Artykuły

Białystok. Lalki, spektakle, słuchowiska. Wakacje z teatrem. Za darmo

W lecie teatry są zamknięte. Ale nie Akademia Teatralna. W tym roku studenci i wykładowcy postanowili otworzyć podwoje dla mniejszych i większych teatromanów, pokazać spektakle, zaprosić na warsztaty, słuchowiska i spacery tematyczne.

Intensywnie będzie przez ponad miesiąc - od 16 lipca do 25 sierpnia. I co istotne: wszystkie propozycje są bezpłatne.

Zaprasza Wydział Sztuki Lalkarskiej i Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

- Wszystkie propozycje przygotowali studenci trzech kierunków: aktorskiego, reżyserii i technologii lalek w ramach dwóch projektów "Letnia Akademia 2019" i "Akademia Latem". Na zajęcia wstęp jest bezpłatny, ale oczywiście obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc - informuje Monika Lićwinko z Akademii Teatralnej (rezerwacja miejsc pod tel. 85 743 54 53, w godz. 10-14).

Miejscówka - to klimatyczna kamienica przy ul. Sienkiewicza 14, w której mieści się Akademia Teatralna, Ale lalkarze wyjdą też poza budynek - przy okazji akcji Spacerownik. To łącznie trzy spacery "Śladami teatru lalek", w których studenci poprowadzą uczestników śladami teatralnej przeszłości Białegostoku. W programie poza spektaklami są też warsztaty - m.in. scenograficzne dla starszych widzów.

Studenci się uczą, widzowie korzystają

Jak mówi prorektor Akademii Teatralnej Wiesław Czołpiński: - Komponowaliśmy repertuar w taki sposób, by z jednej strony odpowiedzieć na potrzeby widza w każdym wieku, z drugiej zaś podzielić się tym, nad czym pracują na co dzień nasi studenci, czyli zaprezentować bogactwo teatru ożywionej formy. Oprócz spektakli proponujemy szereg działań edukacyjnych będących doskonałą metodą pogłębiania relacji z widzem. Umiejętność budowania bezpośredniego kontaktu z publicznością jest dla nas równie cenna i wierzę, że przyda się przyszłymi adeptom sztuki aktorskiej w ich codziennej późniejszej pracy, po opuszczeniu murów szkoły. Z kolei nasi widzowie, dzięki różnorodnym formom kontaktu z teatrem będę mieli szansę "dotknąć" go w pełni - nie tylko oglądać, ale również projektować, komponować, animować.

Do wyboru są spektakle dla najmłodszych widzów, nawet trzylatków, a także dla starszych (15+). Większość spektakli będzie grana po kilka razy, podobnie rzecz ma się z warsztatami.

W programie

BESTIARIUSZ SŁOWIAŃSKI - spektakl i warsztaty

Wiek: 6+

Liczba miejsc: 30 osób

Czas trwania: spektakl 30 min, warsztaty 45 min

Terminy:

16-19 lipca, godz. 9:00

18-19 lipca, godz. 11:00

Spektakl, w całości zrealizowany w planie lalkowym, to przewodnik po świecie stworów, których rodowód sięga mitologii słowiańskich. Istoty zamieszkujące strumienie, jaskinie czy łąki żyją obok nas od zarania dziejów. Nieczęsto je spotykamy, bo gdy one wstają, my zapadamy w sen. Przedstawienie daje więc niepowtarzalną okazję, by poznać legendarne stworzenia, podglądając perypetie towarzyszące ich nocnemu życiu. Po spektaklu zapraszamy na warsztaty, podczas których, w trakcie zabaw i ćwiczeń teatralnych, przyjrzymy się jeszcze bliżej naszym słowiańskim bohaterom. Kto wie, może nawet postanowią się z Wami zaprzyjaźnić?

Realizatorzy: obsada: Agata Soboczyńska, Rafał Gorczyca, Mateusz Stasiulewicz, Maciej Zalewski; obsługa techniczna: Michał Murawski, Oskar Lasota; opieka artystyczna: Jacek Dojlidko, Agnieszka Makowska; opracowanie muzyczne: Marcin Nagnajewicz; scenografia: Agata Soboczyńska, konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova

*

WENDY - spektakl

Wiek: 6+

Liczba miejsc: 60 osób

Czas trwania: 45 min

Terminy:

24-26 lipca, godz. 10:00

27-28 lipca, godz. 16:00

29 lipca, godz. 11:00

"Wendy", na podstawie powieści J.M. Barriego "Piotruś Pan", to spektakl o pożegnaniu z dziecięcymi marzeniami, ale też wspomnienie naszego własnego dzieciństwa. To historia o odpowiedzialności, za siebie i innych; o budowaniu tożsamości i świadomym wkraczaniu w dorosłość; o tym, że po prostu dorastamy. Zapraszamy na przedstawienie, które dzieci przenosi w krainę snów, a dorosłym przypomina o tym, jak kiedyś śnili. To przygoda pełna humoru, wzruszeń i świetnej zabawy!

Realizatorzy:

obsada: Agata Soboczyńska, Maciej Cempura, Tomasz Frąszczak, Mateusz Stasiulewicz, Maciej Zalewski; opieka artystyczna: Jacek Dojlidko, Agnieszka Makowska; reżyseria: zespół; scenografia: Agata Soboczyńska; konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova; reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk; muzyka: Maciej Cempura; konsultacje muzyczne, aranżacja: Marcin Nagnajewicz; teksty piosenek: Dariusz Czajkowski

*

SPACEROWNIK

Wiek: 6+

Liczba miejsc: 20 osób

Czas trwania: 90 min

Terminy: 20-23 lipca, godz. 10:00

30 lipca, godz. 11:30

Zapraszamy na spacery "Śladami teatru lalek", czyli wędrówkę pełną przygód i garści ciekawych informacji. Startujemy na dziedzińcu Akademii Teatralnej, gdzie spotkamy się ze studentami i postaciami zamieszkującymi kamienicę przy Sienkiewicza 14. Kolejne punkty na trasie wspólnej wędrówki będą pretekstem do zabaw i ćwiczeń oraz świetną okazją do poznania teatralnej przeszłości Białegostoku.

Realizatorzy: Rafał Gorczyca, Maciej Zalewski, Anita Piotrowska, Oskar Lasota, Joanna Jakacka, Michał Murawski

Białystok, Akademia Teatralna, spektakl WENDY

Białystok, Akademia Teatralna, spektakl WENDY Fot. Akademia Teatralna

*

CZŁENIO - spektakl i warsztaty

Wiek: 3+

Liczba miejsc: 20 osób

Czas trwania: spektakl 25 min, warsztaty 40 min

Terminy:

29-31 lipca, godz. 9:00

1-2 sierpnia, godz. 9:00

3-4 sierpnia, godz. 10:00

5-9 sierpnia, godz. 9:00

Spektakl skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych widzów, ale swym urokiem zachwyci z pewnością również ich dorosłych rodziców. Tytułowy bohater - Człenio - postanawia poznać świat, wyrusza więc w podróż, która okazuje się niesamowitą przygodą. Spotyka na swej drodze nowych przyjaciół i nieznane mu dotąd krainy. Ta opowieść wykorzystująca różnorodne techniki lalkowe, przypomina o niezwykłej sile przyjaźni i udowadnia, że różnice pomiędzy nami nie są przeszkodą w tworzeniu relacji. Po spektaklu zapraszamy na fragmenty słuchowiska i warsztaty. Podczas zajęć zanurzymy się w świat otaczających nas dźwięków. Będziemy odkrywać muzykę codziennych czynności, by w finale stworzyć wspólnie niebanalną orkiestrę. Gwarantujemy świetną zabawę! Realizatorzy:

obsada: Joanna Jakacka, Michał Murawski; scenografia i reżyseria: Joanna Jakacka, Magdalena Bednarek; opieka artystyczna: Wiesław Czołpiński, Kamila Wróbel-Malec; muzyka: Marcin Nagnajewicz; obsługa techniczna: Katarzyna Pilewska, Agata Słowik

*

DZIEWCZYNKA - spektakl warsztaty

Wiek: 5+

Liczba miejsc: 30 osób

Czas trwania: spektakl 35 min, warsztaty 45 min

Terminy:

1-2 sierpnia, godz. 11:00

3-4 sierpnia, godz. 12:00

5-9 sierpnia, godz. 11:00

"Dziewczynka" to opowieść o dojrzewaniu, miłości i poszukiwaniu szczęścia. W naszej historii, inspirowanej bajką H. Ch. Andersena "Dziewczynka z zapałkami", bohaterka przenosi się w świat wyobraźni, by odnaleźć odpowiedź na pytanie: Czy chcę dorosnąć? Podróżując poprzez światy stworzone dzięki lalkom, muzyce i scenografii Dziewczynka zagląda w głąb siebie i odkrywa krok po kroku nieznane dotąd pragnienia, potrzeby, cele, marzenia. Czy zdecyduje się jednak dorosnąć?

Po spektaklu zapraszamy na warsztaty, podczas których, wykorzystując metody pedagogiczno-teatralne i elementy scenografii, będziemy pracować w przestrzeni i tematyce spektaklu.

Realizatorzy:

obsada: Katarzyna Pilewska, Agata Słowik; opieka artystyczna: Wiesław Czołpiński, Kamila Wróbel-Malec; obsługa techniczna: Joanna Jakacka, Michał Murawski

*

WARSZTATY SCENOGRAFICZNE

Wiek: 10-16 lat

Liczba miejsc: 15 osób w każdej z grup

Terminy:

5 sierpnia, g. 10:00-13:00, grupa I. Temat: "Tkanie kreatywne". Posłużymy się technikami tkackimi w alternatywny sposób. Bez użycia krosna i za pomocą różnorodnych materiałów stworzymy własne przestrzenne obrazy. 6 sierpnia, g. 10:00-13:00, grupa II. Temat: "Od abstrakcji do lalki". Wykorzystując własną wyobraźnię oraz dowolne dostępne materiały zaprojektujemy i wykonamy swoje autorskie formy lalkowe.

7 sierpnia, g. 10:00-13:00, grupa III. Temat: "Jeden Portret". Stworzymy portret pamięciowy człowieka - postaci scenicznej. Przyjrzymy się, czy jedna twarz, przez konstruowanie dla niej różnorodnych kostiumów, jest w stanie zmieniać swój wyraz sceniczny.

8 sierpnia, g. 10:00-13:00, grupa IV. Temat: "Jedna Emocja. Jeden Obraz. Jedna Scena". Pobawimy się w scenografa. Spróbujemy opowiedzieć o emocji używając metafory. Stworzymy makietę, w której umieścimy ową wyobrażoną emocję. Sprawdzimy też, czy to, co zbudujemy jest czytelne dla widza.

9 sierpnia, g. 10:00-13:00, grupa V. Temat: "Inspirujące Rośliny". Stworzymy postać teatralną, szukając wskazówek w bogatym świecie roślin. Wykorzystując kształty, faktury, charakterystyczne elementy, wykreujemy postać ze świata baśni.

Realizatorzy:

Katarzyna Osewska (5, 6 sierpnia)

Małgorzata Tarasewicz-Wosik (7, 8, 9 sierpnia)

*

KONTEKSTY - spektakl warsztaty

Wiek: 15+

Liczba miejsc: 30 osób

Czas trwania: spektakl 30 min, warsztaty 40 min

Terminy:

9-10 sierpnia, godz. 18:30

"Konteksty" to spektakl-eksperyment. Michał Murawski (autor przedstawienia) próbuje odnaleźć porządek świata, konstruuje i dekonstruuje wszechobecnie panujące relacje. Aktor mierzy się z przestrzenią, która w wyniku eksploracji odkrywa przed nim swoje tajemnice. "Konteksty" dają szansę na dostrzeżenie ukrytej rzeczywistości w codzienności, pod warunkiem uruchomienia wyobraźni. Po przedstawieniu zapraszamy na warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać proces powstawania spektaklu i podjąć próbę wykreowania własnego świata z pomocą rekwizytów wykorzystywanych w "Kontekstach".

Realizatorzy:

obsada: Michał Murawski

opieka artystyczna: Wiesław Czołpiński i Kamila Wróbel-Malec

obsługa techniczna: Maciej Grzegorczyk

*

GARDENIA - spektakl i spotkanie z reżyserem Wiek: 15+

Liczba miejsc: 30

Czas trwania: spektakl 60 min, spotkanie 30 min

Terminy:

24-25 sierpnia, godz. 17:00 i 19:00

"Gardenia" jest symbolicznym portretem kobiet ostatnich czterech pokoleń. Słyszymy tu głosy bohaterek poszukujących nadziei, choć uwikłanych w spiralę powtarzalnych zachowań. Przyglądamy się historii spotkania z rodziną, przeszłością, samym sobą - spotkania, do którego może dojść jedynie w teatrze.

Spektakl Marka Idzikowskiego (III rok, reżyseria), powstał w ramach przedmiotu "Technika pracy z aktorem". Po przedstawieniu zapraszamy na rozmowę z reżyserem, który opowie o pracy nad "Gardenią".

Realizatorzy:

tekst: Elżbieta Chowaniec, reżyseria: Marek Idzikowski; obsada: Zofia Straczycka, Karolina Mazurek, Katarzyna Pilewska, Aleksandra Sapiaska, opieka artystyczna: Bogdan Michalik

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji