Artykuły

Szczecin. XX edycja Festiwalu Spoiwa Kultury w Kanie

W dniach 23-29 czerwca odbędzie się organizowany przez Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie, Festiwal Spoiwa Kultury. - Rozpoczniemy go prologiem 2 i 4 czerwca - swoistym prezentem urodzinowym dla Zygmunta Duczyńskiego, twórcy i wieloletniego, jedynego lidera Kany - zapowiadają organizatorzy.

W roku 2019 dwudziestym roku trwania festiwalu i czterdziestym roku istnienia Teatru Kana - pragniemy przyjrzeć się bliżej najważniejszym tematom i pytaniom, które staramy się zadawać podczas całorocznej pracy Ośrodka. Ostatnie dwie edycje Spoiw odwoływały się do "czasu kolistego" - kumulowały kilkadziesiąt festiwalowych zdarzeń w zaledwie dobę. Tym razem chcemy ten czas rozciągnąć, spowolnić, rozbić na dni, podjąć dyskusję z pojawiającymi się znaczeniami. Przywołamy więc - także kolistą symbolikę Tygodnia. Każdy z 7 dni ukierunkowany będzie na pogłębione spotkanie z jednym z ważnych dla nas obszarów. Każdy będzie kawałkiem osobnej ścieżki, który składa się na naszą wspólną drogę.

Zaczniemy jednak prologiem. Tradycyjnie, na wszystkie wydarzenia: wstęp wolny.

Prolog festiwalu (2 i 4 czerwca) to prezentacje spektakli dwóch działających przy Kanie grup młodzieżowych: t.kanka i Połowisko. Oba przedstawienia budowane były jako efekt warsztatów: grupowych procesów i indywidualnych odkryć, które dokonywały się w pracy na deskach Kany. Oba są naszym symbolicznym urodzinowym (2 czerwca!) prezentem dla Zygmunta Duczyńskiego, którego zawsze najbardziej interesowało to co młode, nowe, nieobliczalne, błądzące i ryzykowne.

------

2 czerwca, godzina 18, Teatr Kana, wstęp wolny, PĘKNIĘCIA, grupa t.kanka

Praca nad spektaklem przebiegała w atmosferze przenikania się tego, co można by określić "poetyką człowieka". Przenikania podszytego fascynacją wszechświatem, obcą jednostką, ale i zderzania się tych światów. Intuicje, absurdalne fantazje, niepokoje, pragnienia, wątpliwości młodych ludzi, którzy często są nie do końca samookreśleni, szukają sposobu na świat czy to na zrozumienie go, czy na ucieczkę od niego. To momenty, spotkania, sytuacje, te z przymrużeniem oka, prześmiane, te intymne, wyszeptane i te bolesne, wykrzyczane. "Pęknięcia" to zbiór impresji, zderzeń, sprzeciwów, niezgody, niewygody. To opowieść o byciu tu i teraz z tym, co nas otacza.

występują: Aleksandra Dąbrowska, Emilia Hadrzyńska, Katarzyna Kozłowska, Katarzyna Kupiec, Zuzanna Marczak, Małgorzata Mastalska, Nikola Palej, Hania Podskarbi, Wiktoria Rembisz, Aleksandra Sasin, Kateryna Zavizhenets, Paweł Dowejko, Maciek Kowalewski, Oskar Organista

reżyseria: Bibianna Chimiak, Karolina Sabat, Piotr Starzyński

-----

4 czerwca, godzina 19, Teatr Kana, wstęp wolny, TO BYŁY AKACJE, grupa Połowisko

Każdy z nas nosi w sobie jakąś historię. Opowieść. Tajemnicę. Każdy próbuje ją w sobie usłyszeć. I jak najszybciej zagłuszyć. Czasem zatańczyć, czasem zakrzyczeć, czasem zamilczeć, czasem zaszczekać, czasem zabiegać, czasem zafarbować, czasem zaśmiać. Czasem zamieść pod dywan. Najtrudniej jest ją wypowiedzieć.

Spektakl, który powstał z naszych rozmów, listów, wspomnień, ale też z naszych rozczarowań, gniewu i niezgody, jest próbą odczynienia naszego życia wydobycia na powierzchnię tego, z czym w samotności się zmagamy. Jest też naszym, podszytym szyderstwem i groteską, manifestem przeciwko sztucznej powadze, formom, normom, naciskom i nakazom, którym codziennie jesteśmy poddawani. Przeciwko dobrym radom, przyklejonym uśmiechom, dyktatom stylu i urody, demonom dorosłości. Jest naszym wołaniem o usłyszenie naszej muzyki. Jest zaproszeniem na naszą "akacjową" imprezę.

Kolce akacjowego drzewa ranią, ale wyciąg z kwiatu, wcierany w skórę, łagodzi ból kontuzji. Kadzidła pobudzają siły uśpione w psychice. Wywar sprowadza prorocze sny. Bawmy się!

występują: Julia Bardyga, Milena Hovsepyan, Amelia Izdebska, Karolina Jaz, Julia Nowowiejska, Hubert Ostrowski, Paulina Pruszyńska, Helena Sinecka, Julia Wachnik, Maciej Witkowski, Martyna Zawada

opieka artystyczna: Marta Giers

współpraca: Marta Poniatowska, Janek Turkowski

opieka techniczna: Tomasz Grygier

zdjęcie: Helena Sinecka

WYJĄTKOWA IDENTYFIKACJA FESTIWALU NA WYJĄTKOWĄ EDYCJĘ

W tym roku udało nam się zaprosić do współpracy LUMPA, znanego w środowisku na całym świecie szczecińskiego streetartowca, który darzony jest w naszym mieście szczególną sympatią. Związany z Akademią Sztuki w Szczecinie, prowadzi galerię FreeDOM, obserwować można Jego poczynania na facebookowej stronie "Fruit of the Lump". To dzięki niemu ostatnio Szczecin wzbogacił się o dwa piękne murale autorstwa greckich i hiszpańskich artystów. Osławiony interwencjami miejskimi w całym kraju, uwielbiany nade wszystko za oryginalne instalacje. Tym razem LUMP przyjął nasze zaproszenie do stworzenia obiektu na XX edycję festiwalu, do wyruszenia w podróż do przeszłości, przez archiwa, obrazy, znaki. Udało Mu się stworzyć fantastyczną rzecz, która jednocześnie stała się tegoroczną identyfikacją wizualną Spoiw. Gorąco zapraszamy do obejrzenia - instalacja zawisła już (dosłownie) na ścianie przy wejściu do Teatru Kana w Szczecinie (pl. Śww. Piotra i Pawła). Wpatrywać się można w nią godzinami - instalacja to przede wszystkim detale, maleńkie i większe wyrywki z życia festiwalu, 19 plakatów z 19 edycji, to odrestaurowany neon, to wycieczka 1999, to klisze, to wspomnienia nachodzące na siebie, to kolistość, nieskończoność, to czas.

Lump (Piotr Pauk)

Obiekt na 20-lecie Festiwalu Spoiwa

technika mieszana

OSB, spray, akryl, karton po lodówce, zerwany papier billboardowy, plakaty z 20 lat festiwalu SPOIWA KULTURY+ częściowo odrestaurowany neon z WISKORDU

Projekt "Spoiwa Kultury 2019" został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu: Teatr i Taniec.

***

SPOIWA KULTURY 2019

XX EDYCJA

23-29 CZERWCA

PROLOG: 2 I 4 CZERWCA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji