Artykuły

Bydgoszcz. Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe "Oko Nigdy Nie Śpi"

Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe "Oko Nigdy Nie Śpi" to bydgoski festiwal sztuk wizualnych. Spotkania i działania festiwalowe będą odbywać się m.in. w Pałacu Ostromecko, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

W latach 2019-2021 odbędą się kolejne trzy edycje (VI, VII, VIII), a tematami będą w kolejności: Gra; Śmiech i Śmieszność; Chaos i Porządek. Podstawę ideową wszystkich edycji opracował prof. dr hab. Zbigniew Mikołejko. Integralną częścią wydarzenia jest sympozjum relacyjne odbywające się równolegle do części artystycznej oraz rezydencje artystyczne, w których uczestniczą twórcy Polscy i zagraniczni. W ostatniej (V) edycji Festiwalu wzięło udział ok. 65 artystów i intelektualistów. Na przestrzeni ostatnich 5 lat gościliśmy artystów z USA, Francji, Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i.in. Efektem spotkań festiwalowych stało się wiele późniejszych wspólnych projektów angażujących artystów i naukowców z całego świata.

Spotkania i działania festiwalowe będą odbywać się w Pałacu Ostromecko, Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Studiu Filmowym Czarnego Karła mieszczącym sie na terenie hal poprodukcyjnych firmy Moderator Inwestycje Sp.zoo.

Spotkania "Oko Nigdy Nie Śpi" od samego początku kształtują się wokół koncepcji "spotkań nieprzypadkowych", to znaczy takich, które na nowo - i we wspólnotowym wysiłku - podejmują doniosłe, "przewodnie" idee uniwersalnej kultury i starają się na nowo, w języku współczesnych form wyrazu artystycznego i intelektualnego zmierzyć się z istotnymi problemami, które wybitny filozof egzystencji, Karl Jaspers, określił jako "sytuacje graniczne". Tym samym spotkania te stają się szczególnym miejscem przenikania się - w żywym, twórczym procesie - rozmaitych kulturowych tradycji, nierzadko odległych i archaicznych, ze współczesnością żywą, ze sztuką i myślą poszukującą, eksperymentującą, otwartą na przyszłość. Chodzi w nich również o ukazanie więzi pomiędzy przestrzenią lokalną - dorobkiem tego dramatycznego i wielokulturowego pogranicza, jaki stanowiły i stanowią ziemie dzisiejszego województwa kujawsko-pomorskiego - a kulturą powszechną, zarówno narodową, jak i uniwersalną. Ale chodzi też o ważny aspekt edukacyjny i, szerzej, społeczny - o budowanie więzi pomiędzy sztuką i kulturą "wysoką", a codziennością o inicjowanie w różnych środowiskach miejscowych zainteresowania twórczością artystyczną i w niej udział.

Black Dwarf Foundation (Non-government organization) ul. 20 Stycznia 10/1, 85-081 Bydgoszcz/ Poland +48 509 693 840 +48 505 416 199 fundacja.czarnykarzel@gmail.com www.czarnykarzel.pl

Spotkania "Oko Nigdy Nie Śpi" goszczą co roku nie tylko wybitnych artystów i intelektualistów zagranicznych i polskich, nie tylko twórców z Kujaw i Pomorza, ale też działaczy społecznych i oświatowych oraz organizatorów kultury. W spotkaniach uczestniczą też coraz chętniej mieszkańcy Bydgoszczy i innych miejscowości Kujaw, Pałuk czy Torunia, także młodzież studencka i licealna.

Cele Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych "Oko Nigdy Nie Śpi" bardzo szczegółowo zostały opisane przez honorowego członka grupy artystycznej Czarny Karzeł (organizator spotkań) - prof. Zbigniewa Mikołejko. Oprócz celów szczegółowych takich jak popularyzacja kultury i sztuki, współpraca między podmiotami, promocja, budowanie odpowiedzialnej widowni, angażowanie młodzieży i seniorów, uspołecznianie kultury, prezentacja najważniejszych współczesnych dokonań artystycznych itd. itp. przyświecają nam cele o znaczącym potencjale kulturotwórczym w wymiarze cywilizacyjnym. Jest to dyskurs, który od ponad 5 lat staramy się poprzez w/w spotkania realizować.

"Gra" - prof. Zbigniew Mikołejko

Gra jest jednym z najbardziej uniwersalnych i najbardziej pojemnych pojęć. Pojęć obdarzonych tak wieloma znaczeniami, że w istocie nie da się ich wyliczyć. Wyrażają one najważniejsze aspekty tego, co nazywa się po prostu ludzką kondycją. I odnoszą się zarówno do rozmaitych przejawów naszej codziennej egzystencji, jak też do obszaru sztuki i literatury, filozofii i rozrywki, ekonomii i religii, polityki i psychologii, zabawy i nauk ścisłych, kryminalistyki i wojny, informatyki i magii. Język potoczny zresztą doskonale ukazuje tę niesłychaną wielość. Mówimy często, że ktoś gra o wysoką stawkę, a ktoś inny na klawesynie, że ktoś gra komuś na nosie albo na nerwach, a ktoś inny w sztuce Moliera, że ktoś gra rolę fałszywą, a ktoś inny gra o życie, że ktoś gra w siatkówkę albo w szachy, a ktoś inny gra na ludzkich uczuciach... Wiemy też, że grę można toczyć na rozmaitych poziomach: tych zwyczajnych, gdzie jest ona po prostu sposobem spędzania wolnego czasu - i tych, gdzie idzie już o rzeczy najważniejsze, związane z naszym istnieniem w świecie, z trwaniem wspólnot oraz jednostek, z walką o prawdę i sens naszego życia, naszej kultury, pracy i samej egzystencji. Także, jak pokazują to mityczne przykłady "gry w zagadki" (Samsona, Edypa), z walką między dobrem a złem - to bowiem literackie odzwierciedlenie pojedynku kosmogonicznego, jaki toczy bohater w imieniu boskości z reprezentantem sił demonicznych. W tym drugim przypadku, jak znów potwierdza to język potoczny, gra ujawnia swój szczególnie doniosły wymiar, sięgając nierzadko spraw ostatecznych, choćby metafizycznych czy moralnych, i ujawniając się zarówno w naszych życiowych dramatach i wyborach, jak i dziełach sztuki i myśli. Nie bez racji używamy przecież takich wyrażeń jak "igrać z losem" albo "igrać ze śmiercią", "grać o wszystko" albo "grać o najwyższą stawkę". Nie bez racji więc w arcydziele Ingmara Bergmana "Siódma pieczęć" rycerz Block gra w szachy ze śmiercią - o życie skromnej aktorskiej rodziny. I nie bez racji wreszcie Szekspir powiada brutalnie, gorzko: "Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają". I w innym miejscu: "Życie jest tylko przechodnim półcieniem, nędznym aktorem, który swą rolę przez parę godzin wygrawszy na scenie, w nicość przepada - powieścią idioty, głośną, wrzaskliwą, a nic nieznaczącą". Ale zarazem Szekspir nie zostawia nas u progu nicości z rozpaczą bez wyjścia. I daje nam odpowiedź, tak wspaniale potwierdzoną przez jego dzieło - że sens człowieczeństwa w jego indywidualnym i jego wspólnotowym wymiarze, człowieczeństwa skazanego zawsze na bolesną grę ze śmiercią, rozpaczą i trwogą, może znaleźć ocalenie właśnie w sztuce. I ta jego lekcja jest przesłaniem głównym, główną ideą (celem) kolejnego festiwalu "Oko Nigdy Nie Śpi".

Black Dwarf Foundation (Non-government organization) ul. 20 Stycznia 10/1, 85-081 Bydgoszcz/ Poland +48 509 693 840 +48 505 416 199 fundacja.czarnykarzel@gmail.com www.czarnykarzel.pl

***

Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi

GRA

30.06.2019- 04.07.2019

Pałac Ostromecko/ Galeria Miejska bwa Bydgoszcz/ Centrum Sztuki Współczesnej Toruń/ Hala Moderator Inwestycje Bydgoszcz

-

30.06.2019/ Niedziela

Galeria Miejska bwa

18.00 Uroczyste otwarcie festiwalu

18.15 Otwarcie wystawy - Colette Lumiere, Marcin Giżycki, Grzegorz Pleszyński i Czarny Karzeł

19.00 Premiera filmu "Wieczór" reż. Marcin Giżycki i Czarny Karzeł

19.20 tma Quartet - koncert, F. Schubert Kwartet smyczkowy nr 14 D. 810 "Death and the Maiden", K. Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika"

Zespół Pałacowy Ostromecko

20.30 Dana Widawski - otwarcie wystawy (Pałac Nowy)

21.00 Mariusz Czajka, performance iluzjonistyczny (Pałac Stary)

21.30 Eriko Makimura, solo performance (Pałac Stary)

22.00 Kasper T. Toeplitz, koncert (Pałac Stary)

23.00 Kuba Elwertowski - instalacja przestrzenna ( Zespół Parkowy)

--

Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi

01.07.2019/ Poniedziałek

12.00 Krystyna Mazurówna, "Mój system wychowawczy, czyli dowód na to, że jajko jest mądrzejsze od kury" - spotkanie (Pałac Stary)

13.30 Monika Baranowska, "Spoglądając na topieliczne ciało. Figura Topielicy i gra o najwyższą

stawkę" - wykład (Pałac Nowy)

17.00 Anda Rottenberg, wykład "Spirala feminizmu" (Pałac Nowy)

20.00 Piotr Sarzyński, "Wolność w sztuce" (Pałac Nowy)

21.30 Eriko Makimura koncert/performance w ramach 100 - lecia Polsko Japońskich Stosunków

Dyplomatycznych (Pałac Stary) 02.07.2019/ Wtorek

12.00 Agnieszka Taborska, wykład "Wyborny trup i inne przyjemności" (Pałac Nowy)

16.00 Zbigniew Mikołejko, wykład "Potlacz, czyli gra mocy" (Pałac Nowy)

18.00 Grzegorz Brzozowski, film "Obcy na mojej kanapie" (Pałac Nowy)

20.30 Wizyta w Studiu Filmowym Czarnego Karła w Bydgoszczy/Performance Eriko Makimura/ postindustrialna hala Moderator Inwestycje Sp.z o.o.

22.00 Oratorium "Phoebe" na podstawie książki Agnieszki Taborskiej "Niedokończone życie Phoebe Hicks" - Chór Społeczny Czarnego Karła, reżyseria Grzegorz Pleszyński i Jacek Puzinowski, muzyka G. Pleszyński (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)

23.00 Agnieszka Taborska, Marta Filipiak, Grzegorz Pleszyński, Jacek Puzinowski- rozmowa o Oratorium Phoebe (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)

--

Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi

03.07.2019 Środa

12.00 Bogumił Paszkiewicz, limeryki freewolne/tylko dla dorosłych (Pałac Stary)

13.00 Rezydencja artystyczna Pracowni Działań Przestrzennych Mirosław Bałka Studio of Spacial Activities (Zespół Parkowy Ostromecko)

15.00 Tomasz Dostatni i Zbigniew Mikołejko "Kościół w grze o "duszę polską" - rozmowę poprowadzi Michał Nogaś (Pałac Nowy)

16.40 Wyjazd do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

18.30 Urszula Usakowska- Wolff, Olga Magieres, Anna Zielińska, Natasza Czerwińska, Agnieszka Zaręba, performance "Czerwone rękawiczki" (CSW Toruń)

19.00 Ironia i prawda. Co znaczy dzisiaj autentyczność w kulturze? - panel dyskusyjny z udziałem Andy Rottenberg, Mirosława Bałki, Zbigniewa Mikołejki, Krzysztofa Kozłowskiego i

Grzegorza Brzozowskiego jako prowadzącego (CSW w Toruniu)

22.00 Kasper T. Toeplitz - koncert plenerowy (Pałac Stary - taras)

23.00 Jolanta Krukowska, Akademia Ruchu, performance (Pałac Stary)

--

04.07.2019 czwartek

13.00 Panel dyskusyjny podsumowujący Spotkania (Pałac Nowy)

Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi

Goście Spotkań:

Colette Lumiere (USA)

Prof. Marcin Giżycki (Polska)

Grzegorz Pleszyński (Polska)

Tomasz Dostatni OP (Polska)

tma Quartet (Polska/ Białoruś)

Grupa studentów Mirosława Bałki (25 osób)

Dana Widawski (Niemcy)

Kuba Elwertowski (Polska)

Mariusz Czajka (Polska)

Kasper T. Toeplitz (Francja/ Polska)

Monika Baranowska (Polska)

Jolanta Krukowska (Polska)

Eriko Makimura + 10 osób (Japonia, Dania, Niemcy)

Ekipa filmowa Duńskiej Filmoteki Narodowej (Dania)

Agnieszka Taborska (Polska)

Prof. Zbigniew Mikołejko (Polska)

Krystyna Mazurówna (Polska/Francja)

Bogumił Paszkiewicz (Polska)

Urszula Ussakowska- Wolff (Polska/Niemcy)

Anda Rottenberg (Polska)

Prof. Mirosław Bałka (Polska)

Prof. Krzysztof Kozłowski (Polska)

Michał Nogaś (Polska)

Grzegorz Brzozowski (Polska)

Olga Magieres (Dania/Polska)

Anna Zielińska (Polska)

Chór Społeczny Czarnego Karła - ok.25 osób

Razem: ok. 90 osób

Międzynarodowe Spotkania

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji