Artykuły

Olsztyn. W Białym Teatrze premiera "Ziemi jałowej"

Dziś premiera "Ziemi jałowej" T. S. Eliota w wykonaniu Białego Teatru. Spektakl jeszcze nie miał oficjalnej premiery, a już został nagrodzony za przedpremierowy pokaz na Płośnickim Lecie Teatralnym.

Biały Teatr jest specyficzny. Występuje w nim pięć młodych osób. Mają po dwadzieścia kilka lat, a słowo mówione ze sceny jest dla nich najważniejsze. - Wybierając teksty, szukamy takich, które są niesceniczne i wymagają adaptacji. Ten był kolejnym wyzwaniem, bo był trudny - opowiada Agnieszka Reimus-Zapadka.

"Ziemię jałową" podsunęła artystom reżyser Janina Tomaszewska, wcześniej pracowała z nimi przy spektaklu "Salome". Ich "Ziemia jałowa" to zbiór różnych obrazów i postaci, ale wszystkie łączy poczucie pustki i niemocy. Sztuka mówi o tym, że każdy człowiek czasem odczuwa, że życie jest bez sensu i nie ma wyjścia. Autorzy pokazują swoją wersję wyrwania się z tego depresyjnego stanu. - Nie można biernie się poddawać, trzeba stawić czoła jałowości, która może być źródłem działania - mówi Reimus-Zapadka.

Dziewczyny wymyśliły, że spektakl będzie w podziemiach zamku, bo tam uda się oddać mroczny klimat i lepiej dotrzeć do widza. Choć tekst jest najważniejszym elementem spektaklu, twórcy wzbogacili przedstawienie o śpiew, skromne kostiumy i rekwizyty - walizki i piach. Nad całością pracowali rok.

Specyfika Białego Teatru to także inna praca z aktorami. - U nas nie jest tak, że każdy ma swoją rolę i tylko jej się uczy. Każdy zna cały poemat, a reżyser robiła takie doświadczenia, że zamienialiśmy się rolami, by lepiej zrozumieć daną postać - zdradza Agnieszka Reimus Zapadka.

Aktorów Białego Teatru łączy pasja teatru i słowa, działają też w stowarzyszeniu Scena Babel. Na co dzień jednak zajmują się pracą zawodową. Jest wśród nich księgowa, logistyk, studentka filozofii. Sami przyznają, że próby, warsztaty i przedstawienia w ich życiu pełnią funkcję terapeutyczną, pomagają pokonywać własne bariery, otworzyć się na ludzi i przede wszystkim realizować wielką pasję.

W kwietniu na Tyskich Spotkaniach Teatralnych Teatr Biały za spektakl "Salome" wygrał wycieczkę do Brukseli. W czerwcu na Płośnickim Lecie Teatralnym dostali nagrodę specjalną za przedpremierowy pokaz "Ziemi jałowej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji