Artykuły

Warszawa. Flaga z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

Teatr Powszechny w Warszawie już po raz drugi zachęca polskie i zagraniczne instytucje publiczne do symbolicznego wsparcia akcji organizowanej z okazji Światowego Dnia Uchodźcy (20 czerwca). Akcja polega na wywieszeniu międzynarodowej flagi uchodźców.

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, czy prześladowań politycznych.

Pomarańczowa flaga z czarnym paskiem, zaprojektowana przez artystkę syryjskiego pochodzenia, Yarę Said, metaforycznie odnosząca się do kamizelki ratunkowej, jest symbolem solidarności ze wszystkimi, którzy zmuszeni są uciekać z rodzimych krajów i ryzykują wyczerpującą podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa.

Jako społeczeństwo, przez lata, zwłaszcza w XIX i XX wieku, doświadczaliśmy losu uchodźców. Wówczas wiele narodów solidaryzowało się z nami i - wykazując współczucie - przyjęło nas do swoich wspólnot. Dlatego też nie powinniśmy zamykać się na wielokulturowość i obawiać się tolerancji dla inności. Instytucjom, redakcjom i innym organizacjom publicznym, które zdecydują się na symboliczny gest - Teatr Powszechny przekaże gotową flagę.

W związku z narastającą ksenofobią, coraz częstszymi atakami rasistowskimi oraz populistycznym wykorzystywaniem różnic kulturowych w działaniach przedwyborczych, wymiar Światowego Dnia Uchodźcy nabiera w Polsce coraz istotniejszego znaczenia. Instytucje kultury, uczelnie, czy urzędy powinny nadawać ton debacie publicznej i propagować demokratyczne wartości: szacunek dla odmienności, dbałość o ludzką godność, empatię i obywatelską odpowiedzialność. Dlatego obok realnej pomocy niesionej uchodźcom, równie istotne stają się projekty artystyczne i edukacyjne na rzecz solidarności i tolerancji.

Teatr Powszechny w Warszawie, wraz z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzi działania związane z długofalowym projektem europejskim "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe", realizowanym z misją promowania dialogu międzykulturowego, solidarności z uchodźcami, a także walki z uprzedzeniami. W ramach projektu już 20 września 2019 r. w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera spektaklu "Damaszek 2045" w reżyserii Omara Abusaady i na podstawie tekstu Mohammada Al Attara, artystów pochodzących z Syrii, w której wciąż prowadzone są działania wojenne. Jesteśmy jednak świadomi, że praca pojedynczych instytucji to za mało. Konieczna jest szeroka inicjatywa różnorodnych podmiotów na rzecz zmiany indywidualnych postaw społecznych.

W 2018 roku na apel Teatru Powszechnego odpowiedziało ponad 80 instytucji: teatrów, muzeów, uczelni, stowarzyszeń, redakcji i urzędów, nie tylko z Warszawy, ale także z Krakowa, Poznania, Bydgoszczy, Zielonej Góry i Lublina! Na koniec Światowego Dnia Uchodźcy Pałac Kultury i Nauki

w Warszawie rozświetlił się na pomarańczowo, w kolorze flagi uchodźców.

***

Działania realizowane w ramach projektu "Atlas of Transitions. New geographies for a cross-cultural Europe"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji