Artykuły

Kielce. Gietzky wystawia C.S. Lewisa u Żeromskiego

- Każdy ma w sobie Narnię. trzeba ją tylko odnaleźć i przenieść na świat - mówi reżyser spektaklu "Opowieści z Narnii. Lew. Czarownica i stara szafa", którego premiera odbędzie się w sobotę, 12 października.

Gabriel Gietzky przyznaje, że pomysł przeniesienia na scenę utworu fantasy wydawał mu się bardzo kuszący, aczkolwiek pełen trudności. W przypadku "Opowieści z Narnii" trudności jest nawet więcej, bo jest to książka bardzo popularna, a adaptacja filmowa mogła zawładnąć wyobraźnią widzów. Jednak mimo to, kiedy po długich staraniach kieleckiemu teatrowi udało się nabyć prawa do wystawienia tej sztuki, Gietzky chętnie podjął się jej reżyserii.

- To druga po Opolu realizacja w Polsce i kolejnej, znając podejście posiadaczy licencji do tego tytułu, prędko nie będzie - mówi Gietzky. Reżyser zaczynając pracę nad sztuką musiał znaleźć klucz do pokazania jej na scenie. - Jak ubrać ją w obrazy sceniczne dochowując wierności oryginałowi, ale unikając dosłowności - wyjaśniał.

Dla niego historia opowiedziana przez Lewisa o dzieciach, które dostają się do tajemniczej krainy Narnii i pomagają jej władcy - Aslanowi, lwu, który Narnię stworzył, w zażegnaniu kryzysu jest uniwersalną opowieścią o walce dobra ze złem. - Ale także opowieścią o naszych relacjach z naturą, którą trzeba się zaopiekować - mówi reżyser. - Chciałbym by ten spektakl takie refleksje budził w dorosłych widzach.

Kielecka adaptacja jest bowiem przeznaczona dla widzów od lat 10 do 100 lat.

By była atrakcyjnie opowiedziana i podobała się także młodszym widzom reżyser do współpracy zaprosił Marię Kanigowską i Annę Adamek, które stworzyły scenografię i bajkowe kostiumy. Magiczność przedstawienia podnoszą projekcje, gra świateł - to zasługa Tomasza Gawrońskiego. Istotnym elementem jest także ruch sceniczny opracowany przez Szymona Michlewicza-Sowę i Annę Berek i muzyka Marcina Nenki.

Na scenie między innymi Jacek Mąka jako jeden z Aslanów, Joanna Kasperek w roli Białej Czarownicy, Łucją jest Maria Antoniewicz, Zuzanną Dagna Dywicka, Piotrem Bartłomiej Cabaj, a Edmundem Mateusz Bernacik, Dawid Żłobiński jest faunem.

"Opowieściom z Narnii" towarzyszy niezwykły program teatralny: zawiera grę planszową, ale także karty pracy dla nauczycieli, którzy po obejrzeniu spektaklu zechcą na jego podstawie przeprowadzić lekcje polskiego lub plastyki dla dzieci 7 + i 12 +. Premierze towarzyszy też konkurs "Narysuj sobie lwa".

Premierowy spektakl w sobotę, 12 października o godzinie 19. Niestety, bilety na sobotę i niedzielę zostały sprzedane, kolejne seanse 15 - 17 październik o godzinie 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji