Artykuły

Warszawa. Spotkanie z nowym teatrem białoruskim w IT

Przegląd "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu, tylko świeczki na torcie" - to zorganizowane przez Instytut Teatralny (IT) w Warszawie sześciodniowe spotkanie ze współczesnym teatrem białoruskim. Impreza rozpocznie się 26 maja i potrwa do 31 maja.

Kuratorkami przeglądu są Tania Arcimovich i Jolanta Kilian.

"Przegląd >>Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie<< to nie tylko spektakle, prezentacje z pogranicza performansu i instalacji teatralnej, ale także debaty i rozmowy z zaproszonymi artystami z Białorusi i z Polski oraz wydarzenia towarzyszące" - poinformował PAP zespół komunikacji i promocji IT.

Jak przypomnieli organizatorzy imprezy, "spotkanie z teatrem białoruskim to kontynuacja zapoczątkowanego w 2017 r. w Instytucie Teatralnym pomysłu przybliżania polskim widzom twórczości >>artystów pogranicza<< i krajów sąsiadujących". W 2018 r. IT gościł twórców z Ukrainy w ramach przeglądu "Desant UA".

"Tym razem zwracamy się w stronę Białorusi, bo o ile tamtejsza współczesna dramaturgia jest dobrze znana w postsowieckim terytorium i poza nim, to białoruski teatr pozostaje w cieniu" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

W ramach przeglądu "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie" od 26 do 31 maja zaprezentowanych zostanie pięć pokazów scenicznych.

26 maja - pokaz "Z życia owadów" w reż. Światłany Beń i Dmitrego Bogosławskiego (na zdjęciu). Jest to "14 historii na fortepian, skrzypce, theremin i głos zrealizowanych na podstawie wierszy Nikołaja Olejnikowa - rosyjskiego poety z kręgu Oberiu".

27 maja pokazany zostanie spektakl "Pieśń nad pieśniami" w reż. Jury Dziwakoua z Centrum Sztuki Wizualnej i Teatralnej "ART Corporation".

28 maja w "Swoich?" w reż. Valentiny Moroz z Laboratorium Socjalnego Teatru ukazane zostaną "oparte na wywiadach - historie kobiet, które doświadczyły przemocy domowej". Według oficjalnych statystyk doświadcza jej co trzecia Białorusinka, a 30 proc. wszystkich ciężkich przestępstw na Białorusi stanowią morderstwa popełnione w rodzinie. Po spektaklu odbędzie się debata "Spirale przemocy" z udziałem Laboratorium Socjalnego Teatru oraz przedstawicielek NGO Radislava w Mińsku i Centrum Praw Kobiet w Warszawie. Tematem spotkania będzie przemoc domowa na Białorusi i w Polsce.

29 maja zostanie zaprezentowane kolejne przedstawienie Centrum Sztuki Wizualnej i Teatralnej "ART Corporation" - pt. "Krucjata dziecięca". Rezżyser tego spektaklu Jura Dziwakou pracuje zarówno w teatrach instytucjonalnych, jak i w offowych. W 2017 r. w Teatrze im. Janka Kupały w Minńsku zrealizował jeden z najgłośniejszych spektakli ostatnich sezonów na Białorusi - "Woyzecka" wg Büchnera.

Wszystkie spektakle zaczynają się o godz. 19.

30 maja zaplanowano czytanie performatywne pt. "Belarus 4'33 Miasto Słońca Punkt Zero" w reż. Tanii Arcimovich i Antona Sarokina. Inspirację stanowiła książka "Minńsk. Przewodnik po Mieście Słońca" autorstwa białoruskiego pisarza i artysty Artura Klinaua.

Ostatni dzień przeglądu w IT wypełni debata pt. "Język współczesnego teatru białoruskiego. Emancypacja, czy pole walki politycznej?", który moderować będzie Tania Arcimovich. Wezmą w niej udział Jolanta Kilian, Roman Pawłowski i Andriej Moskwin.

Przegląd zakończy plenerowy koncert "Bardki, szeptuchy i partyzantki" w wykonaniu Kasi Kamockiej, Leri Som i Any Zhdanovej.

Wszystkie spektakle w ramach przeglądu "Nowy teatr białoruski. Nie ma dymu tylko świeczki na torcie" będą tłumaczone na język polski. Po nich w siedzibie IT zaplanowano spotkania z twórcami przedstawień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji