czegoś, co próbujemy robić od bardzo dawna. Nasze projekty wynikają zwykle ze spotkań. Często zapraszamy na festiwal artystów, którzy już u nas się prezentowali. Chcemy w ten sposób stworzyć festiwal przyjaciół. Takim przykładem jest teatr Stella Polaris, który już po raz trzeci pojawi się w Szczecinie. Pierwsze spotkanie z tymi artystami zaowocowało kolejnymi, stało się spoiwem łączącym nasze projekty. Podobnie dzieje się w innych przypadkach.

Festiwal, to nie tylko pokazy artystów, ale także warsztaty, co przygotowaliście w tym roku?

- Tak naprawdę to festiwalowe warsztaty rozpoczęły się już miesiąc temu w Strzelewie. W pięknym miejscu, na łonie przyrody, grupa artystów, w tym goście z Niemiec, wspólnie pracują nad przedstawieniem "Antygona work in progress". W sobotę, 1 lipca, artyści przeniosą się do sali Opery na Zamku, gdzie będą dalej pracować. Premiera przedstawienia przewidziana jest na wiosnę przyszłego roku. Spektakl będzie regularnie grany właśnie w Operze na Zamku. Oczywiście przygotowaliśmy też cykl w trakcie festiwalu warsztaty m.in.: fotograficzne, malarskie, bębniarskie.

W poprzednich latach swoistym centrum festiwalu stał się Zamek Książąt Pomorskich i Jego okolice. Jak będzie w tym roku?

- Wywędrowaliśmy nieco z zamku. Ma to związek z trwającym w nim remontem. Poza tym chcieliśmy też odwiedzić z artystami inne miejsca w Szczecinie. Duży blok imprez odbędzie się w campusie akademickim przy al. Piastów. Wystąpią tu Teatr Strefa Ciszy z "Nauką latania" oraz Teatr Ósmego Dnia ze znanym przedstawieniem "Arka". Kontynuujemy "odkrywanie" miejsc zapo-m n i a n y c h w Szczecinie. Koncert kapeli klezmerskiej Teatru Sejneńskiego odbędzie się na tyłach budynku Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. W miejscu tym mieściła się niegdyś szkoła żydowska. Na zamku oczywiście też będziemy. Zapraszam na pokaz powarsztatowy projektu "Ćpanie sztuki", który odbędzie się w tym roku na dużym dziedzińcu. Tu też planujemy koncert finałowy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji