Artykuły

Kraków. Bajki, baśnie i legendy tematem Festiwalu Tańców Dworskich

Bajkom, baśniom i legendom poświęcony będzie 20. Festiwal Tańców Dworskich, który potrwa w Krakowie od 21 do 28 lipca. Zaplanowano dwie premiery: "Pan Twardowski. Ale bajka!" z muzyką Stanisława Moniuszki i międzynarodową produkcję "Metamorfozy. Kota w butach".

- Podczas festiwalu wracamy do naszych marzeń. Wszyscy od dziecka chcieliby choć na chwilę zamienić się w bohatera bajek, wejść w baśniową przestrzeń. My chcemy ludziom dać te marzenia, przenieść ich w magiczny świat - mówiła w czwartek na konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Romana Agnel.

Jak podkreśliła spektakle będą się odbywać w "najpiękniejszych dekoracjach" - w zabytkowej przestrzeni miejskiej: na Rynku Głównym, dziedzińcu Collegium Maius i w Barbakanie.

W poniedziałek 22 lipca w krakowskim Teatrze Variete odbędzie się uroczysta gala z okazji jubileuszowego festiwalu, podczas której pokazany zostanie premierowy spektakl "Pan Twardowski. Ale bajka!" w wykonaniu Baletu Cracovia Danza z choreografią Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka. Będzie to zaakcentowanie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Od wtorku do czwartku wieczorem w Barbakanie odbywać się będą pokazy zespołów uczestniczących w festiwalu. 27 lipca na scenie na Rynku Głównym krakowska publiczność obejrzy międzynarodową produkcję "Metamorfozy. Kot w butach", do której choreografię przygotowali: mistrz tańca i choreografii barokowej Pierre-Francois Dolle i tancerka Irene Feste.

Obok francuskich choreografów na scenie pojawią się tancerze Baletu Cracovia Danza i muzycy grający na historycznych instrumentach.

- Zastanawialiśmy się, jaką bajkę wybrać. Zdecydowaliśmy się na +Kota w butach+, uznając, że tę bajkę znają w Polsce i nie tylko w Polsce wszyscy. Wyzwaniem jest to, że jest tam wiele postaci i historia, którą trzeba opowiedzieć. Wybraliśmy styl balet - pantomima z połowy XVIII wieku - mówił Pierre-Francois Dolle. Dodał, że w spektaklu będzie trochę zabawnych scen, ale przede wszystkim "będzie to wkroczenie w świat marzeń". Zgodnie z festiwalową tradycją, sobotni wieczór zamknie bal dla publiczności.

28 lipca na Rynku Głównym, w ramach "Wieczoru legend", pochodząca z Indii Alaknanda, mistrzyni tańca Kathak wraz ze swoim zespołem przedstawi spektakl "Znad Jamuny i Gangesu". 20. festiwal zakończy wystawiony ponownie spektakl "Pan Twardowski. Ale bajka!".

- Podczas festiwalu wracamy do naszych marzeń. Wszyscy od dziecka chcieliby choć na chwilę zamienić się w bohatera bajek, wejść w baśniową przestrzeń. My chcemy ludziom dać te marzenia, przenieść ich w magiczny świat - mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Romana Agnel.

Festiwalowi towarzyszą pięciodniowe warsztaty "Kraków tańczy", na które co roku przyjeżdża ponad 150 uczestników. Tym razem to tancerze m.in. z Francji, Grecji, Litwy, Rosji, Słowacji, Słowenii i Włoch. Odbędą się one w nowym miejscu - w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza". Kursanci będą się kształcić się pod okiem 13 mistrzów tańców dawnych. W tym roku po raz pierwszy warsztaty festiwalowe (tańce empirowe) poprowadzi Irene Feste, znawczyni m.in. tańców balowych pierwszej połowy XIX wieku.

Pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski podkreślił, że Festiwal Tańców Dworskich łączy pokazywanie dziedzictwa historycznego Krakowa z rekonstrukcją dawnych tańców. - Od czasu pierwszego festiwalu odbyło się kilkadziesiąt premier, tysiące osób oglądało spektakle Cracovia Danza, a aktywność w świecie tego zespołu, który funkcjonuje w kilku międzynarodowych sieciach, jest ogromna - mówił Piaskowski. Podkreślił "odwagę i kreatywność zespołu", który ma duże grono fanów.

Z okazji 20. festiwalu w holu kamiennym Urzędu Miasta do końca lipca można oglądać wystawę "Kalejdoskop barw tańca", który jest fotograficznym wspomnieniem poprzednich jego edycji.

Balet Cracovia Danza jest instytucją kultury miasta Krakowa. Podczas dwudziestu edycji Festiwalu Tańców Dworskich odbyły się: 63 spektakle, ponad 30 premier, które obejrzało 285 tys. widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji