Artykuły

Warszawa. Teatr Baj realizuje projekt na Litwie

W październiku Teatr Baj, najstarszy teatr lalek dla dzieci w Polsce, będzie realizował projekt "Ślady - kontynuacja", w ramach którego odwiedzi Litwę ze spektaklem "Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?" w reż. Ewy Piotrowskiej.

Twórcy spektaklu, dzięki różnym środkom teatralnym: grze aktorów, multimediom, lalkom, przedmiotom, muzyce, zabierają widzów w podróż w czasie i przestrzeni.

Przenoszą ich w lata czterdzieste ubiegłego wieku, do mrocznego okresu II wojny światowej. Droga prowadzi z Polski do Meksyku przez Rosję, Persję i Indie. Niektóre z odwiedzanych miejsc są przerażające, inne niezwykłe. Bohaterami spektaklu jest rodzeństwo - Irena i Jurek, którzy mają zaledwie 10 i 13 lata. Wojna sprawia, ze tracą kraj i rodzinę. Udaje im się przetrwać i zachować, mimo trudnych doświadczeń, siłę ducha i chęć życia.

Spektakl "Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?" w reż. Ewy Piotrowskiej pokazywany będzie na Litwie w ramach projektu "Ślady-kontynuacja". Nazwa projektu odnosi się do fabuły przedstawienia, na którą składa się opowieść o odysei Polaków deportowanych z kraju po sowieckiej inwazji na Polskę. Odwiedzimy sąsiadów ze śladami naszej historii. Jednocześnie chcemy zostawić u nich trwałe ślady polskiego, współczesnego teatru lalkowego. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2018 roku, kiedy przedstawienie zostało zaprezentowane w teatrach lalkowych na Słowacji, w Czechach i na Węgrzech.

Spektakle z tłumaczeniem na język litewski odbędą się:

7 października, o godz. 10.00 i 12.30 w Państwowym Teatrze Lalek w Kownie,

9 października, o godz. 10.00 i 14.00 w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

Warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na Scenie na Głębockiej 66 w dniach 16, 17 i 18 października o godz. 10.00 oraz 19 października o godz. 11.00. Bilety zakupić można za pośrednictwem strony internetowej Teatru Baj.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza "Kulturalne pomosty".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji