Artykuły

Kraj. Grosze grają rolę

Już po raz piąty z okazji przypadającego 18 maja Dnia Teatru Publicznego na scenach w całym kraju zostaną zagrane spektakle za grosze. W tym roku w akcji "Bilet do teatru za 350 groszy" weźmie udział aż 100 teatrów publicznych z 40 polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona tylko w kasach - rozpocznie się 18 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień.

Symboliczna liczba 350 gr (3,5 zł) w tegorocznej akcji nawiązuje do sukcesu ekonomicznego, jaki stale działający teatr publiczny generuje dla miejsca, w którym działa. Trzeba przypominać, że złotówka dotacji dla teatru wygenerowała w 2017 r. tzw. efekt ekonomiczny w wysokości 3,68 zł. "Chcemy pokazywać czarno na białym, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać" - podkreślają organizatorzy akcji. Jak zapowiedziano, w tym roku z okazji Dnia Teatru Publicznego Instytut Teatralny zacznie gromadzić wiedzę o tym, jakie czynniki wpływają na sukces teatru. W tym celu zostanie przeprowadzone specjalne badanie, które będzie miało formę zindywidualizowanej internetowej ankiety. Ankieta od 18 maja będzie dostępna pod adresem www.ocenteatr.pl oraz na stronach teatrów biorących udział w akcji.

"Bilet do teatru za grosze" to nie lada okazja dla widzów, zwłaszcza że ceny biletów na spektakle często przekraczają kwotę 100 zł. Nie dziwi zatem, że akcja od początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak co roku instytucje przygotowują ciekawy repertuar, począwszy od klasyki literatury (np. "Kordian" Teatru Narodowego w Warszawie, "Wesele" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, "Mistrz i Małgorzata" - spektakl grany aż przez trzy teatry: Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr Siemaszkowej w Rzeszowie i Teatr Bogusławskiego w Kaliszu), przez komedie ("Trema" Teatru Komedia w Warszawie, "Wieczór kawalerski" Teatru Miejskiego w Gliwicach), musicale ("Kobiety na skraju załamania nerwowego" stołecznego Teatru Rampa, "Skrzypek na dachu" Nowego Teatru w Słupsku), balety ("Szeherezada/Medea" w Operze Śląskiej w Bytomiu czy "Na kwaterunku" Stanisława Moniuszki i "Pieśń o ziemi" Romana Palestra w Operze na Zamku w Szczecinie), opery ("Nabucco" Teatru Wielkiego w Poznaniu), po spektakle dla dzieci ("Pchła Szachrajka" Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, "Krawiec Niteczka" stołecznego Teatru Lalka czy "Pomposa i Pomposo" Opery Bałtyckiej w Gdańsku).

Listę teatrów biorących udział w akcji oraz tytuły spektakli można znaleźć na stronie internetowej: www.dzienteatru-publicznego.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji