Artykuły

Lublin. Gardzienice już z ministerialną dotacją

Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" będzie finansowany przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa lubelskiego. Dziś w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i marszałek województwa lubelskiego Edward Wojtas podpisali umowę w sprawie prowadzenia "Gardzienic" jako wspólnej instytucji kultury.

Minister Ujazdowski podkreślił, że jest to wypełnienie zobowiązania wobec bardzo żywotnej inicjatywy kulturalnej, która ze względu na swój eksperymentalny charakter i ponadregionalne znaczenie, powinna mieć wsparcie państwa.

Dyrektor "Gardzienic" Włodzimierz Staniewski wyjaśnił, że bez ministerialnej dotacji musiałby zamknąć ośrodek, ponieważ za pieniądze, które dostaje z Urzędu Marszałkowskiego, nie da się utrzymać placówki. Teraz dyrektor Staniewski będzie mógł się skupić na pracy artystycznej. W planach jest koprodukcja ze Starym Teatrem w Krakowie. "Gardzienice" mają zamiar zaprezentować w Krakowie cały swój pakiet antyczny, a jednocześnie przygotowują przedstawienie według Eurypidesa.

Z uzyskania przez "Gardzienice" dodatkowych pieniędzy jest też zadowolony marszałek województwa lubelskiego. Edward Wojtas podkreślił, że "Gardzienice" to najsłynniejsza na świecie wioska teatralna, która promuje Lubelszczyznę daleko poza regionem.

Ośrodek "Gardzienice", założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego, to jeden z najsłynniejszych polskich zespołów teatralnych. Nazwa pochodzi od wsi pod Lublinem, gdzie teatr ma swoją siedzibę. Twórczość zespołu ma charakter eksperymentalny. Jej głównym celem jest wypracowywanie niekonwencjonalnych form kulturowych poprzez teatr, edukację, badanie tradycji oraz gromadzenie dokumentacji, jej opracowywanie i upowszechnianie.

Przez ponad 29 lat działalności zespół zrealizował jedynie sześć spektakli. Do najgłośniejszych przedstawień "Gardzienic" należą: "Carmina Burana", "Metamorfozy albo złoty osioł" i "Sceny z Elektry".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji