Artykuły

Bliźniacy z Lublina

Polska prapremiera angielskiego musicalu "Bracia krwi" Willy Russella odbyła się w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w 10 lat po sukcesach w Liverpoolu i Londynie. Reżyser Andrzej Rozhin zaryzykował wystawienie spektaklu muzycznego w prowadzonym przez siebie teatrze dramatycznym nie po raz pierwszy. Teatr Osterwy ma już w swym repertuarze "Sztukmistrza z Lublina" oraz dwa hity musicalowe: "Strych" (z Węgier) i "Człowieka z La Manchy" (z USA).

Willy Russell dal się poznać jako sprawny dramaturg, autor scenicznych przebojów - "Edukacja Rity" i "Shirley Valentine". Libretto "Braci krwi" także trzyma w napięciu. Koncentruje się ono na losie rozdzielonych tuż po urodzeniu braci-bliźniaków. Mickey Johnstone - wychowywany bardziej przez ulicę niż przez zaharowaną, porzuconą przez męża matkę, wkrótce zasili szeregi bezrobotnych. Edward - nad którego wychowaniem czuwać będą przybrani rodzice z brytyjskiego establishmentu - otrzyma nazwisko Lyons, staranne wychowanie, wykształcenie, stanie się człowiekiem sukcesu. Odmienne warunki życia nie przeszkodzą chłopcom-wbrew wyraźnej woli matek - spotykać się i przyjaźnić. Niestety, spełni się również fatum, ciążące nad losem rozdzielonych bliźniaków, którzy za późno dowiedzą się o swoim braterstwie.

1947 r., należy do pokolenia wychowanego na piosenkach Beatlesów. Trzeba przyznać, że doskonale poradził sobie ze słowami, jak i muzyką własnych piosenek do "Blood Brothers". Łatwo wpadają w ucho, a nuci się je jeszcze długo po opuszczeniu teatru.

W tej wziętej wprost z życia przypowieści, nadzwyczaj zgrabnie odegranej, odśpiewanej i odtańczonej, szczególnie trudne zadanie stanęło przed wykonawcami ról obu braci. Pojawiają się na scenie jako siedmioletni chłopcy, później są nastolatkami i dorosłymi ludźmi. Jacek Gierczak, któremu przypadła nieco barwniejsza postać Mickey'ego, i Robert Łuchniak jako Eddie uporali się z rolami bezbłędnie. Podobnie zresztą, jak i pozostali, bardzo sprawni wokalnie wykonawcy premierowego przedstawienia: Teresa Filarska, Paweł Sanakiewicz, Joanna Tomasik, Anna Magalska-Milczarczyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji