Artykuły

Kielce. Świętokrzyskie Nagrody Kultury wręczone

W Muzeum Narodowym w Kielcach uroczyście zainaugurowany został we wtorek rok kulturalny i sezon artystyczny 2019/2020. Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wręczył Świętokrzyskie Nagrody Kultury. W tym roku było ich wyjątkowo wiele, bo aż 15.

- Tych nagród mogłoby być jeszcze więcej, bo mamy wielu zasługujących na wyróżnienie twórców - mówi Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego, i dodaje, że udało się podwyższyć wartość nagród I stopnia - to teraz 6 tysięcy złotych, a II stopnia 4 tysiące złotych.

Świętokrzyska Nagroda Kultury I stopnia przyznawana jest za szczególne osiągnięcia o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim lub za całokształt osiągnięć. W tym roku otrzymały ją cztery osoby.

Andrzej Barański - wybitny pochodzący z Ponidzia reżyser. Kręci filmy w naszych plenerach, ale także promuje naszych aktorów. To u niego grał Rafał Zawierucha, który ostatnio współpracował z Tarantino.

Renata Drozd - śpiewaczka, w 2006 nawiązała współpracę z Waldemarem Malickim, z którym koncertuje i bierze udział w nagraniach jego autorskich programów telewizyjnych z cyklu: "Co tu jest grane"? oraz "Filharmonia Dowcipu".

Artur Jaroń - dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, pianista, a także dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Wiesław Myśliwski - wybitny pisarz, związany z Sandomierzem i tam też toczy się akcja jego ostatniej, wydanej rok temu książki "Ucho igielne". Pan Wiesław z powodu kłopotów ze zdrowiem nie mógł być obecny na uroczystości, ale odwiedzi Kielce w listopadzie.

Nagrody II stopnia wręczane są za osiągnięcia mające istotne znaczenie dla rozwoju życia kulturalnego w województwie. Otrzymało je 10 osób.

Grzegorz Cuper - krytyk teatralny, teatrolog, znawca historii Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Był redaktorem i współautorem dwutomowej kroniki liczącego 140 lat teatru. Jubileusz kielecka scena obchodziła w tym roku.

Stanisław Cygan - profesor Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, językoznawca, badacz gwary świętokrzyskiej i wielki jej popularyzator. Autor kilku książek, z sukcesem prowadzący warsztaty poświęcone gwarze.

Dorota Kosierkiewicz - dziennikarka, autorka filmów historycznych przenoszących na ekran istotne wydarzenia z przeszłości regionu, popularyzatorka historii.

Tamara Maj - plastyczka z Buska-Zdroju świętująca niedawno 35-lecie pracy twórczej. Bardzo aktywna, uczestnicząca w wielu wystawach, plenerach twórczych i zbierająca z tego tytułu nagrody. Aktualnie duża wystawa Tamary Maj prezentowana jest w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.

Wojciech Niemczyk - aktor kieleckiego teatru, który wcielił się rolę Piotra w monumentalnym spektaklu "Widnokrąg" [na zdjęciu] według książki Wiesława Myśliwskiego. Zagrał także główną rolę w filmie "Wyklęty", opowiadającym o losach żołnierzy niepodległościowego podziemia po n wojnie światowej.

Mariusz Ostrowski - aktor, który chociaż związany z łódzką sceną teatralną, bardzo chętne występuje w filmach związanych z regionem świętokrzyskim, był także ambasadorem akcjo Kielce dla Syrii. Ostatnio widzowie podziwiali go w filmie "Gracz", kryminale nakręconym w Kielcach.

Ryszard Rosiński - malarz. Artysta niezależny, autor ilustracji do książek Krzysztofa Gibaszewskiego, w Skarżysku-Kamiennej posiada własną galerię.

Andrzej Juliusz Sarwa - pisarz, poeta, tłumacz, dziennikarz. Posiada bardzo bogaty dorobek twórczy, obejmujący wiele dziedzin. Autor 8 powieści.

Patrycja Zarychta - wokalistka, kompozytorka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Zespół redakcyjny "Rocznika Polskiego Towarzystwa Historycznego - Oddział w Skarżysku-Kamiennej": Piotr Kardyś, Marcin Medyński, Tadeusz Wojewoda, Krzysztof Zemeła. Od 2010 roku wydano 9 tomów "Rocznika".

Nagrodę Honorową otrzymała Kapela Jędrusie, sześcioosobowy zespół, który w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. W tym czasie wystąpił na ponad 500 imprezach, a z wielu festiwali i przeglądów przywiózł nagrody.

Laureaci i goście wczorajszej gali wysłuchali monodramu w wykonaniu Doroty Landowskiej "Stryjeńska. Let's dance, Zofia" i wzięli udział w otwarciu Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej Muzeum Narodowego w nowej aranżacji po remoncie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji